Polskie Radio

Zaduma i kolęda - Wigilia w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 19:00
W ramach akcji Polskiego Radia #Murem za polskim mundurem, w tym wyjątkowym świątecznym czasie, wspieramy żołnierzy i funkcjonariuszy broniących naszej wschodniej granicy - relacje radiowych reporterów. Na wszystkich antenach będziemy słuchać najpiękniejszych kolęd, pastorałek i świątecznych piosenek w różnych interpretacjach. Będziemy również łamać się opłatkiem i przekazywać życzenia oraz słuchać wigilijnych opowieści naszych słuchaczy. 
Warto spędzić Święta z Polskim Radiem
Warto spędzić Święta z Polskim Radiem! Foto: PR
logo

15.00-17.00 - "Wigilijny Ekspres Jedynki" - zaprasza Patryk Michalski

Akcja Polskiego Radia #Murem Za Polskim Mundurem

W tym wyjątkowym świątecznym czasie wspieramy żołnierzy i funkcjonariuszy broniących naszej wschodniej granicy, których trudna służba rozdzieliła z najbliższymi. W wigilię dziennikarz Polskiego Radia Kuba Marcinowicz odwiedzi miejscowość Nowa Łuka koło Hajnówki. Spotkamy się z żołnierzami, dowiemy się jak wygląda ich codzienna służba, porozmawiamy z ich rodzinami. Przekażemy wyrazy wsparcia i świąteczne życzenia. 


17.00-19.00 - "Wigilia w Jedynce" - zaprasza Sławek Drygalski

Audycja muzyczna z kolędami, pastorałkami i świątecznymi piosenkami.

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Kobylecka

Wieczór wigilijny z prof. Karolem Myśliwcem. Słynny polski egiptolog i archeolog opowie o swoich świętach w rodzinnym Jaśle, o atmosferze i tradycjach kulinarnych kultywowanych przez jego najbliższych, o prezentach (a właściwie ich braku) i o choince przystrajanej własnoręcznie zrobionymi ozdobami. Porozmawiamy również o wigilii poza granicami kraju, w czasie trwania misji wykopaliskowych. Czego wówczas brakowało najbardziej? Może uda się też namówić Profesora na zaśpiewanie ulubionej kolędy, bo znany jest z wokalnych umiejętności i wspaniałego głosu.

po 20.00 - Orędzie na Boże Narodzenie - abp Tadeusz Wojda

22.00-23.00 - "Wigilia w Jedynce" - zaprasza Aleksandra Tykarska

Najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. W wigilijny wieczór, kiedy najedzeni i zadowoleni szykujemy się do pasterki, niech towarzyszą nam w tym najpiękniejsze polskie melodie kolędowe w wykonaniu artystów kochających muzykę tradycyjną. W audycji posłuchamy kolęd w wykonaniu Marii Pomianowskiej i Zespołu Polskiego, pojawią się oryginalne góralskie melodie od Trebuni-Tutków, Zakopower czy z radiowej serii Muzyka Źródeł, do tego pastorałki z płyty "W malowanych sankach" oraz takie w wykonaniu Janusza Prusinowskiego, Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, a nawet Dikandy. Jednym słowem - wszystko, co najlepsze we wspólnym kolędowaniu!

Po północy - Pasterka z Kolegiaty św. Józefa w Kaliszu


PŁYTA TYGODNIA:

"Gore gwiazda Jezusowi" - Chór Polskiego Radia, Dorota Miśkiewicz, Paweł Tomaszewski Quartet, Chór dziecięcy. 

