Sesja egzaminacyjna online. Jak to będzie wyglądało?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 23:30
W połowie czerwca na wielu uczelniach w Polsce rozpocznie się letnia sesja egzaminacyjna. Na części uniwersytetów odbędzie się ona zdalnie. Sprawdzamy co na to studenci i władze uczelni.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/fizkes

studenci nauka shutter1200 Antonio Guillem.jpg
Jaki zawód liczy się w pandemii?

Czy po dwóch takich poprzednich sesjach studenci i wykładowcy są na to w pełni gotowi? Okazuje się jednak, że niektóre uczelnie dopuszczą możliwość sesji stacjonarnej. Taka sesja stacjonarna odbędzie się min. na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Posłuchaj
19:09 Czwórka/Strefa Studenta - sesja w pandemii 08.06. 2021.mp3 W audycji rozmawiamy o zbliżającej się sesji - jak będzie się odbywała? (Strefa Studenta/Czwórka)

Uniwersytet Rzeszowski zapowiedział, że u nich sesja przynajmniej częściowo odbędzie się stacjonarnie. Jednak studenci są podzieleni i nie wszyscy są z pomysłu zadowoleni.

- W tym roku sesja może wyglądać różnie, dlatego, że terminy egzaminy i sesji poprawkowych mają się odbyć stacjonarnie. Udało się jednak wynegocjować, żeby egzaminy w terminie zerowym odbyły się w trybie zdalnym - mówi Weronika, studentka z Rzeszowa. - Jestem po dwóch takich egzaminach, czekają mnie jeszcze kolejne. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to skończy się na egzaminach online. Z tego co wiem prowadzący bardzo chętnie wybierali formę zdalną. Oczywiście są przedmioty na bardziej praktycznych kierunkach, gdzie nie uda się tego obejść i egzaminy trzeba przeprowadzić w sposób stacjonarny.

Jak mówi gość audycji każdy tryb sesji i zdalny i stacjonarny ma swoje wady i zalety. - Chcielibyśmy jednak, żeby była w tym jakaś ciągłość. Jeżeli przez cały rok mieliśmy nauczanie zdalne, to chcielibyśmy żeby również sesja odbywała się w ten sposób - tłumaczy. - Są różne tego powody, wielu studentów np. musiało by specjalnie przyjeżdżać do Rzeszowa, organizować sobie noclegi na czas egzaminów. Decyzja o egzaminach stacjonarnych została podjęta trochę późno, żeby można było sobie coś wynająć na kieszeń studenta, a zorganizowanie akademika, również niesie za sobą dużo formalności. Myślę, że przyszły rok ja i moi koledzy chętnie powitamy w trybie stacjonarnym, ale ten chętnie zakończymy tak, jak zaczęliśmy, czyli zdalnie.


studenci nauka praktyka uczelnia shutter 1200 goodluz.jpg
Praktyki studenckie -jak odbyć je w pandemii?

Posłuchaj także:

- Cała idea jest taka, żeby zapewnić maksymalną albo optymalną jakość kształcenia, a co za tym idzie również najlepszy sposób weryfikacji efektów kształcenia - mówi dr Maciej Ulta, rzecznik prasowy Uniwersytetu Rzeszowskiego.- Argument o tym, że ktoś przygotowywał się do sesji zdalnej jest cokolwiek dyskusyjny. Weryfikacja w formie kontaktowej jest weryfikacją pełniejszą tzn. łatwiej i lepiej sprawdzić, czy przypisane do poszczególnych kierunków studiów efekty kształcenia został zrealizowna. Zależy nam na tym, żeby jak najszybciej wrócić do normalności, a sesja kontaktowa jest przejawem tego stanu.

Na Uniwersytecie Wrocławskim sesja zaczyna się 19 czerwca i w większości zostanie przeprowadzona zdalnie. - Wykłady i te ćwiczenia, które odbywały się zdalnie, również  w taki sposób będą zaliczane - mówi dr Katarzyna Uczkiewicz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Wrocławskiego. - Natomiast Uniwersytet Wrocławski nawet w pandemii częściowo pracował stacjonarnie, szczególnie zajęcia praktyczne, laboratoria, czy praktyki. Jeżeli zajęcia odbywały się stacjonarnie to tak samo będą odbywały się zaliczenia, więc część egzaminów odbędzie się też stacjonarnie.


***

Tytuł audycji: Strefa Studenta

Prowadzi Weronika Puszkar

Goście: Weronika (studentka z Rzeszowa), Maciej Ulta (rzecznik prasowy Uniwersytetu Rzeszowskiego), dr Katarzyna Uczkiewicz (rzecznik prasowy Uniwersytetu Wrocławskiego)

Data emisji: 08.06.2021

Godz. emisji: 14.08

aw/kd

 

Czytaj także

Sesja egzaminacyjna online. Jak to się sprawdza?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 18:18
Na polskich uczelniach trwa sesja zimowa. To już kolejna, która odbywa się online. - Choć w ostatnich miesiącach zmieniła się oczywiście forma nauczania, jakość nauczania na polskich uczelniach nie spadła - przekonywali goście Czwórki, dr Adrianna Bartnik i dr Jarosław Kinal. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praktyki studenckie - jak odbyć je w pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 22:00
Praktyki zawodowe to bardzo ważny element w trakcie studiów. Przede wszystkim dzięki nim zdobywamy doświadczenie i upewniamy się, czy to na pewno ten zawód, który chcemy uprawiać. Poza tym trzeba je po prostu zaliczyć, żeby dostać dyplom. Sprawdzamy jak szukać praktyk w czasie pandemii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Egzamin do szkoły teatralnej. Obalamy mity o kajzerkach i słupach soli

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 16:30
Na początku czerwca rozpoczynają się egzaminy do szkół teatralnych. Wokół nich narosło już wiele mitów. Profesorowie akademii teatralnych zdradzają, jak to wszystko wygląda naprawdę. 
rozwiń zwiń