Polskie Radio

Zdrowie, nowe technologie, kultura. Polskie Radio na poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2021 19:00
Czy podniesienie akcyzy może zniechęcić młodych do palenia oraz jak wprowadzić modę na niepalenie? Facebook zmienia nazwę i zamierza stworzyć wirtualną przestrzeń, która pozwoli na rozbudowaną interakcję, wykraczającą poza sferę internetową - co to oznacza? Jak rozmawiać z dziećmi o brutalności w popkulturze? Pierwsi konspiratorzy i legioniści - kim byli ci, którzy mimo jej klęski i utraconej Rzeczpospolitej chcieli nadal bić się o Polskę, aby ją odzyskać?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Polskie Radio
logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Daniel Wydrych

Reporter w drodze - Małgorzata Raducha w Bieszczadach - nie tylko kulinarnie, dawka historii, ale i kęs bieszczadzkich knysów.

Raki śnieżne z czasów 1 Wojny światowej, elementy samolotów zestrzelonych nad Bieszczadami, ślady kultury materialnej - narzędzia rolnicze, naczynia kuchenne i gospodarcze, oraz stare ikony - to wszystko można zobaczyć i podziwiać przy dobrej kawie w Muzeum Historii Bieszczad w Czarnej Górnej niedaleko Ustrzyk Dolnych. Naszymi przewodnikami będą Rafał i LeAnn Dudka, założyciele Muzeum, a kulinarnie podejmą panie z KGW Babiniec - Czarna i Przyjaciele. Poznamy także historię przyłączenia tego skrawka ziemi do Polski na mocy dekretu Stalina - w tym roku przypada 70 ta rocznica akcji H- T / od nazw Hrubieszów - Tomaszów/ przesiedlającej ludność ze wschodu Lubelszczyzny w Bieszczady i wywiezienia ludności bieszczadzkiej do ZSRR. 

Ula Kaczyńska 1.JPG
Ula Kaczyńska zaprasza na "Muzyczną Jedynkę"

Papierosy szkodzą - wszyscy to wiedzą, ale nie wszyscy się przejmują, mało tego w wielu środowiskach wciąż panuje moda na palenie. Czy podniesienie akcyzy może zniechęcić młodych do palenia? Jak wprowadzić modę na niepalenie? Lekarze apelują do rządu. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelowało do ministrów zdrowia i finansów o podniesienie akcyzy na papierosy. "Epidemia palenia papierosów trwa od lat, zwłaszcza wśród młodzieży, i mimo wielu ostrzeżeń oraz prób ograniczenia jej zasięgu wyniki są zastraszające". Ten "zgubny nałóg rocznie zabija w Polsce około 80 tys. ludzi". Zgodnie z badaniami Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, ponad 53% nieletnich swoje doświadczenia z nikotyną zaczyna od zwykłego papierosa, a szeroki dostęp do najtańszych wyrobów tytoniowych przyczynia się do pogłębienia tego problemu. Lekarze alarmują i oczekują podwyższenia akcyzy na papierosy.

W audycji również: konkursy "A to kto?" i "Od małego do dużego" oraz kolejny odcinek słuchowiska o doktorze Murku Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, z Romanem Wilhelmim w głównej roli. 

nauka wynalazek eureka 1200
Historia kolekcjonerstwa, czyli korzenie współczesnych muzeów w "Eurece"

21.00-22.00 - "Historia żywa" - zapraszają Dorota Truszczak i prof. Andrzej Nowak