 

logo

00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Rafał Księżyk

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Tadeusz Nowak "Psalmy" - aud. Iwony Smolki

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Ewa Szczecińska

Wrocławska anomimowa muzyka XIV i XV wieku, wyk. Zespół Ars Cantus, kier. Tomasz Dobrzański; Juliusz Łuciuk Lamentazioni Grażyna Bacewicz in memoriam, wyk. Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Jerzy Katlewicz; Adam Hławiczka Głoście radośnie – fantazja, wyk. Ewelina Bachul – organy

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marcin Majchrowski

Ivan Nebesnyi, Andrew Ford, Ralph Vaughan Williams, Antonín Dvořák, Heikki Suolahti, Jean Sibelius, Charles Gounod, Peter Cornelius, Engelbert Humperdinck, Carl Maria von Weber, Piotr Czajkowski, Frank Bridge, Domenico Scarlatti, Hector Berlioz, Michael Praetorius

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Ewa Szczecińska

Wacław z Szamotuł Alleluja, Laudate Dominum, Christe qui lux es et Dies; Beatus Vir, wyk. Nora Petrocenko, Maciej Gocman, Nerijus Mascevicius – śpiew, Ensemble Morgaine; Grażyna Bacewicz III Sonata na skrzypce i fortepian, wyk. Jakub Jakowicz - skrzypce, Bartosz Bednarczyk - fortepian; Karol Szymanowski Mazurki op. 50 nr13-16, wyk. Mieczysław Horszowski - fortepian; Cyprian Bazylik Nabożna piosnka, Oratio Dominica, De Profundis, wyk. Nora Petrocenko, Maciej Gocman, Nerijus Mascevicius - śpiew, Ensemble Morgaine

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

Przy okazji świąt obdarowujemy się prezentami, ślemy sobie nawzajem kartki świąteczne wraz z ciepłymi uśmiechami, składamy najlepsze życzenia. W tym magicznym czasie szczególnie warto pochylić się nad drugim człowiekiem z pomocną dłonią. O tym w jaki sposób pomagać w święta, ale i w czasie pandemii, opowie psycholog, Dorota Minta o godzinie 9.30. Ponadto w audycji: wybierzemy się do Pałacu Pod Blachą przy Zamku Królewskim w Warszawie na wystawę szopek krakowskich; przeniesiemy się także do Wielkiej Brytanii, by tam przekonać się jak wygląda oraz jak postrzegany jest świąteczny czas, a w "Rozmowie jazzowej" spotkamy się z Dorotą Miśkiewicz. Co więcej, to już ostatnie chwile, by wejść w posiadanie świątecznego zestawu płytowego w ramach "Płyty tygodnia".

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Muzyka na Boże Narodzenie Williama Byrda, Orlando Gibbonsa, Anthony’ego Holborne’a, wyk. Fretwork; kolędy w wykonaniu The King's Singers; Nuit sacrée, wyk. Concerto Köln, Accentus i Laurence Equilbey

11.10-12.00 - Camille Saint-Saëns Oratorio de Noël op. 12, wyk. Le Madrigal de Lyon, Orchestre de Chambre de Lyon, dyr. Sylvain Cambreling

Mendelssohn, Delibes, Fauré: Veni Domine, wyk. Elisabetta Gesuato, Maria Rosa Finotti i Chór Giovanile Femminile “Il Garda in Coro”

12.05-12.45 - Muzyka czasów Wazów, wyk. Chór Polskiego Radia

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Mój dom rodzinny 

13.00-15.00 - "Wigilia na 96 obrotów" - prowadzą Róża Światczyńska i Piotr Metz

Johann Sebastian Bach Magnificat D-dur  BWV 243, wyk. Barbara Schlick – sopran, Catherine Patriasz – mezzosopran, Christoph Pregardien – tenor, Peter Kooy – bas, Collegium Vocale Gent, dyr. Philippe Herreweghe (Warszawa, Studio S-1, 5.10 1993); Antonio Vivaldi Koncert C-dur na psałterium I organy (rekonstrukcja) RV 774, wyk. Komale Akakpo – psałterium, Martin Gester – organy, dyr., Arte Dei Suonatori (Warszawa, Studio Koncertowe im. W Lutosławskiego, 18.12 2018); Kolędy i pastorałki z różnych stron świata, wyk. Zespół Wokalny Il Canto (Polskie Radio 1991)

15.00-16.00 - "Karnawał instrumentów" - prowadzi Łukasz Borowicz 

Co łączy takich kompozytorów, jak Erich Wolfgang Korngold i Georg Friedrich Händel? Obaj tworzyli muzykę, która towarzyszy nam co roku podczas świąt Bożego Narodzenia.

