Polskie Radio

Wielki finał Cavaliada Tour 2023/2024 w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2024 15:43
Wielkie święto jeździeckie zawitało do Krakowa. W kolejnej odsłonie Cavaliady startowali zawodnicy z 17 państw, a pula nagród przekroczyła milion złotych! Jeźdźcy rywalizowali w rankingach: CAVALIADA Tour, CAVALIADA Dressage Tour, ORLEN Driving Tour, TRAF Eventing Tour, CAVALIADA Future, CAVALIADA Open Tour. Wydarzenie w Krakowie odbyło się w dniach 22-25 lutego 2024 roku. Patronem medialnym był Program Pierwszy i Program Trzeci Polskiego Radia. 
Julia Gillmaier na koniu Ding Dong w konkursie Pucharu Polski w WKKW podczas jeździeckiej Cavaliady w Krakowie
Julia Gillmaier na koniu Ding Dong w konkursie Pucharu Polski w WKKW podczas jeździeckiej Cavaliady w KrakowieFoto: PAP/Łukasz Gągulski
  • Cavaliada Tour to największy cykl zawodów jeździeckich w Polsce, które odbywają się w czterech miastach: Warszawie, Poznaniu, Sopocie i Krakowie. Wydarzenie jest autoryzowane przez FEI (Międzynarodowa Federacja Jeździecka) i towarzyszy mu wiele innych wydarzeń.
  • Podczas Cavaliady rywalizują ze sobą zawodnicy czterech konkurencji jeździeckich: skoków przez przeszkody, powożenia, WKKW i ujeżdżenia. Głównym celem imprezy jest popularyzacja jeździectwa w Polsce przede wszystkim jako dyscypliny sportowej.
  • Na arenach zawodnicy walczą w kategoriach: w skoki przez przeszkody, dresaż (ujeżdżanie), WKKW i powożenie. W programie każdego wydarzenia znajdują się konkursy w ramach: Halowego Pucharu Polski we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego, Halowego Pucharu Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi, Cavaliada Dressage Tour (ujeżdżenie), Cavaliada Future (konkursy dla dzieci na kucach). 

- Po raz trzeci finał Cavaliada Tour rozgrywa się w Krakowie, jednak po raz pierwszy mamy tak wysoką rangę zawodów z pulą nagród ponad milion złotych - zapowiadał tuż przed rozpoczęciem krakowskiej odsłony imprezy Jakub Patelka – dyrektor Cavaliada Tour. 


Organizatorzy zawodów Cavaliada w Krakowie tuż przed startem, fot. materiały organizatora Organizatorzy zawodów Cavaliada w Krakowie tuż przed startem, fot. materiały organizatora

Każde dodanie gwiazdki przez organizatora wiąże się z podwojeniem puli nagród. Dla organizatorów, sponsorów i gospodarzy niewątpliwie był to olbrzymi wysiłek. - To ważne, że w Krakowie mamy imprezę jeździecką, tak wysokiej rangi. Warto podkreślić, że w tym roku tylko cztery wydarzenia, właśnie tej rangi odbędą się w Polsce. Nie będzie żadnej imprezy pięciogwiazdkowej. Myślę, że tutaj, podczas wielkiego finału, ogromną uwagę publiczności przyciągnie niedzielny konkurs PKO Bank Polski Grand Prix, który ma pulę nagród ponad 100 tysięcy euro. Zawody w Krakowie nigdy nie miały tak silnej obsady jak w tym roku. Mieliśmy długą listę rezerwową, ostatecznie w programie znalazło się 80 zawodników na blisko 190 koniach - wyjaśnia Szymon Tarant, Dyrektor Sportowy Cavaliada Tour. 

 

- Do Krakowa przyjechali bardzo dobrzy zawodnicy, którzy mają w swojej kolekcji wiele cennych trofeów, typu medale Mistrzostw Europy, udział w Igrzyskach Olimpijskich czy Mistrzostwach Świata. Na pewno najsilniejszą obsadę ma reprezentacja Niemiec, która należy do światowej czołówki. W tym gronie jest doskonale znany kibicom CAVALIADY z innych lokalizacji, jeżdżący pięknie technicznie Felix Hassmann, który na pewno będzie chciał wygrać Grand Prix CAVALIADY w Krakowie. W drużynie Niemiec warto jeszcze wymienić Michaela Kolza oraz lidera rankingu CAVALIADY Tour Harma Lahde, który wygrał Grand Prix CAVALIADY w Sopocie. O zwycięstwo z pewnością powalczy też Grek Angelos Touloupis, który jest na pozycji trzeciej w tabeli. Z jeźdźców zagranicznych warto wymienić jeszcze Michaela Duffy, który z drużyną Irlandii wygrał w zeszłym roku Puchar Narodów na CSIO5* w Rzymie. Wśród zawodników Ligi Europy Centralnej na prowadzenie wysuwa się reprezentant Łotwy Kristaps Neretnieks. Jest on zawodnikiem z TOP 100 rankingu FEI, jest także uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Łotysz zakwalifikował się również do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu – dodaje Szymon Tarant, Dyrektor Sportowy Cavaliada Tour. 

Czytaj także: 

JAK POWSTAJE NAJWIĘKSZE WYDARZENIE JEŹDZIECKIE W POLSCE? 

