Polskie Radio

Święta Bożego Narodzenia na antenach Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2023 01:35
Polskie Radio zaprasza na audycje specjalne, rozmowy z gośćmi na tematy związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Na antenach nie zabraknie kolęd i świątecznych przebojów. Słuchacze mogą także liczyć na transmisje z uroczystości religijnych, w tym pasterki z Zakopanego.
Boże Narodzenie w Polskim Radiu
Boże Narodzenie w Polskim RadiuFoto: materiały prasowe
logo

Z okazji Bożego Narodzenia Program 1 Polskiego Radia zaprasza na "Wigilię z Jedynką". W południe w audycji Wojciecha Urbana rozmowa o ks. Kaczkowskim. Gośćmi audycji: Małgorzata Kaczkowska z Fundacji im. ks. Jana Kaczkowskiego oraz Patryk Galewski – bohater książki "Synek księdza Kaczkowskiego" Piotra Żyłki. 

Od godz. 19.00 Magda Mikołajczuk zaprezentuje fragmenty audycji Barbary Wachowicz "Wigilie Adama Mickiewicza", czyli spotkanie z wieszczem przy symbolicznym wigilijnym stole.

Od godz. 21.00 emisja słuchowiska "Kolęda tułaczy" Macieja Jastrzębskiego napisanego na podstawie relacji Polaków wywiezionych po 17 września 1939 roku przez Sowietów do łagrów w głębi Rosji. Rzecz dzieje się w Wigilię Bożego Narodzenia 1941 roku w Republice Meri El, niedaleko miasta Joszkar Oła. 

Zobacz także: 

logo

Program 2 Polskiego Radia przygotował m. in.: Café "Muza" na Święta (od godz. 10.00), wigilijne spotkanie w "Muzyce w kadrze" (godz.11.00) Mariusza Gradowskiego ze świątecznymi kompozycjami nie tylko z filmów (od godz.), "Przed pierwszą gwiazdką" Karola Furtaka (od godz. 15.00) oraz "Wigilię z Dwójką" - radiowe koncerty kolędowe (od godz. 19.00) Klaudii Baranowskiej i audycję "Chleb i ryba – o podstawach wieczerzy wigilijnej" Katarzyny Hagmajer-Kwiatek (od 21.30).

25 grudnia w "Wieczorze ze słuchowiskiem" (godz. 22.00) Lewis Wallace "Gwiazda trzech mędrców" w reżyserii Jana Warenyci, a 26 grudnia emisja słuchowiska "Przyszliśmy tu po kolędzie" (godz. 21.00) według tekstów Józefa Ignacego Kraszewskiego, Władysława St. Reymonta, Karola Estreichera, z gawędą Marka Waszkiela, w adaptacji Iwony Malinowskiej i w reżyserii Andrzeja Piszczatowskiego. 

Czytaj także: 

logo

W Programie 3 Polskiego Radia tematyka świąt pojawi się m. in w audycjach: "Zagadkowa niedziela" (godz. 09.00-10.00), "Leniwe popołudnie" (godz. 13.00-14.00), "Droga na Święta" (godz. 14.00-17.00).

Z kolei od godz. 20.00 w audycji "Jest taki dzień – koncert kolęd" zaprezentowane będą kolędy z Trójkowych koncertów w Studiu Muzycznym im. Agnieszki Osieckiej. W specjalnym programie "Wigilijne opowieści" (godz. 17.00-20.00) przypomnienie jedną ze świątecznych audycji, której gościem był Paweł Huelle. 

Czytaj także: 

logo 

Na antenie radiowej Czwórki o świętach będzie można usłyszeć 24 grudnia m.in. w "Co Was kręci" (godz. 09.00-12.00), a tam o diecie sportowca w tym czasie, w "Wigilijnej muzyce dobrego słowa" (od godz. 17.00) zaprezentowane zostaną najbardziej znane świąteczne utwory, które towarzyszą nam w czasie Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia.

25 i 26 grudnia w "Świętach z Czwórką" (o godz. 09.00 i o godz. 14.00) min. o Bożym Narodzeniu w Azji i Ameryce Południowej, a także o lekturach i książkach nieprzeczytanych. Nie zabraknie także podsumowania roku i zapowiedzi kinowych na 2024 rok. W cyklu "Ojczysty, dodaj do ulubionych"  słowo kulig.

W świąteczny poniedziałek w audycji "Wieczór z Czwórką" (godz. 20.00) rozmowa Jakuba Jamrozka z psychologiem biznesu, podczas której Tomasz Kalko odpowie na pytania: czy żeby być szczęśliwym trzeba być hedonistycznym, czy altruistycznym? oraz czy bycia szczęśliwym można się nauczyć?

Dzień później gościem Jakuba Jamrozka będzie  psycholog dr Ewa Jarczewska-Gerc, która opowie, czy odczuwanie wdzięczności może prowadzić do pełni szczęścia. Radiowa Czwórka przygotowała także specjalne dwugodzinne wydanie "Świątecznego Muzycznego lunchu" (godz.12.00). 

Czytaj także: 

logo

Polskie Radio Chopin zaprasza 24 grudnia m.in. na premierowe "Weekendowe potpourri" (godz.11.00) Małgorzaty Pęcińskiej, na audycję specjalną "Muzyka na Boże Narodzenie" Klaudii Baranowskiej (godz. 13.00) oraz "Wieczór Wigilijny w Polskim Radiu Chopin" (godz. 18.00), który wypełni muzyka szlachetna, pełna ciepła, zatopiona w tym łagodnym, pastoralnym klimacie, który jest piękną dźwiękową oprawą dla podniosłego wydarzenia, jakim stał się cud Bożego Narodzenia.

