Polskie Radio

Zbliża się sezon na owady - jak zachować się w przypadku użądlenia?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 11:34
Nawet 5 procent polskiego społeczeństwa jest uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych. Jak radzić sobie z użądleniami? I jakie mogą być konsekwencje?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay.com

Czytaj też:
Wojciech Kotlicki - pszczelarz pszczoły 5.JPG
Dzicy zapylacze. Tajemnice owadów, którym wiele zawdzięczamy

Do użądleń dochodzi zwłaszcza w wakacje. Wstrząs anafilaktyczny, który jest jedną z reakcji organizmu na jad owadów może doprowadzić nawet do śmierci. Profesor Krzysztof Kowal z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku opowie o konsekwencjach uczulenia na jad pszczół, szerszeni, os i innych owadów żądlących. Odpowiemy również na liczne pytania, m.in.: jak zachować się, gdy już dojdzie do użądlenia? Jakie są alergeny jadu pszczoły?

Gość audycji, przewodniczący Sekcji Immunoterapii Alergenowej Polskiego Towarzystwa Alergologii, przybliży również zagadnienie immunoterapii alergenowej czyli tzw. odczulania.

W audycji ponadto:

Według najnowszych badań, pandemia zmieniła charakter pracy zawodowej znacznej części Polaków. Chodzi oczywiście o pracę zdalną, która doprowadziła do zmniejszenia codziennej aktywności. Skutkuje to nie tylko wzrostem wagi Polaków, ale również problemami z kręgosłupem i całym układem ruchu: ze stawami, więzadłami i mięśniami. Gość "Eureki", profesor Robert Gasik - kierownik Kliniki i Polikliniki Neuroortopedii i Neurologii Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, opowie o tym, jak w warunkach pandemii zadbać o zdrowy kręgosłup i układ ruchu.

Zobacz też:

***

Do wysłuchania audycji "Eureka" w poniedziałek (17.05) po godz. 19.30 zaprasza Krzysztof Michalski.

mg

Czytaj także

Zwrot kosztów pracy zdalnej - czy będzie możliwy?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 12:00
Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii planuje nowelizację Kodeksu pracy, która zastąpi przepisy o telepracy tymi dotyczącymi pracy zdalnej. Do końca marca powinny zakończyć się konsultacje obejmujące tematy: zasad przechodzenia na pracę zdalną, kontroli nad bezpieczeństwem pracowników i wyrównania kosztów wykonywania obowiązków służbowych z domu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Beata Rajba: polscy pracodawcy wciąż są nieufni wobec pracy zdalnej

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 12:35
- Mniej więcej połowa pracodawców jeszcze nie zdecydowała, czy po pandemii dalej będzie w jakiś sposób kontynuować pracę zdalną czy też pracę hybrydową. Natomiast, jeśli chodzi o pracowników, to mimo wszystko większość z nich chciałaby pracować wciąż elastycznie - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Beata Rajba, psycholog z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.
rozwiń zwiń