Pierwsi konspiratorzy i legioniści. "Jeszcze Polska nie umarła, kiedy my żyjemy, co nam obca moc wydarła, szablą odbierzemy…" - te słowa naszego obecnego hymnu "Mazurka Dąbrowskiego", napisane przez Józefa Wybickiego w północnych Włoszech, zostały odśpiewane pierwszy raz w lipcu 1797 roku. Część historyków uważa, że melodię ówczesnej pieśni patriotycznej skomponował książę Michał Kleofas Ogiński, który dowodził swoim 500-osobowym oddziałem w powstaniu kościuszkowskim na Litwie. Po klęsce zrywu został emigrantem. Przez szeregi insurekcji przewinęło się blisko 150 tysięcy ludzi. Kim byli Ci, którzy mimo jej klęski i utraconej Rzeczpospolitej chcieli nadal bić się o Polskę, aby ją odzyskać? Jak liczna to była grupa? Pierwsze organizacje konspiracyjne zawiązały się już w styczniu 1796 roku. Gdzie miały przygotować walkę? Jakie miały szanse na działanie? Jednocześnie rewolucyjna Francja, która wcześniej nie udzieliła pomocy powstańcom kościuszkowskim, wyraziła zgodę na powstanie polskiego wojska, które miało walczyć u boku młodego generała Napoleona Bonaparte w północnych Włoszech. Ta formacja, Legiony Polskie, odegrała znaczącą rolę w historii i legendzie polskiej walki o niepodległość w następnych 120 latach. Była pierwszą masową organizacją zbrojną u boku innego mocarstwa powołaną w tym celu. Ale dlaczego tłumiła powstanie niewolników na Haiti i nie spełniła marzenia jej twórców, w tym gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, by ".. z ziemi włoskiej do polskiej…" w sojuszu z Francją odzyskać Rzeczpospolitą? Czy to marzenie mogło się spełnić, gdyby i Tadeusz Kościuszko nazywany "księciem chłopów" stanął u boku Bonapartego, tak jak Dąbrowski? Inną drogę walki o Polskę wybrał książę Adam Czartoryski, posiadacz orderu Virtuti Militari za udział w wojnie przeciwko Rosji w obronie Konstytucji 3 Maja, autor memoriału z 1803 roku "O systemie politycznym, który winna stosować Rosja". Dlaczego postawił na nowego cara Aleksandra I, wnuka carycy Katarzyny II i wspierał jego plany zmiany systemu politycznego całej Europy? W audycji o konspiratorach, legionistach i działaniach na rzecz utrzymanie polskości po III rozbiorze Rzeczpospolitej?


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Doktor Murek" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza z Romanem Wilhelmim w roli tytułowej.

21.45 "Lalka" Bolesława Prusa, w interpretacji Jarosława Gajewskiego (Radiobook).

23.50 - "Wspólny pokój" Zbigniewa Uniłowskiego w interpretacji Grzegorza Damięckiego.

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

W audycji odwiedzimy nowe miejsce na kulturalnej mapie Polski, przestrzeń powstałą na dawnych terenach stoczniowych w Gdańsku - NOMUS, czyli Nowe Muzeum Sztuki. Naszym celem jest skonfrontowanie tradycyjnie elitarnej wizji muzeum jako instytucji z NOMUS jako miejscem otwartym i zrozumiałym, skupionym na uczestnictwie, przekazie wiedzy, wytwarzaniu nowych idei i wspólnym eksperymentowaniu. Interesuje nas wyjście poza zhierarchizowaną i wyłącznie zachodnią koncepcję sztuki i jej historii oraz poszukiwanie ciekawych metodologii także poza europejskim czy szerzej zachodnim modelem - takie słowa w swoim manifeście przekazują twórcy NOMUS. O Nowym Muzeum Sztuki porozmawiamy w Poranku Dwójki z prof. Jackiem Friedrichem, dyrektorem Muzeum Narodowego w Gdańsku. W audycji także: "Abakanowicz i Inni" - wystawa w toruńskim CSW oraz spotkanie z aktorką Karoliną Bruchnicką. 

George_Orwell_press_photo.jpg
Biografia George'a Orwella i nie tylko w cyklu "To się czyta"

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Andrzej Korzyński

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Klaudia Baranowska

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Trwa festiwal muzyczny "Barok w Radości", który organizowany jest od 2012 roku. Koncert w Kościele Matki Bożej Anielskiej poświęcony będzie muzyce fortepianowej Marii Szymanowskiej. Na pianoforte zagra Katarzyna Drogosz, która będzie naszym gościem o godz. 16.30. Ponadto w audycji omówimy zbliżającą się galę Pomorskiej Nagrody Literackiej. Zgłoszono do niej około 400 książek wydanych w ubiegłym roku; książkę "Tam, gdzie nie pada. Ballada o śląskim Teksasie" oraz film "Rój", do którego trwają zdjęcia.

