Polskie Radio

"Krokodyl" Dariusza Kozakiewicza już na winylu!

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2023 07:00
Specjalna płyta winylowa z dziesięcioma utworami wieńczy cykl działań Agencji Muzycznej Polskiego Radia w związku z podwójnym jubileuszem Dariusza Kozakiewicza - 70. urodzin i 50 lat na scenie! To płyta, która jest owocem niezwykle trudnych kompromisów wobec ogromnej aktywności artystycznej Dariusza Kozakiewicza, prawdziwego giganta polskiej sceny rockowej. 
Płyta Krokodyl Dariusza Kozakiewicza w wersji winylowej
Płyta "Krokodyl" Dariusza Kozakiewicza w wersji winylowejFoto: Agencja Muzyczna Polskiego Radia
  • Pod koniec roku 2021 Dariusz Kozakiewicz świętował 70. urodziny i jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Muzyczna historia jednego z najbardziej wszechstronnych polskich instrumentalistów, wyjątkowego gitarzysty i znakomitego kompozytora rozciąga się na przestrzeni lat pomiędzy działalnością w zespołach Breakout i Test, po blisko ćwierćwiecze w grupie Perfect.

Podsumowaniem tego jubileuszu był wydany wówczas przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia dwupłytowy album CD, zatytułowany "Krokodyl". Już wtedy niełatwo było na niego wybrać utwory z dorobku Artysty, który spokojnie można prezentować na pięciu, a nawet dziesięciu płytach.

Na pierwszej płycie znalazły się kompozycje Kozakiewicza wykonane i zaśpiewane przez największych polskiej sceny, zaś na drugiej - niezapomniane riffy i partie solowe, które Kozakiewicz wykonał, towarzysząc różnym artystom. 

Idea wydania na specjalnej płycie winylowej wybranych nagrań z kompilacji była prostą konsekwencją sukcesu dwupłytowego albumu kompaktowego. Nie bez trudu wybrano dziewięć utworów w historycznych wykonaniach (strona A - Kozakiewicz kompozytor, strona B - Kozakiewicz gitarzysta), które uzupełnia nowa wersja nagranej ponownie w roku 2022 piosenki "Płyń pod prąd", skomponowanej przez Dariusza Kozakiewicza dla zespołu Test w roku 1974. Ten utwór - we współczesnym wykonaniu zespołu Darek Kozakiewicz Live, w którym oprócz towarzyszących liderowi od lat basisty Tomka Płonki i perkusisty Sławka Puchały, pojawiła się wokalistka Justyna Panfilewicz - zapowiadał już od października 2022 roku wersję winylową jubileuszowego podsumowania 50-letniej działalności Kozakiewicza. Premiera tej wyjątkowej płyty, która powstała przy udziale firmy Enea, w limitowanym nakładzie 500 numerowanych egzemplarzy, została zaplanowana na koniec stycznia tego roku.  

ZOBACZ TELEDYSK I POSŁUCHAJ UTWORU "TO NIE ŻART": 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Agencji Muzycznej Polskiego Radia  


Lista utworów na płycie:

Strona A: kompozycje

1. "Płyń pod prąd" - Dariusz Kozakiewicz Live

2. "Żółw na Galapagos" - Test

3. "Testament" - Marek Piekarczyk

4. "Odnawiam duszę" - Perfect

5. "Wszystko ma swój czas" - Perfect

Strona B: gitary

1. "Oni przyjdą tu" - Breakout

2. "Pomaluj moje sny" - Breakout

3. "Szczęśliwej drogi już czas" - Ryszard Rynkowski

4. "Layla" - Dariusz Kozakiewicz

5. "To nie żart" - Dariusz Kozakiewicz 


POSŁUCHAJ UTWORU "PŁYŃ POD PRĄD": 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Agencji Muzycznej Polskiego Radia  

mat. pras. / rk 

Czytaj także

Dariusz Kozakiewicz jako wokalista? "To nie żart"!

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 19:00
Riffy i solówki jego gitar można usłyszeć na płytach wielu wykonawców i zespołów, w których grał - od FATUM i PIĘCIU, przez BREAKOUT i TEST, po PERFECT. Właśnie ukazał się singiel, na którym Kozakiewicz występuje jako wokalista! 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Krokodyl - 50 lat na scenie"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 06:00
Kto jest najlepszym polskim gitarzystą wszech czasów? Odpowiedzi na takie pytanie nie ma, ale jedno jest pewne - we wszystkich zestawieniach, rankingach, listach Dariusz Kozakiewicz plasował się zawsze w górze tabeli. Jest jednym z najbardziej wszechstronnych polskich instrumentalistów, wyjątkowym gitarzystą i znakomitym kompozytorem. Właśnie świętuje 70. urodziny i jubileusz 50. lat pracy artystycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dariusz Kozakiewicz: najbardziej cenię muzykę, która jest improwizowana

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 16:59
- W zasadzie nigdy nie wracałem do przeszłości - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Dariusz Kozakiewicz, który tym razem zrobił wyjątek i nagrał album podsumowujący 50 lat na scenie. Jak ten znany artysta wspomina pół wieku swojej kariery muzycznej?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dariusz Kozakiewicz: nigdy specjalnie nie ćwiczyłem gry na gitarze

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2021 13:35
 - Grę na instrumentach rozpoczynałem od akordeonu mając pięć lat i wówczas grałem wszystkie piosenki zasłyszane przez moją mamę w radiu - wspomina na antenie Programu 1 Dariusz Kozakiewicz. Wybitny gitarzysta, związany od 1997 roku z grupą Perfect, dziś stawia na solową karierę, a w domowej pracowni tworzy gitary.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Płyń pod prąd" - Dariusz Kozakiewicz z nową piosenką [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 10:00
Nowe nagranie pojawia się niemal w siedemdziesiąte pierwsze urodziny Dariusza Kozakiewicza (ur. 30 grudnia 1951 roku). Rok temu Dariusz Kozakiewicz wydał dwupłytowy album "Krokodyl", który podsumowywał pięćdziesięciolecie jego aktywności scenicznej. Wkrótce pojawiła się idea wydania specjalnej płyty winylowej i to tam znajdzie się nowy utwór. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Klasyka w nowej odsłonie. Darek Kozakiewicz z nowym singlem "Płyń pod prąd"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2022 16:35
Rok temu Dariusz Kozakiewicz wydał dwupłytowy album "Krokodyl", który podsumowywał 50-lecie jego aktywności scenicznej. Wkrótce potem pojawiła się idea wydania specjalnej płyty winylowej. Na niej znajdzie się nowa wersja utworu "Płyń pod prąd", z gościnnym udziałem udziałem Justyny Panfilewicz. - Bardzo się cieszę, że udało mi się na nią trafić - mówi w "Muzycznej Jedynce" Dariusz Kozakiewicz.
rozwiń zwiń