16.00-17.30 - "Wigilijne opowieści" - prowadzi Paweł Siwek, opracowanie muzyczne - Róża Światczyńska, wiersze - Dorota Gacek

Wieczór, na który czekaliśmy przez cały rok. Spędzimy go z bliskimi, a jeśli nie ma ich obok nas, myśląc o nich i przywołując różne wspomnienia, nie tylko te dotyczące Świąt Bożego Narodzenia. Państwa - naszych bliskich, zapraszamy do wigilijnego stołu, przy którym dla każdego starczy miejsca i nikt nie poczuje się samotny. Będziemy słuchać najpiękniejszych kolęd i pastorałek w różnych interpretacjach, łamać się opłatkiem i przekazywać życzenia oraz słuchać Państwa wigilijnych opowieści

17.30-18.00 - "Słuchowisko" / Tytus Czyżewski "Pastorałki"

Adaptacja - Elżbieta Łukomska, reżyseria - Henryk Rozen, realizacja akustyczna - Ewa Szałkowska, muzyka - Zbigniew Wiszniewski. Obsada: Andrzej Stockinger, Wacław Kowalski, Jerzy Szmidt, Stanisław Górka, Bolesław Woźniak, Wiesław Stefaniak, Emilian Kamiński, Zbigniew Zborowski, Krzysztof Majchrzak, Elżbieta Strzałkowska, Jan Tesarz, Henryk Borowski, Franciszek Pieczka

Słuchowisko muzyczno-literackie do tekstów poetyckich obrazujących święta zwane przez poetę tzw. "Kolędą w olbrzymim mieście".

18.00-19.30 - "Jazz.PL" / Nika Lubowicz - prowadzą Piotr Metz, Roch Siciński i Andrzej Zieliński

Nika Lubowicz jest wokalistką jazzową, pianistką i dyrygentką chóralną. Na scenie występuje od wczesnego dzieciństwa i jest laureatką licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. Współpracuje z wieloma muzykami polskiej sceny jazzowej. Sama pochodzi z zakopiańskiej rodziny o muzycznych tradycjach.

19.30-22.00 - "Oratorium na Boże Narodzenie" - prowadzi Klaudia Baranowska 

"Oratorium na Boże Narodzenie" zostało napisane przez Jana Sebastiana Bacha w latach 1733-1735 i składa się z sześciu kantat

22.00-23.00 - Nabożeństwo Kościoła Polskokatolickiego

23.00-00.00 - "Nocne kolędowanie" - prowadzi Ewa Szczecińska 


logo

W każdej godzinie programu zapowiadamy akcję #polskieradiomuremzapolskimmundurem oraz audycję specjalną z Terespola, z tzw. "czarnej strefy", gdzie odwiedzimy chroniących wschodniej granicy żołnierzy, strażników i policjantów. 


00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Barbara Marcinik 

Goście - Tomasz Fopke, dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz Wojciech "Bono" Bonowicz, poeta, redaktor, biograf księdza Józefa Tischnera.

02.00-03.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Witold Lazar

05.00-06.00 - "Trójka budzi: synth-pop" - Michał Kirmuć

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Tomasz Miara

W audycji m.in. o tradycji budowania szopek, czym w rzeczywistości była Gwiazda Betlejemska oraz jak żyją renifery w Polsce. Będziemy mieć również nietypowe propozycje na wigilijne dania rybne oraz będziemy przeglądać listy niechcianych prezentów. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak 

Gość -  Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler 

W audycji m.in. o Ogrodzie Książki w Krakowie, spektaklu "Jasełka" w wykonaniu międzypokoleniowej grupy teatralnej Plemię oraz adaptacjach "Opowieści wigilijnej". 