 

- Bardzo się cieszę, że Cavaliada, o której zaczęliśmy rozmawiać osiem lat temu spełnia się i doskonale rozwija w Krakowie. Dziś mamy wydarzenie o randze czterech gwiazdek, ale naszym marzeniem jest organizacja Pucharu Świata. Nie będzie to proste, ale wierzę, że się to uda. Zmierzamy do coraz większych wyzwań, dlatego chcemy stawiać sobie najwyższe cele. Spodziewam się, że na tegorocznym finale na trybunach będziemy mieć jeszcze więcej publiczności, niż w ubiegłym roku. Zaczęliśmy wydarzeniem jeździeckim o randze dwóch gwiazdek, teraz mamy cztery, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni. Obserwujemy, że w Krakowie i okolicach coraz więcej osób uprawia sport jeździecki, powstaje wiele nowych klubów, nowych stadnin. Ta dyscyplina jest obecnie popularna wśród dzieci i młodzieży i to bardzo dobrze. Kraków to oczywiście miasto historii, pierwsze zawody jeździeckie odbyły się na Błoniach Krakowskich w 1903 roku. Podsumowując, dziękuję dyrektorowi CAVALIADY, podziękowania kieruję także w stronę zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jesteśmy wdzięczni, że taka impreza jest w Krakowie. Życzę organizatorom i kibicom, aby przez te cztery dni towarzyszyły Państwu dobre emocje i satysfakcja z podziwiania sportowej rywalizacji. Dziękuję naszym sponsorom, że wspierają to piękne wydarzenie – podkreśla Krzysztof Kowal, Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie. 

ZOBACZ SPOT KRAKOWSKIEJ ODSŁONY CAVALIADY: 

 

Posłuchaj
03:38 Cavaliada PR3 2024_02_23-10-49-18.mp3 Relacja Dariusza Urbanowicza z Cavaliady w Krakowie (Zapraszamy na weekend/Trójka)

 

Podsumowanie pierwszego dnia krakowskiej Cavaliady

Holenderka Amanda Slagter na ogierze Cornet Blue PS wygrała w Krakowie konkurs zwykły Dużej Rundy pierwszego dnia międzynarodowych zawodów jeździeckich z cyklu Cavaliada Tour. Impreza w Tauron Arenie potrwa do niedzieli.

Kolejne miejsca w konkursie (wysokość przeszkód 145 cm) zajęli Niemcy – Felix Hassmann na ogierze Quiwitino WZ i Finja Bormann na wałachu Lafocolo Crazy Stud. Triumfatorka otrzymała premię w wysokości 7,5 tys. euro, następni jeźdźcy odpowiednio 6 i 4,5 tys.
"Dzisiejszy parkur był bardzo przyjemny - idealny pode mnie i mojego konia. Jeżdżę na nim od marca zeszłego roku i z każdym miesiącem lepiej się razem czujemy i jesteśmy bardziej zgrani" – powiedziała zwyciężczyni.


Posłuchaj
04:33 Cavaliada PR3 2024_02_24-08-13-28.mp3 Relacja Krzysztofa Łoniewskiego z Cavaliady w Krakowie (Bed&Breakfast/Trójka)

Posłuchaj
03:10 Cavalida PR3 2024_02_24-14-17-48.mp3 Relacja Krzysztofa Łoniewskiego z soboty na Cavaliadzie w Krakowie (Trzymaj z Trójką)

  

CAVALIADA TOUR 2023/2024 w Krakowie odbywa się w dniach 22-25 lutego 2024 roku. Patronem medialnym imprezy jest Program Pierwszy oraz Program Trzeci Polskiego Radia

mat. pras. / rk 

Czytaj także

CAVALIADA 2023. "Jedyne takie miejsce": wielkie święto jeździeckie na Hali Torwar

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2023 11:51
Ile koni mechanicznych potrzeba, by przewieźć żywe konie na zawody? W jakim wieku można być już jeździeckim seniorem? Czy konie też się rozgrzewają przed zawodami? Kim jest luzak? Na takie pytania szukaliśmy odpowiedzi w audycji "Jedyne takie miejsce".
rozwiń zwiń
Czytaj także

CAVALIADA 2023: Grand Prix Poznania dla Holendra

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2023 19:48
Konkurs PKO Bank Polski Grand Prix kończący zmagania w skokach przez przeszkody na CAVALIADA Poznań 2023 wygrał Holender Frank Schuttert na klaczy ISIS. Konkurs stanowił kwalifikację do Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata i zaliczał się do rankingu FEI i CAVALIADY Tour.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kalendarz wydarzeń sportowych 2024 roku. Sprawdź najważniejsze imprezy [TERMINARZ]

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2024 06:00
Rok 2024 w sporcie zostanie zdominowany przez dwie wielkie imprezy - letnie igrzyska olimpijskie w Paryżu oraz piłkarskie mistrzostwa Europy w Niemczech. Największe zawody w kraju to turniej finałowy Ligi Narodów siatkarzy, kolarski Tour de Pologne i mistrzostwa Europy w short tracku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cavaliada Sopot – symbioza dwóch organizmów

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2024 15:29
– Sukces ściśle zależy od symbiozy dwóch organizmów, ludzkiego i końskiego, a ich współpraca opiera się na detalach – mówi o tajnikach jeździectwa dziennikarz sportowy Trójki, Krzysztof Łoniewski. W weekend w Sopocie odbyły się zawody z cyklu Cavaliada Tour.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cavaliada Sopot za nami. Radość i sukcesy dzięki współpracy

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2024 16:33
– Konie są trenowane, ale traktowane jak członkowie rodziny. Jak koń nie chce, to nie będzie skakać. To jest trenowane trochę z "funu", trochę z przyjemności. One lubią wygrywać. To wszystko wynika ze współpracy wieloletniej albo jest symbioza, albo nie – ocenia jeden z ekspertów w rozmowie z Dariuszem Urbanowiczem. 
rozwiń zwiń