Polskie Radio

1050. Rocznica Chrztu Polski na antenach Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2016 14:22
Zapraszamy na transmisję najważniejszych wydarzeń, relacje dziennikarzy, ale również felietony i reportaże.
Fragm. obrazu Jana Matejki pt. Zaprowadzenie chrześcijaństwa
Fragm. obrazu Jana Matejki pt. "Zaprowadzenie chrześcijaństwa"Foto: Jan Matejko [Public domain], Wikimedia Commons

Dziennikarze Polskiego Radia przybliżą czasy Mieszka I, przyjrzą się życiu ówczesnych Słowian i będą odkrywać historię związaną z Chrztem Polski. Jednocześnie na czterech antenach Polskiego Radia relacjonować będą wszystkie ważne elementy uroczystości jubileuszowych.

*** JEDYNKA ***

Codziennie od czwartku do soboty dziennikarze Radiowej Jedynki będą podsumowywali wydarzenia dnia związane z Jubileuszem w „Kronice Chrztu Polski” o godz. 22.15. Pojawią się tam m.in. homilie z Mszy Świętych związanych z obchodami.

W związku z Jubileuszem Chrztu Polski w czwartek 14 kwietnia wyjątkowo "Sygnały dnia" nadawane były z Gniezna. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Prymas Polski abp Wojciech Polak i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Ponadto w tym dniu radiowa Jedynka transmitowała celebrację jubileuszową na Ostrowie Lednickim, gdzie zabrzmiał dzwon "Mieszko i Dobrawa", a także mszę świętą z Katedry Gnieźnieńskiej.

Z kolei w piątek 15 kwietnia wysłuchać można było trasmisji uroczystych obrad Zgromadzenia Narodowego w Poznaniu, a także orędzia Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

W sobotę 16 kwietnia o godz. 14.00 na Stadionie w Poznaniu odbędzie się Eucharystia z chrztem dorosłych i posłaniem wieńczącym obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Całość będzie transmitowana na antenie Radiowej Jedynki. Po godz. 16.00 tematyce uroczystości jubileuszowych w całości poświęcona zostanie audycja „Ślady na piasku”. Goście programu – sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński, koordynator misji zagranicznych Caritas Polska Marta Titaniec i Zbigniew Nosowski z Laboratorium WIĘZI – będą rozmawiali o świadomości znaczenia sakramentu chrztu wśród Polaków oraz związanym z tym poczuciem tożsamości.

W niedzielny poranek między 6.00 a 9.00 w paśmie „Familijna Jedynka” dziennikarze audycji podsumują uroczystości.

Tematyka Chrztu Polski będzie obecna także w serwisach informacyjnych, materiałach reporterskich i magazynach Radiowej Jedynki.

*** DWÓJKA ***

Program 2 emituje specjalne „Zapiski ze współczesności” (poniedziałek-piątek godz. 11.45), których bohaterem będzie Krzysztof Ożóg – autor książki „966. Chrzest Polski”.

11 kwietnia o godz. 21.30 Dwójka nadała audycję „Opowieści po zmroku: 1000-lecie chrztu Polski”. Rok 1966 – rok 1000-lecia chrztu Polski stał się areną walki o dusze narodu. Przygotowywany przez dekadę kościół pod przewodnictwem Prymasa Stefana Wyszyńskiego zaatakowany został przez PRL-owską propagandę. Jakie znaczenie dla najnowszej historii miały wydarzenia milenijne? Do wysłuchania programu a w nim archiwalnych nagrań, wypowiedzi świadków i historyków zaprasza Aleksandra Łapkiewicz. W załączniku materiał dźwiękowy zapowiadający audycję.