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Mateusz Tomaszuk

Jest taki dzień w roku, w którym radość wita wszystkich! Dzień wyjątkowy. Przed nami świąteczne wydanie audycji - oczywiście po polsku! Usłyszymy teksty Wojciecha Młynarskiego w wyjątkowych interpretacjach. Posłuchamy albumu "Kolęda na cały rok" - stworzonego przez Jana Młynarskiego, który kilka miesięcy po śmierci swojego taty odważył się otworzyć teczki z jego maszynopisami, które rzetelnie archiwizował rzetelnie przez lata. Tekst zostały zinterpretowane przez wyjątkowych artystów. Usłyszymy o wybaczaniu, o nadziei i nade wszystko o samotności, na którą w święta Bożego Narodzenia nie powinno być miejsca w żadnym domu i żadnym sercu. A zaśpiewają: Monika Borzym, Grzegorz Turnau, Jan Młynarski.

13.00-15.00 - #Murem za polskim mundurem" - Mateusz Drozda 

W wigilię Świąt Bożego Narodzenia reporterzy radiowej Jedynki i Trójki, a także Informacyjnej Agencji Radiowej, odwiedzą z żołnierzy chroniących wschodnią granicę Polski. Radiowa akcja specjalna #Murem za polskim mundurem obejmować będzie m.in. rozmowy z wojskowymi i i funkcjonariuszami Straży Granicznej oraz ich rodzinami, a także emisję kierowanych do nich życzeń i kolęd. W wigilijny piątek reporterzy Trójki w ramach akcji Polskie Radio #Murem za polskim mundurem spotkają się z żołnierzami i strażnikami granicznymi w obozowisku w Terespolu. Podczas audycji Trójka do trzeciej będzie można posłuchać -  w godz. 13.00-15.00 – relacji i życzeń dla żołnierzy. Będą oni mieli również okazję porozmawiać za pośrednictwem anteny ze swoimi bliskimi.

15.00-17.00 - "Zapraszamy na Wigilię" - Karol Gnat 

W audycji o znaczeniu Wigilii Bożego Narodzenia w kościele katolickim, papież Jan Paweł II i ks. Jan Twardowski - z archiwum Polskiego Radia, szopki i choinka na Placu św. Piotra - relacja z Rzymu Piotra Kowalczuka. Ponadto - o obchodach Świąt Bożego Narodzenia opowie Małgorzata Kurzajewska, przewodniczka po Ziemi Świętej. 

17.00-18.00 - Słuchowisko "Opowieść wigilijna" 

Kupiec Ebenezer Scrooge, znany ze swojego skąpstwa, wraca do domu po pracy w wigilię. Objawia mu się duch jego wspólnika Jakuba Marley’a, który ostrzega głównego bohatera przed męką po śmierci, jeśli ten nie zmieni swojego charakteru. Marley zapowiada też odwiedziny trzech innych zjaw, dzięki którym los Scrooge’a może się odmienić. Po wizytach duchów skąpiec ulega całkowitej przemianie.

Choć "Opowieść wigilijna" Karola Dickensa ma już ponad 170 lat, cały czas zaskakuje i inspiruje kolejnych twórców. Proponujemy Państwu słuchowisko w adaptacji i reżyserii Aleksandry Głogowskiej, laureatki XX edycji Festiwalu „Interpretacje” w kategorii „Najlepsze słuchowisko”, która ukończyła Kurs Reżyserii Radiowej organizowany przez Teatr Polskiego Radia oraz Wajda School & Studio i FINA. Reżyserka, Dyrektor Literacka Radia dla Ciebie do współpracy zaprosiła gwiazdy polskiej sceny teatralnej. Słuchowisko zdobyło drugą nagrodę na Festiwalu Słuchowisk w Poznaniu w październiku 2021 roku.

18.00-21.00 - "Wigilijny przegląd myśli" - Michał Kirmuć

Czas Świąt Bożego Narodzenia, to czas charakteryzujący się szczególną atmosferą. Jednym z ważnych jej elementów jest muzyka, która w tych dniach towarzyszy nam na każdym kroku. 