Porozmawiamy także z Anną Rochowską, pedagożką teatru, koordynatorką zespołu edukacji TR Warszawa, która została uhonorowana Nagrodą im. Haliny Machulskiej 2021 "za konsekwentne, uważne towarzyszenie widzkom i widzom w rozmowie o świecie".​

17.30-18.00 - "Ślady pamięci" - aud. Andrzeja Mietkowskiego i prof. Rafała Habielskiego

22.00-23.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Tomasz Szachowski

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego (17.10.2021) Marta Ptaszyńska Koncert na akordeon i orkiestrę kameralną "Magiczna podróż" (prawykonanie), Bassem Akiki Huis Clos II - jeszcze w piekle, Bassem Akiki Huis Clos I - piekło to inni, Ch.W. Gluck Don Juan - Suita z baletu Wq. 52, W.A. Mozart Don Giovanni KV 527 na oktet dęty (fragmenty) w opr. Josefa Triebensee, wyk: Klaudiusz Baran - akordeon, Orkiestra Polskiego Radia, dyr. Bassem Akiki

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Rzeczypospolite: Mieczysław Rakowski - prowadzi prof. Antoni Dudek

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Fortepianiści - prowadzi Andrzej Sułek              

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Ewa Szczecińska


LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - Dorian Lynskey "Ministerstwo prawdy. Biografia roku Orwella", czyta Wojciech Żołądkowicz.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Igor Newerly "Zostało z uczty Bogów", czyta Krzysztof Kołbasiuk.


logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Szymon Sławiński

02.00-03.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski

00.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Mateusz Drozda

05.00-06.00 - "Trójka budzi: klub folkowy" - Wojciech Ossowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan 

W audycji m.in. o korkach w mieście, morsowaniu pod miastem i o tym, jak nie stać się bohaterem virali. Nie zabraknie też wspomnienia Krzysztofa Kiersznowskiego. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gość - Profesor Andrzej Horban, główny doradca premiera do spraw Covid-19. 

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler

W audycji m.in. odwiedzimy W Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, Święto Niemego Kina w Warszawie oraz powiemy o powstającym Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach.

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Marek Wiernik 

sonda wywiad kamera reportaż 1200.jpg
Edyta Ołdak i jej działania dla lokalnych społeczności

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Witold Lazar 

W audycji m.in. o początkach nauki gry na instrumentach, pierwszym polskim wodorowym autobusie i o kocich kawiarniach. 

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej 

18.45 - reportaż "Jestem stąd" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej. Opowieść o Edycie Ołdak, która ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Od zawsze "kręciło ją" działanie w przestrzeni miejskiej, budowanie lokalnych więzi i sprawianie, żeby ludzie mieli poczucie przynależności lokalnej. Pierwsze działania związane były z budkami telefonicznymi, które po wejściu komórek, straciły swoją funkcję. Ale nie dla Edyty. Warszawiacy mieli przyjemność oglądania w nich ciekawych instalacji i nostalgicznych wspomnień. Dzięki niej mieszkańcy małych miejscowości sprzątali zarośnięte i opuszczone cmentarze, na których pochowani byli ludzie, którzy w tych miejscach żyli przed nimi. Edyta swoim działaniem pokazuje, że budowanie silnych lokalnych więzi, pamięć o historii, kreatywne działanie służy nam wszystkim. 

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Michał Kirmuć  

20.00-21.00 - "Trzy wymiary gitary" - Piotr Baron

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Klaudia Rosińska 

Czy jesteśmy w stanie wojny hybrydowej? W dyskusji zostaną poruszone tematy działań Rosji i Białorusi oraz tego w jaki sposób "informacje" mogą służyć jako narzędzie walki i jak wykorzystywane są do tego media społecznościowe. Gośćmi będą: dr Piotr Łuczuk, autor książki "Cyberwojna. Wojna bez amunicji" oraz Kamil Mikulski, starszy analityk zagrożeń hybrydowych w Instytucie Kościuszki i członek grupy eksperckiej Komisji Europejskiej ds. przeciwdziałania dezinformacji oraz rozwoju umiejętności cyfrowych. 

22.00-23.00 - "Trzy kwadranse jazzu" - Jan Ptaszyn-Wróblewski

23.00-00.00 - "Serdeczne dźwięki" - Mateusz Krautwurst

LITERATURA W TRÓJCE: 

12.45 - "Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku" Bernarda Newmana. Przekład - Ewa Kochanowska, czyta - Rafał Zawierucha, przygotowała - Barbara Marcinik.

logo

22.06 - "Towarzystwo niepokornych" - zapraszają Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki i Jan Ruman​ 

Magazyn twórców największego polskiego festiwalu filmów historycznych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Gośćmi audycji są niepokorni twórcy, historycy, zapomniani bohaterowie i świadkowie historii. 