Nie zabrakło również akcentu muzycznego – w piątek 15 kwietnia o godz. 20.00 nadaliśmy transmisję z Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu, gdzie wystąpili: Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki”, Poznański Chór Chłopięcy, Chór Dziewczęcy i Kameralny Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego „Artis Sonus”, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza oraz soliści: Barbara Gutaj – sopran, Katarzyna Włodarczyk – alt, Robert Gierlach – baryton. W ich wykonaniu zabrzmiało Oratorium 966.pl – twórcami tego niezwykłego dzieła są Jacek Sykulski, chórmistrz, kompozytor, dyrektor artystyczny Poznańskiego Chóru Chłopięcego, autor pieśni „Abba Ojcze” i oratorium „Wolności dla nas idzie czas” stworzonego z okazji 90. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego, oraz profesor Sylwester Dworacki, wybitny filolog klasyczny związany z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który napisał słowa do tego utworu.

Tematyka chrztu Polski pojawiła się również w czwartkowym „O wszystkim z kulturą” , a relacje z obchodów rocznicy w piątkowym (po godz. 7.30) i sobotnim (godz. 7.00-10.00) „Poranku Dwójki”.

*** TRÓJKA ***

Od poniedziałku 11 kwietnia do środy 13 kwietnia w porannych i popołudniowych wydaniach „Zapraszamy do Trójki” Marcin Pośpiech i Kuba Witkowski zaprezentują specjalny cykl historyczny związany z Jubileuszem Chrztu Polski. Zajmą się w nim m.in. wpływem chrześcijaństwa na kulturę Słowian oraz elementami, które chrześcijaństwo przejęło z obrzędowości pogańskiej, a także życiem codziennym Słowian oraz potęgą Państwa Polskiego w czasach Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Ponadto w kolejnych dniach dziennikarze Trójki przygotowali w tym paśmie relacje z wydarzeń jubileuszowych, z Ostrowa Lednickiego i Poznania.

W czwartkowych Serwisach Trójki reporterzy na żywo relacjonowali wydarzenia z Ostrowa Lednickiego, w piątek natomiast – Zgromadzenie Narodowe w Poznaniu.

W czwartek  14 kwietnia gościem „Salonu politycznego Trójki” o godz. 8.13 był kardynał Kazimierz Nycz.

W tych dniach temat Chrztu Polski będzie się pojawiał również w „Pulsie Trójki”, „Klubie Trójki” (13 kwietnia), „Raporcie o stanie świata” i „Salonie Politycznym Trójki”.

*** CZWÓRKA ***

Od 12 do 15 kwietnia o godz. 11.00 na antenie Radiowej Czwórki prezentowane były kolejne felietony związane z wydarzeniami sprzed 1050 lat. Słuchacze dowiedzieli się m.in. dlaczego pierwszy historyczny władca Polan – Mieszko I nie został świętym, a także, czym jest dokument Dagome iudex. Nie zabrakło także specjalnej reporterskiej rekonstrukcji wydarzeń z 966 roku.

Jubileuszowe obchody na bieżąco relacjonować będą również dziennikarze Nowin Radiowej Czwórki (14 kwietnia z Lednicy, 16 kwietnia z Poznania).

Czytaj także

"Mieszko I był jednym z filarów Rzeszy Niemieckiej"

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2016 18:00
- W 963 roku pomiędzy Cesarstwem a Mieszkiem była wielka zbieżność interesów - opowiadał w Dwójce prof. Tomasz Jasiński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mieszko I. Dlaczego to od niego zaczęło się państwo polskie?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2016 17:16
Można przyjąć, że pisana historia Polski zaczyna się w 965 r. od spotkania Mieszka I z czeską księżniczką Dobrawą i chrztu piastowskiego księcia rok później.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieje Polski. "Bez chrztu nie byłoby narodu"

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2016 19:11
- Jakaś forma politycznej organizacji, w której większa, ponadplemienna społeczność jest poddana strukturze władzy, musiała istnieć już przed 966 rokiem. Inaczej nie byłoby decyzji o chrzcie, a także Gniezna. Ale o narodzie trudno jeszcze mówić - wyjaśnia prof. Andrzej Nowak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

1050. rocznica Chrztu Polski - felietony w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2016 14:17
Od wtorku do piątku o godz. 11.00 na antenie Radiowej Czwórki prezentowaliśmy felietony związane z wydarzeniami sprzed 1050 lat.
rozwiń zwiń