Polskie Radio

"Na tę chwilę nie trzeba dostosowywać szczepionek do mutacji". Szef BioNTechu wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 17:40
- Szczepionka przeciw COVID-19 firm Pfizer/BioNTech "jeszcze nie musi" być dostosowana do nowych wariantów koronawirusa - zapewnił na konferencji prasowej szef BioNTechu Ugur Sahin, opowiadając się za podawaniem trzeciej dawki.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock.com/mother_ana

- Możliwe, że w ciągu najbliższych 6-12 miesięcy pojawi się wariant, który będzie wymagał dostosowania szczepionki, ale to jeszcze nie nastąpiło - powiedział Sahin. - Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tą sytuacją jest kontynuowanie (szczepień) dawką przypominającą - dodał.

szczepienie COVID-19 forum 1200.jpg
Pracodawca powinien móc sprawdzić, czy jesteśmy zaszczepieni? Pomysł popiera ponad 60 proc. Polaków

Trzecia dawka

Trzecia dawka szczepionki firmy Pfizer/BioNTech silnie zwiększa ochronę przed wariantem Delta koronawirusa, poziomy przeciwciał są pięciokrotnie wyższe niż po drugiej dawce - twierdzi producent leku.

Według niego trzecia dawka zapewniła wysoką ochronę przed oryginalnym wariantem koronawirusa i szczepem Beta, który po raz pierwszy wykryto w Republice Południowej Afryki.

Czytaj także:

Niewiele krajów osiągnęło etap, na którym są gotowe do podawania trzecich dawek preparatów firm Pfizer/BioNTech, AstraZeneca czy Moderna, choć niektóre mieszają szczepionki w celu uzyskania lepszej ochrony.

Kraje takie jak Izrael i Niemcy rozpoczęły lub planują rozpocząć podawanie dawek przypominających osobom starszym lub szczególnie zagrożonym przez Covid-19. Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 4 sierpnia zaapelowała o ustanowienie moratorium na dawki przypominające. Apel ten uzasadniła powiększającą się luką pomiędzy bogatymi krajami z szerokim dostępem do szczepionek przeciw Covid-19 a krajami biedniejszymi, gdzie nie są one tak powszechne. Stany Zjednoczone odrzuciły to wezwanie.

dz

Czytaj także

Niepokojące informacje z Iranu. Rekordowa liczba zgonów z powodu COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2021 14:35
W Iranie stwierdzono 542 zgony w związku z COVID-19 i 39 619 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w ciągu ostatniej doby; to rekordowy bilans od początku pandemii - poinformowało w niedzielę ministerstwo zdrowia tego kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszanie szczepionek przeciw COVID-19. Cessak: badania potwierdzają ich skuteczność i bezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 14:20
"Kolejne badania potwierdzają skuteczność i bezpieczeństwo mieszania szczepionek przeciw COVID-19 o różnych mechanizmach działania: wektorowych i mRNA" – przekazał szef URPL Grzegorz Cessak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Liczba osób zaszczepionych wpłynie na jej dynamikę". Maria Libura o czwartej fali pandemii

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 16:29
- To nie są "strachy na lachy". Czwarta fala pandemii to jest rzeczywisty problem. W Polsce będzie dotyczył tych regionów, w których jest cały czas niski odsetek osób, które zdecydowały się na szczepienia - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Libura (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski).
rozwiń zwiń