Bohateron statuetka free 1200.jpg
Ponad milion kartek wysłanych w akcji BohaterON - "Rozmowa kulturalna" PR24

23.35 - Rozpruwacz kulturalny - zaprasza Jakub Moroz

Gościem będzie wybitny pisarz i jedna z najciekawszych osobowości polskiej kultury współczesnej Antoni Libera. Okazją do spotkania jest wydana przez Instytut Literatury w Krakowie monografia twórczości A. Libery "W cieniu marnego czasu", której autorem jest dr Małgorzata Juda-Mieloch. 

logo


Płyta tygodnia - najnowszy album Mięthy, zatytułowany "36,6".

Miętha to duet, który tworzą raper Skip i producent AWGS. Zespół oferuje świeże, charakterystyczne i organiczne granie, wzbogacone, zaskakującymi jak na krótki staż sceniczny, możliwościami wokalnymi Skipa. 


06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Małgorzata Jakubowska

"Rzeczy ostatnie". Takiego projektu w Polsce jeszcze nie było. Ważne postaci polskiej popkultury pod przewodnictwem muzyków Radka Łukasiewicza, Jarka Ważnego oraz Janusza Zdunka ratują polskie pieśni ludowe przed wyginięciem, poruszając niezwykle ważny, ale trudny temat. Jaki?

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Weronika Puszkar

"Tremma. Haptyczny System Nawigacji". To koncept obuwia poszerzającego percepcję. Autorem projektu jest Paweł Wilczurak-Wołowczyk, absolwent studiów I-go stopnia, na kierunku Wzornictwo, projektowanie produktu na Akademii w Szczecinie. Projekt znalazł się w finale konkursu Young Design 2021. Na czym on polega?

17.00-19.00 - "TOP - trochę optymizmu popołudniem" - Mateusz Kulik

Facebook zmienia nazwę i zamierza stworzyć metaverse, czyli wirtualną przestrzeń, która pozwoli na rozbudowaną interakcję, wykraczającą poza sferę internetową oraz sferę mediów społecznościowych. Co to oznacza? 

sikorski winyl vinyl będzie głośno 1200.JPG
Będzie głośno! Posłuchaj z nami winyla jeszcze raz

19.00-20.00 - "Wieczór rezydentów" - "CzaD" - Czarek, Zbyszek i Dtekk z Up To Date.

Salon ambientu został zapoczątkowany na białostockim festiwalu Up To Date. To także nazwa festiwalowej sceny, na której można usłyszeć artystów z całego świata. Obecnie ma swoją kontynuację w wielu miastach i miejscach w Polsce z sygnaturą Up To Date Festival.

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - Jarosław Iwaszkiewicz "Panny z Wilka". Czyta Justyna Kowalska - laureatka nagrody Arete za najlepszy debiut aktorski w Teatrze Polskiego Radia w 2019 roku.


logo

17.15 - "Skarbonka" - Kontynuujemy październikowy cykl o oszczędzaniu. W audycji konkretne porady, jak w rok uzbierać 1400 zł. Przyłącz się do zabawy, która trwa 52 tygodnie. Zaczynamy!

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Jak rozmawiać z dziećmi o brutalności w popkulturze. Na przykładzie ostatnio popularnego serialu "Squid Game". Goście: Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę - ekspert do spraw bezpieczeństwa dzieci i młodzieży; Dawid Łasiński - znany jako Pan Belfer, pedagog, ale też tata i fan popkultury; Dorota Minta - psycholożka dzieci i młodzieży, komentatorka zjawisk społecznych i ich wpływu na rozwój dzieci.

23.00-01.00 - "Co nam w duszy gra?" - Do 6 grudnia rynek muzyczny na całym świecie pulsuje nowymi krążkami. Adam Dobrzyński na antenie Polskiego Radia Dzieciom reaguje na najciekawsze pozycje płytowe z kraju i ze świata. W tej audycji o najnowszych płytach opowie trzech młodych artystów. Mariusz Wawrzyńczyk to uczestnik programów "Bitwa na głosy" i "Szansa na sukces", laureat 52 Festiwalu Piosenki Polskiej w koncercie "Debiuty" w Opolu. Przedstawi najnowszy singiel "Królowie życia", kompozycję Juliusza Kamila, który ma na swoim koncie przebojowe utwory napisane dla Roxie Węgiel, Viki Gabor czy Alicji Szemplińskiej. 

dziecko_przyroda2.jpg
Świat przyrody oczami dziecka. Jak mądrze przekazać wiedzę na jej temat?

