Polskie Radio

Członkostwo Ukrainy w NATO wciąż możliwe. Biden nie dał Putinowi żadnych gwarancji

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 21:45
Jak poinformował doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, "prezydent USA Joe Biden nie dał żadnych gwarancji prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi w sprawie członkostwa Ukrainy w NATO". 
Joe Biden
Joe BidenFoto: PAP/EPA/SHAWN THEW

Jake Sullivan stwierdził, że choć nie będzie zdradzać szczegółów dyskusji obu prezydentów, to zapewnił, że USA nadal obstają przy opinii, że każdy kraj ma swobodę wyboru sojuszy i decyzji w sprawie własnego bezpieczeństwa. 

Szczyt Biden-Putin

Wideokonferencja prezydenta USA Joe Bidena i prezydenta Rosji Władimira Putina zakończyła się we wtorek po ponad dwóch godzinach - poinformował Biały Dom. Rozmowa rozpoczęła się o godz. 16.07, zaś informacja o jej zakończeniu pojawiła się po godz. 18.

Władimir Putin i Joe Biden korzystali z zamkniętej, specjalnie chronionej linii radiowo-telewizyjnej. Prezydent Rosji znajdował się w swojej rezydencji w Soczi, a prezydent Stanów Zjednoczonych w Białym Domu w Waszyngtonie. 

Podczas wideorozmowy z prezydentem Rosji amerykański prezydent Joe Biden wyraził głębokie zaniepokojenie z powodu działań Moskwy wokół Ukrainy. Prezydent USA powiedział Władimirowi Putinowi, że "Stany Zjednoczone i ich sojusznicy odpowiedzą dotkliwymi ekonomicznymi i innego rodzaju sankcjami w przypadku militarnej eskalacji" - poinformował Biały Dom. Joe Biden zapowiedział również wysłanie broni dla Ukrainy i wzmocnienie wschodniej flanki NATO w razie ataku Rosji. 

Czytaj także: 

jbt

Czytaj także

Justyna Gotkowska (OSW): wschodnia flanka NATO ostrzega przed ustępstwami wobec Rosji w sprawie Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 12:30
- Wschodnia flanka NATO zdaje sobie sprawę, że jesteśmy w momencie, który może zdefiniować przyszłość naszego regionu. Wiemy, że jeśli Zachód ugnie się pod presją Rosji  – to będzie oznaczać problemy na przyszłość, i będą one dotyczyć również naszego obszaru – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Justyna Gotkowska z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń