Polskie Radio

Muzyczne credo: Andrzej Dąbrowski - "Bądź wierny sobie" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 20:58
Andrzej Dąbrowski wraca właśnie z singlem "Bądź wierny sobie" - według znanego utworu "My Way". W nowej, cyfrowej wersji usłyszymy także kwintet Piotra Barona i Polską Orkiestrę Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa. Nowy, polski tekst utworu stworzył Antoni Libera. 
Andrzej Dąbrowski
Andrzej DąbrowskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Historia utworu sięga lat 60-tych XX wieku, kiedy "Comme d'habitude" w roku 1967 nagrał Claude François. Rok później angielski tekst do piosenki napisał Paul Anka i zatytułował swoją wersję "My Way", a do zaśpiewania (nim sam to zrobił) namówił Franka Sinatrę

Andrzej Dąbrowski 663.jpg
Andrzej Dąbrowski: moim życiem rządzi przypadek

Antoni Libera - pisarz, redaktor, tłumacz, reżyser teatralny, krytyk literacki - tekstem Paula Anki zachwycił się niedawno i postanowił stworzyć własny polski przekład. Choć wielu (i to nie byle jakich) twórców zrobiło to przed nim, wersja Libery ujmuje poetycką wiernością oryginałowi. 

Tadeusz Mieczkowski, Piotr Baron, Antoni Libera, Andrzej Dąbrowski i Marek Wroniszewski podczas nagrywania nowej wersji utworu "My Way". Tadeusz Mieczkowski, Piotr Baron, Antoni Libera, Andrzej Dąbrowski i Marek Wroniszewski podczas nagrywania nowej wersji utworu "My Way". Fot. Anna Rudawska 

Tłumaczenie Libery trafiło do Piotra Barona - saksofonisty, kompozytora, aranżera, człowieka wszechstronnie uzdolnionego i wykształconego muzycznie, który bez wahania zaproponował tłumaczowi, jak jego piękny tekst osadzić w muzycznych ramach. 

Andrzej Dąbrowski o utworze "My Way" / Agencja Muzyczna Polskiego Radia 

pap Andrzej Dąbrowski 1200.jpg
Andrzej Dąbrowski o złotych latach polskiego jazzu

Obaj panowie, nie bez trudu, namówili do zaśpiewania tej wersji Andrzeja Dąbrowskiego - kierowcę rajdowego, fotografika, dziennikarza, kompozytora, perkusistę, ale przede wszystkim wokalistę i piosenkarza - który wymawiając się swoim wiekiem (83 lata) przez chwilę oponował. Daj każdemu, żeby w tym wieku był w takiej formie i formie wokalnej przede wszystkim! 

Andrzej Dąbrowski podczas nagrywania nowej wersji utworu "My Way".  Fot. Anna Rudawska Andrzej Dąbrowski podczas nagrywania nowej wersji utworu "My Way". Fot. Anna Rudawska

Piotr Baron, dzięki hojności Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS pozyskał oryginalną, transkrybowaną na współczesny skład aranżację, której używał Frank Sinatra. Tę wzbogacił o sekcję rytmiczną i kilka instrumentów jazzowych. 

Źródło - serwis YouTube.com / oficjalny kanał Agencji Muzycznej Polskiego Radia 


andrzej dąbrowski 663.jpg
Andrzej Dąbrowski - człowiek wielu pasji

Tadeusz Mieczkowski - jeden z naszych najwybitniejszych i najbardziej uniwersalnych współczesnych reżyserów dźwięku - nagrał w studiach Polskiego Radia głos Andrzeja Dąbrowskiego oraz dźwięki instrumentów Piotr Baron QUINTET (Piotr Baron, Robert Majewski, Michał Tokaj, Maciej Adamczak, Łukasz Żyta) i Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, pod batutą Marka Wroniszewskiego, a następnie, we współpracy z Piotrem Baronem, wyprodukował to nagranie. 


Agencja Muzyczna Polskiego Radia natychmiast podjęła się wydania tak powstałego utworu. Skoro otrzymujemy wyjątkową wersję piosenki, którą w wykonaniu Sinatry i wielu innych wokalistów zna świat, a w Polsce zaśpiewał już (z różnymi polskimi tekstami) niejeden wielki, to nie ma nawet mowy o chwili zastanowienia!


mat. pras. /rk 


Czytaj także

Zbigniew Wodecki & Matt Dusk "My Way"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 03:59
Wkrótce ukaże się album Matta Duska. Pierwszym singlem promującym wydawnictwo jej utwór "My Way", w którym Matt Dusk śpiewa w duecie ze Zbigniewem Wodeckim. Data jego premiery nie jest przypadkowa, odbędzie się w dzień urodzin Zbigniewa Wodeckiego – 6 maja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Dąbrowski: "Mój los" to ostatnia piosenka nagrana przeze mnie w języku polskim

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 16:27
- Nie rezygnuje z jazzu, ale jest to ostatnia piosenka nagrana przeze mnie w języku polskim - zapowiedział Andrzej Dąbrowski. Piosenkarz, perkusista, kompozytor mówił w "Muzycznej Jedynce" o nowo powstałym utworze "Mój los", nagranym we współpracy z Jackiem Cyganem oraz Krzysztofem Herdzinem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie na swój sposób

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 22:00
W czasie wakacji "Klub Trójki" ma prawo mieć nieco lżejszy charakter.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Frank Sinatra. "To jest jeden z tych wielkich, których trudno było nie lubić"

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2023 05:40
14 maja 1998 roku zmarł amerykański piosenkarz i aktor Frank Sinatra. Jego głos, o którym mówiło się "The Voice" - "ten głos", przeszedł do legendy, podobnie jak wiele jego popularnych piosenek, zwłaszcza "My Way".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Lato z Radiem". Niezwykłe i niezapomniane przeboje na jubileuszowym albumie

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2021 13:00
Pięć muzycznych dekad "Lata z Radiem" zawartych w specjalnym wydawnictwie płytowym pięciu płyt CD. Wybór, które utwory umieścić na tych płytach był nadzwyczaj trudny. Ale efekt jest niesamowity!
rozwiń zwiń