21.00-00.00 - "Nie tylko kolęda" - Aleksandra Kaczkowska

Nie zabraknie kolęd, tych najpiękniejszych, jazzu i muzyki filmowej, a wszystko w ciepłym otulającym świątecznym klimacie.


logo

Akcja #muremzapolskimmundurem - do usłyszenia również w Polskim Radiu 24

 

23.35 - Weekend kulturalny - zaprasza Maja Kluczyńska 

W audycji o świątecznych piosenkach, wierszach i sztukach teatralnych. Gościem będzie Bożenna Intrator,  reżyserka, scenarzystka, poetka i autorka tekstów, m.in. do piosenki "Kto wie".​ 

logo


06.00-09.00 - "Najlepszy dzień tygodnia" - Gosia Jakubowska i Szymon Jaworski

Pogotowie choinkowe już od 6 rano - razem z Kasią Sobol z Kliniki DIY przygotujemy fajne, nietypowe, ale łatwe ozdoby świąteczne. Będą nam potrzebne spinacze do ubrań, pomarańcze i patyczki po lodach

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Maciej Wójcik

Bierzemy pod lupę choinkę - raz na cztery lata badane są igły drzew, dzięki czemu jesteśmy w stanie określić jak bardzo zmienia się nasz klimat. Co jeszcze możemy "odczytać" z takich igieł? Które drzewa można nazywać choinkami? Dlaczego jedne drzewa pachną dłużej, a inne nie mają prawie w ogóle zapachu? Co zrobić, żeby choinka się nie sypała?

15.00-16.00 - "Ratujemy świat" - Ada Janiszewska

"Kiedyś, to było", czyli jak ekologii mogą uczyć nas babcie? Podamy międzypokoleniowe, sprawdzone patenty w trosce o planetę i portfel. Porozmawiamy o siatkowych torbach na zakupy, wiadrach na śmieci wykładanych gazetą, serach domowej roboty i zsiadłym mleku. O naprawianiu, przerabianiu i pożyczaniu zamiast kupowania.

16.00-17.00 - "Buon natale" - Kuba Jamrozek

Zapraszamy na nietypową podróż do Włoch, daleką od tradycyjnej formy obchodzenia świąt w tym kraju z  dziennikarką Magdaleną Wolińską-Riedi, Arturem Prusiem - młodym jezuitą, który spędził rok na Sycylii i Alberto Bertolottem - dziennikarzem sportowym z Pordenone. Jak wyglądają włoskie święta ludzi związanych z Polską i Włochami? Jak ich zawody wpływają na to jak je spędzają? Czy rozmawiają wtedy na przykład o sporcie? Przygotowują szopkę czy ubierają choinkę? Co jest ich zdaniem lepsze - Panettone czy Pandoro?

17.00-19.00 - "Wigilijna muzyka dobrego słowa" - Małgorzata Bartas -Witan i Przemysław Goławski          

Czekanie na narodziny, a potem spotkanie z maleńkim dzieciątkiem staje się udziałem tych, którzy świętują w wieczór i noc Bożego Narodzenia. Jakie czułe nuty budzą się wtedy w rodzicach, jak wyrażają emocje spotkania z oddającym się w ich ręce małym człowiekiem, w którym także ukrywa się Bóg? Podzielą się tym z nami słowami i śpiewem muzycy, którzy swoje rodzicielstwo wyrażają także w kolędach. W pierwszej godzinie Małgorzata Bartas-Witan zaprosi na wigilijne spotkanie z Agnieszką Cudzich ze śpiewającej kolędy Rodziny Cudzichów, a w drugiej Przemek Goławski  zaprosi na spotkanie z Grzegorzem Głuchem, liderem Gospel Rain.

19.00-21.00 - "Świąteczna Czwórka" - Małgorzata Jakubowska

Polscy artyści znani z Czwórki, m.in. z duetu Miętha czy Coals,  zaprezentują swoje ulubione utwory kojarzące się ze świętami i opowiedzą swoje świąteczne historie.