Z kolei 25 i 26 grudnia na słuchaczy czeka m.in. okolicznościowa audycja "Święta w Polskim Radiu Chopin", a 25 grudnia o godz. 21.00 specjalna audycja "Wieczorne kolędowanie z Witoldem Lutosławskim"

logo

W Polskim Radiu Dzieciom 24 grudnia świąteczne wydanie audycji "Dźwięk dobry" (godz. 10.00) i "Bajkolotem tam i z powrotem" (godz. 13.00). 25 grudnia tematem "Poranka w Polskim Radiu Dzieciom" będą bożonarodzeniowe zwyczaje w innych krajach, a 26 grudnia o tym, czym pachną święta i jakie budzą wspomnienia. Świątecznie będzie także m. in. w audycji "Leszek i Miś Michaś"  (godz.11.00) i w "Popołudniku w Polskim Radiu Dzieciom" (godz. 15.00).

logo

Polskie Radio Kierowców w Święta Bożego Narodzenia będzie towarzyszyło wszystkim kierowcom, pomagając bezpiecznie dotrzeć do celu podróży. Słuchacze mogą liczyć na komunikaty pogodowe w ścisłej współpracy z IMGW oraz na informacje o zdarzeniach drogowych utrudniających jazdę, wypadkach i objazdach.


logo

Polskie Radio 24 z okazji Świąt Bożego Narodzenia uwzględni tematykę świąteczną w większości audycji autorskich. Ponadto wyemitowane będą specjalne materiały Naczelnej Redakcji Programów Katolickich przybliżające słuchaczom historię świąt i przedstawiające różne sposoby ich przeżywania, a także reportaże Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

logo

Polskie Radio dla Zagranicy zaprasza na specjalne świąteczne wydania magazynów. Spotkania z gośćmi i rozmowy o świątecznych tradycjach i zwyczajach, którymi będą: bp. Piotr Turzański - delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, twórcy z Wileńszczyzny, Magdalena Tomaszewska – Bolałek - badaczka kultury kulinarnej, ks. Piotr Pilśniak - dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, ks. dr Adamem Wilczyńskim z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Ewa Korpysz z Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

W Polskim Radiu dla Ukrainy usłyszeć będzie można polskie kolędy w języku ukraińskim i muzyczną lekcję j. polskiego, podczas której tłumaczone będą polskie kolędy. Poza tym o tradycjach adwentowych wśród prawosławnej społeczności na Podlasiu opowie Nina Jawdosiuk ze wsi Dobrowoda.

Polskie Radio zaprasza także na specjalny kanał muzyczny z przebojami świątecznymi - Polskie Radio Gwiazdka, które dostępne jest w aplikacji mobilnej Polskie Radio, na stronie moje.polskieradio.pl oraz na kanale Polskiego Radia w serwisie YouTube

Polskie Radio Gwiazdka.jpg

mat.prasowe / id / rk

Czytaj także

Dania wigilijne w dawnej Polsce. Karp, barszcz i... ślimaki

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2023 05:43
Dawniej o wigilijnej wieczerzy myślano już jesienią, na wsiach przygotowywano przetwory, a na potrzeby królewskiego dworu odbywały się prawdziwe rybne żniwa. Choć zatraciliśmy wiele z różnorodności potraw dawnej Wigilii, to nadal pozostaje ona żywym świadectwem polskiej historii kulinarnej. Przekonuje o tym badacz i popularyzator dziejów kuchni polskiej, prof. Jarosław Dumanowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak przeżyć rodzinne święta i nie zwariować? Odpowiedź w "Strefie rodzica"

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2023 13:45
Przygotowania do świąt pochłaniają mnóstwo naszego czasu, a także cierpliwości. Czasem bywa tak, że kiedy siadamy przy świątecznym stole, emocje biorą górę. Mogą one dojść do głosu również przed świętami, jak i niedługo po nich, ponieważ są one ważne z różnych powodów, nie tylko związanych z samymi obchodami, ale też prywatnymi wspomnieniami i skojarzeniami dotyczącymi tego, jak święta wyglądały kiedyś w domu rodzinnym. Jest to bagaż przeróżnych doświadczeń, często pięknych, ale niekiedy też tych mniej przyjemnych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święta Bożego Narodzenia w radiowej Jedynce [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2023 23:00
Transmisje mszy, kolędy i pastorałki, świąteczne historie i ciekawostki, niezwykli goście. Ten szczególny czas świąt Bożego Narodzenia nasi słuchacze mogli spędzić z Programem 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Boże Narodzenie z radiową Dwójką

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2023 08:00
Święta Bożego Narodzenia jak co roku były czasem spotkań z bliskimi, refleksji, rozmów, wzruszeń i odpoczynku. Program 2 Polskiego Radia przygotował specjalne audycje, by móc towarzyszyć Państwu w tych niezwykłych dniach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Boże Narodzenie z Programem 3 Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2023 16:43
Wyjątkowi goście, najpiękniejsze kolędy oraz bożonarodzeniowe zwyczaje z różnych zakątków świata, to tylko niektóre z tematów, na które rozmawialiśmy w bożonarodzeniowym programie radiowej Trójki. 
rozwiń zwiń