Polskie Radio

Sejm przyjął uchwałę w 50. rocznicę inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2018 10:43
"Sejm przyjął przez aklamację uchwałę w 50. rocznicę inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Sejm składa hołd wszystkim ofiarom inwazji oraz tym, którzy stawiając opór komunistycznemu totalitaryzmowi, byli represjonowani, pozbawieni pracy, bądź zmuszeni do emigracji" - napisano.
To ostatnie posiedzenie Sejmu przed wakacjami
To ostatnie posiedzenie Sejmu przed wakacjamiFoto: PAP/Rafał Guz

"W nocy z 20 na 21 sierpnia 1968 r. wojska Związku Sowieckiego, Bułgarii, NRD, Polski i Węgier wkroczyły na teren Czechosłowacji. Była to zbrojna interwencja Układu Warszawskiego, będąca odpowiedzią Kremla na reformy gospodarcze i społeczne zainicjowane przez Aleksandra Dubceka" - wskazano w uchwale przyjętej w piątek przez Sejm.

Jak napisano, w wyniku inwazji śmierć poniosło ponad 100 osób, a rannych zostało ponad 800. "Wydarzenia te wymusiły zmiany w kierownictwie władz Czechosłowacji i odwrót od wszystkich reform. Nowe władze rozpoczęły represje wobec osób zaangażowanych w "Praską wiosnę". Z kraju wyemigrowało wówczas około 300 tysięcy osób. Reakcją na inwazję były dramatyczne i tragiczne protesty. Samospalenia dokonali: Jan Palach, Jan Zajic i Evzen Plocek" - przypomniano w uchwale.

W uchwale zwrócono uwagę, że w Polsce symbolem protestu przeciwko udziałowi armii PRL w inwazji była śmierć Ryszarda Siwca, byłego żołnierza Armii Krajowej, który podpalił się podczas uroczystości dożynkowych na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie, wcześniej rozwinąwszy biało-czerwoną flagę z napisem "za naszą i waszą wolność".

"W 50. rocznicę Inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd wszystkim jej ofiarom oraz tym, którzy stawiając opór komunistycznemu totalitaryzmowi byli represjonowani, pozbawieni pracy, bądź zmuszeni do emigracji" - głosi uchwała.

pkur

Czytaj także

Władze PRL wobec agresji na Czechosłowację

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2008 08:57
Władysław Gomułka był gorącym orędownikiem wkroczenia do Czechosłowacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje Vasil Bilak komunistyczny aparatczyk odpowiedzialny za represje w 1968 roku

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 16:33
Bilak był członkiem kierownictwa Komunistycznej Partii Czechosłowacji i jednym z głównych organizatorów akcji tłumienia Praskiej Wiosny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pośmiertna nominacja generalska dla pułkownika Ryszarda Kuklińskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 19:25
Prezydent Andrzej Duda mianował pośmiertnie pułkownika Ryszarda Kuklińskiego na stopień generała brygady. Minister obrony narodowej złożył wniosek w tej sprawie w lutym. – Wniosek ministra Macierewicza i decyzja prezydenta Dudy jest gestem odwagi i sprawiedliwości dziejowej – mówił w Polskim Radiu 24 Filip Frąckowiak (Izba Pamięci pułkownika Ryszarda Kuklińskiego).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica Grudnia 1970. Rola wojska w PRL

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 17:55
– Armia w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej miała jasno określony cel. Miała bronić podstaw systemu komunistycznego – mówił w Cafe Armii prof. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego. 17 grudnia mija 46. rocznica „Czarnego Czwartku”, najtragiczniejszego dnia Grudnia ’70.
rozwiń zwiń