21.00-22.00 - "Kolędy świata" - Maciej Szajkowski

Premiera kolęd świata zespołu Kroke - jednego z najważniejszych polskich zespołów World Music i rozmowa z muzykami.

22.00-00.00  - "Rock Blok" - Bartek Koziczyński

W ten wyjątkowy wieczór "Rock Blok" zamienia się w "Rockowe święta". Zabrzmią gitarowe kolędy, piosenki świąteczne i muzyka podkreślająca świąteczny nastrój.logo

Od 24 do 26 grudnia - świąteczny prezent od PRD dla słuchaczy, emisja słuchowiska "Dziadek do orzechów cz.1" Ernesta Theodora Amadeusa Hoffmana w adaptacji i reżyserii Julii Rozbieckiej, z udziałem dziennikarzy PRD

​Historia drewnianego dziadka do orzechów, który walczył z Mysim Królem, należy do tych opowieści, które od lat  potrafią zawładnąć dziecięcą wyobraźnią. Do motywów tej historii sięgali liczni twórcy - kompozytorzy czy reżyserzy filmowi i teatralni. W Polskim Radiu Dzieciom zapraszamy do wysłuchania pierwszej z trzech części tej wyjątkowej baśni w dorosłej i dziecięcej obsadzie. Wspólne nagrywanie tej i innych podobnych opowieści otwiera przed dziećmi cudowny i magiczny świat radiowych dźwięków, z których - jeśli  chcemy - możemy wyczarować wszystko. Bo ten projekt powstał po to, żeby dzieci zachwyciły się radiem. Słowa młodych aktorów zdają się nasz zamysł potwierdzać: "Najfajniejsze w nagrywaniu jest to, że można się nagrać i potem wszyscy cię słuchają" - powiedział nam po nagraniu Staś Ruciński, odtwórca roli Freda w adaptacji "Dziadka do orzechów". A Kornelka grająca Ludwikę dodała, że z tego na pewno wyjdzie fajna bajka.​

08.00-10.00 - "Poranek w PRD" - W wigilijny poranek Leszek i Miś Michaś będą czynili ostatnie przygotowania przed uroczystą wieczerzą. Jak się ubrać na tę uroczystość? Kiedy wypatrywać Mikołaja z prezentami. Miś opowie też o swoich ulubionych kolędach i oczywiście potrawach. Będzie drugie, trzecie a może i czwarte śniadanie Misia Michasia. Co wyląduje dziś na naszych stołach? Zapraszamy na wyjątkowy poranek pełen świątecznej magii.

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - muzyka świąteczna w filmach i bajkach.

11.00-12.00 - "Bliskie i dalekie wyprawy smoka z człowiekiem" - Szczęśliwie ukończone przygotowania świąteczne i drobne kłopoty z wymyśleniem kierunku podróży, które kończą się na wyspie Bożego Narodzenia.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Jak celebruje się Wigilię na świecie.​

17.15 - "Rodzina pod żaglami" - Ciekawe morskie i chorwackie tradycje Wigilijne.

19.40 - Słuchowisko "Dziadek do orzechów"

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Dlaczego nie słuchamy się przy wigilijnym stole.​ Słuchamy po to, żeby zdobyć informacje. Ale i po to, by pomóc drugiej osobie w uzewnętrznieniu myśli i uczuć. W pierwszym przypadku zaspokajamy własne potrzeby, w drugim - stawiamy potrzeby rozmówcy przed własnymi. I taka sztuka słuchania jest trudniejsza. Jak słuchać się uważnie również przy wigilijnym stole, i sprawić aby nikt nie czuł się niezauważony czy pominięty w tym wyjątkowym dniu. Gość: Krzysztof Głowcaki, coach.

