Polskie Radio

Abp Wojciech Polak: święta to łaska Boga dla człowieka

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2021 07:57
- Podczas świąt usłyszymy, że jesteśmy umiłowanymi dziećmi bożymi. To jest rzeczywistość, której sami sobie nie możemy ani dać, ani na nią zapracować. Możemy tylko w darze otrzymać - mówił w w Programie 1 Polskiego Radia abp Wojciech Polak, Prymas Polski. 

Dziś Wigilia - dzień poprzedzający święta Bożego Narodzenia, któremu towarzyszy wiele symboli - zwyczaj dzielenia się opłatkiem, przystrajania choinki, zostawiania pustego nakrycia dla gościa, czy obdarowywanie się prezentami. Świąteczne przygotowania mogą nieraz jednak sprawić, że zapominamy o idei tych dni. Abp Wojciech Polak był pytany między innymi o to, czego nie powinniśmy utracić w trakcie celebrowania przyjścia Jezusa na świat.

- Nade wszystko nie powinniśmy utracić tego, że Boże Narodzenie, jak mówi nam papież Franciszek, to jest Jezus. To są narodziny Jezusa. To jest właśnie rozpoczęta obecność Boga pośród nas w Jezusie Chrystusie - podkreślił gość radiowej Jedynki.
Jak przypomniał - "tajemnica Bożego Narodzenia, które w te święta przeżywamy, to przede wszystkim tajemnica obecności Jezusa". - Ona nas odnawia. Ona nas umacnia - zaznaczył.

"Boże Narodzenie nas zobowiązuje"

Prymas wskazał, że tajemnica ta pozwala nam "zrozumieć podstawową prawdę, którą podaje nam w swoich listach św. Jan Apostoł". - Chodzi o to, że nie możemy kochać Boga, którego nie widzimy, nie kochając najpierw człowieka, którego widzimy. Boże Narodzenie zawsze nas zobowiązuje do wychodzenia do drugiego człowieka, do konkretnej miłości. Do tego, żebyśmy potrafili także tą miłością się dzielić tak, jak dzieli się miłością Bóg z nami - tłumaczył. 

Abp Wojciech Polak przypomniał również, że podczas świąt usłyszymy, że "jesteśmy umiłowanymi dziećmi bożymi". - To jest rzeczywistość, której sami sobie nie możemy ani dać, ani na nią zapracować, ani zyskać, ani kupić. Możemy tylko w darze otrzymać - wyjaśnił i dodał, że "te Święta to jest wielki dar, wielka łaska Boga dla człowieka". 

Czytaj także:

Posłuchaj
22:43 S4_PCM_20211224061456(9956) (online-audio-converter.com).mp3 Abp Wojciech Polak o Bożym Narodzeniu. ("Sygnały dnia")

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Audycja: Sygnały dnia

Prowadząca: Katarzyna Gójska

Gość: abp Wojciech Polak, Prymas Polski

Data emisji: 24.12.2021

Godz. emisji: 7.15

jbt

Czytaj także

"Sprawdzian z naszej chrześcijańskiej dojrzałości". Ks. Grabowski o świętach Bożego Narodzenia

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 13:12
- Mam nadzieję, że tegoroczne święta Bożego Narodzenia przeżyjemy świadomie. Dziś zanika bowiem istota tego, co przeżywamy - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Jarosław Grabowski, red. naczelny "Gościa Niedzielnego". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczne święta z Polskim Radiem. Cyfrowe Radio Gwiazdka

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 06:00
Frank Sinatra, Mariah Carey, Michael Buble i wielu innych wykonawców. Cyfrowe Radio Gwiazdka już nadaje! W nim - moc świątecznych przebojów - od klasyki po nowości. Współcześnie, ale i z nutą nostalgii. Nie zabraknie także muzycznych niespodzianek z najodleglejszych zakątków globu i oczywiście najpiękniejszych polskich kolęd. Cyfrowego Radia Gwiazdka posłuchasz w aplikacji mobilnej Polskiego Radia i na stronie moje.polskieradio.pl 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spędź dobry czas. Święta z Polskim Radiem

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 18:00
Święta Bożego Narodzenia to niezwykły czas. Przygotowaliśmy zatem niecodzienne wydania dobrze znanych audycji, specjalne relacje i premierowe koncerty. Mamy też sporo propozycji wspólnego kolędowania, aby spędzić te Święta w najlepszym wydaniu!  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp Gądecki ze świątecznym przesłaniem. "Niech narodziny Zbawiciela napełnią nas ufnością"

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2021 07:45
- Gromadźmy się wokół tajemnicy narodzin naszego Pana i pozwólmy Mu działać w naszych rodzinach, w naszych wspólnotach - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w życzeniach z okazji świąt Bożego Narodzenia.
rozwiń zwiń