Piosenka jest zapowiedzią drugiej płyty Mariusza Wawrzyńczyka, na której znajdą się kompozycje Seweryna Krajewskiego, Romualda Lipko, Marcina Nierubca, Tomka Luberta i Adama Abramka. Z rozmowy dowiemy się o licznych pasjach artysty, między innymi jak zdobywa autografy światowych gwiazd. Sara Jaroszyk opowie o płycie "Neowise", która miała swoją premierę w miniony piątek 22 października. Zdradzi pochodzenie tytułu swojego albumu, zwróci uwagę, na to kto jest dla niej Ikoną, oraz dlaczego mówi się o niej, że jest "zodiakarą". A Norbert Laskowski z zespołu Hotel Zero, opowie o debiutanckim albumie swojego szczecińskiego bandu, wyjaśni dlaczego nie sypia już z gitarą i rozwinie myśl "wóz albo przewóz".

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

14.00 - Słuchowisko "Bajki ciotki Edith" na podstawie książki Edith Nesbit, w adaptacji Marty Korejwo, w reżyserii Jana Warenycia. Teatr Polskiego Radia, 1998 r. 

Wystąpili m.in. Anna Seniuk, Krzysztof Tyniec, Andrzej Ferenc, Krystyna Królówna, Barbara Zielińska, Ewa Wencel, Ryszard Barycz, Marek Frąckowiak.


.


17.00 - "Linie i pięciolinie" - Jakub Beczek [PREMIERA]  

W swoim najnowszym paśmie Jakub Beczek - wybitny krytyk literacki, znany z publikowanej na naszym portalu autorskiej rubryki "Ut musica poesis", przybliżać Państwu będzie związki polskiej literatury i muzyki. Jedenasty odcinek audycji zatytułowany jest "Chopin, żadnej retoryki!".

19.00 - "Romantyczne brzmienia" - Klaudia Baranowska

W audycji autorka zaprezentuje m.in. Kwartet B-dur op. 3 nr 2 Heinricha Antona Hoffmana (wyk. Alte Musique Koeln),  III Symfonię Es-dur op. 97 "Reńską" Roberta Schumanna (wyk. Orchestre des Champs-Elysées, dyr. Philippe Herreweghe), a także Koncert skrzypcowy E-dur BWV 1042 Johanna Sebastiana Bacha (wyk. Isabelle Faust, Akademie für Alte Music Berlin).

20.00 - "Na jazzowo" - Andrzej Zieliński

W audycji usłyszymy jazzowe aranżacje utworów klasycznych takich jak m.in.: Suita "Peer Gynt" Edwarda Griega, Walc cis-moll oraz wybrane Preludia op. 28 Fryderyka Chopina, a także  Humoreska nr 7 op. 101 Antoniego Dworzaka. Wśród wykonawców: Morten Gunnar Larsen, Duke Ellington Band, Art Tatum i Adam Makowicz.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

"Choinki Jedynki 2021". 20. Akcja Charytatywna Programu 1. Zgłoś pracę do konkursu

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 17:02
17 października, w specjalnej audycji, zainaugurowana została jubileuszowa, 20. Akcja Charytatywna Programu 1 Polskiego Radia - "Choinki Jedynki". Środki zgromadzone w ramach tegorocznej odsłony zostaną przekazane na rzecz Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" i Stowarzyszenia Wspólnota Chleb Życia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Webinar "O matko! Co to będzie, czyli ile strachu we mnie?" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 09:58
Specjalnie dla Was przygotowaliśmy trzy webinary, które prowadzą specjaliści rozwoju osobistego. "O matko! Co to będzie, czyli ile strachu we mnie?" to pierwszy z nich, który poprowadził ekspert rozwoju mentalnego, relacji i komunikacji Michał Zawadka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Baranowie Sandomierskim zostało otwarte Muzeum Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 08:46
Unikatowe eksponaty związane ze słuchowiskami "Matysiakowie" i "W Jezioranach", wystawy tematyczne pokazujące historię teatru radiowego oraz prezentacja maszyn służących do wytwarzania efektów dźwiękowych – to tylko część ekspozycji otwartego 18 października Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim. Prawdopodobnie jedyna na świecie placówka muzealnicza poświęcona słuchowiskom teatru radiowego to zarazem miejsce edukacji, w którym młodzież może wziąć udział w lekcjach muzealnych i warsztatach tworzenia słuchowisk radiowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koncert Laureatów XVIII Konkursu Chopinowskiego [OGLĄDAJ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 23:00
W czwartek (21.10), dzień po ogłoszeniu werdyktu jury XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie wystąpili z krótkimi recitalami wszyscy laureaci. 
rozwiń zwiń