23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" - Wigilijne wydanie audycji uświetni Jagoda Kret. Autorka muzyki i tekstów opowie o albumie "O samym braku stabilności". Płyta ta to zbiór bluesowo - rockowych brzmień z elementami amerykańskiego folku. Jagoda Kret to wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów charakteryzująca się̨ nietuzinkową barwą głosu. Finalistka III edycji The Voice of Poland. W 2018 roku na platformie YT artystka zaprezentowała swoje pierwsze autorskie kompozycje, tj. 5 kroków, Będziemy rozmawiać́ o miłości i A Ty Bądź́, w formie Live Session. W 2019 roku artystka wystąpiła na wielu festiwalowych scenach w Polsce, m.in. na Spring Break’u, Fest Festiwalu, na 56. KFPP w Opolu w konkursie „Debiuty” oraz w Jarocinie w ramach konkursu „Jarocińskie Rytmy Młodych”. W programie również piosenki Świąteczne.

.


14.00 - "Muzyka na Boże Narodzenie" - Andrzej Sułek

W specjalnej audycji świątecznej zabrzmią m.in. pastorałki z Podhala i kolędy staropolskie. W programie usłyszymy również Missę solemnis de Nativitate Domini Nostri Jesu Christi Jana Wańskiego.

17.00 - "Arcydzieło miesiąca" - Magdalena Sawicka [PREMIERA]

Specjalna, świąteczna odsłona programu. Usłyszymy interpretacje środkowej, wolnej części Scherza h-moll op. 20. Przepięknie zharmonizowana przez Chopina kolęda Lulajże Jezuniu zabrzmi pod palcami m.in. Światosława Richtera Józefa Hofmanna oraz Artura Rubinsteina. W programie usłyszymy również jazzowe aranżacje kolędy w wykonaniu m.in. Grażyny Auguścik i Urszuli Dudziak, a także Anny Marii Jopek i Pata Metheny’ego.

18.00 - "Wieczór wigilijny PR Chopin" - Małgorzata Pęcińska [PREMIERA]

Zapraszamy na wyjątkowy wieczór wigilijny PR Chopin. Program wypełnią m.in. najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU

Czytaj także

Muzyczne święta z Polskim Radiem. Cyfrowe Radio Gwiazdka

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 06:00
Frank Sinatra, Mariah Carey, Michael Buble i wielu innych wykonawców. Cyfrowe Radio Gwiazdka już nadaje! W nim - moc świątecznych przebojów - od klasyki po nowości. Współcześnie, ale i z nutą nostalgii. Nie zabraknie także muzycznych niespodzianek z najodleglejszych zakątków globu i oczywiście najpiękniejszych polskich kolęd. Cyfrowego Radia Gwiazdka posłuchasz w aplikacji mobilnej Polskiego Radia i na stronie moje.polskieradio.pl 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święta w Czwórce - eko, muzycznie i klimatycznie

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2021 07:00
Zapraszamy do spędzenia okresu świątecznego z Czwórką. Cały czas towarzyszy nam moc dobrej, nastrojowej muzyki, wyjątkowe audycje specjalne, a w nich mnóstwo ciekawych gości i tematów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Boże Narodzenie w Trójce. Posłuchaj świątecznych audycji!

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2021 20:03
Na czas świąt Bożego Narodzenia Program 3 Polskiego Radia przygotował dla słuchaczy wyjątkową ofertę programową. Zapraszamy do wysłuchania spotkań z naszymi gośćmi i wyjątkowych muzycznych propozycji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nocne kolędowanie w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2021 01:00
W Wigilię, w ten szczególny czas, zaprosiliśmy słuchaczy Programu 2 Polskiego Radia na wieczór muzyczno-kolędowy. Była to swoista podróż w czasie i w przestrzeni...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio w święta #MuremZaPolskimMundurem. Jesteśmy z żołnierzami na granicy

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 18:00
Dziennikarze Polskiego Radia są zawsze tam, gdzie rozgrywają się rzeczy ciekawe, ważne i budujące naszą wspólnotę. Dlatego w okresie bożonarodzeniowym nie mogło zabraknąć naszego wsparcia dla żołnierzy, którzy strzegą wschodniej granicy. Nasz reporter odwiedził mundurowych, którzy te święta spędzą na służbie, a anteny Polskiego Radia wyemitują w Wigilię specjalne programy.
rozwiń zwiń