Polskie Radio

Henryk Miśkiewicz i Chopin University Big Band. Polskie Radio zaprasza na koncert

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2024 08:40
Polskie Radio i Chopin University Big Band zapraszają na koncert pełen swingu, funky i "potężnie" brzmiącego jazzu. Solistą koncertu, który odbędzie się w niedzielę, 23 czerwca o godz. 18.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego będzie wirtuoz saksofonu i kompozytor – Henryk Miśkiewicz.  
Koncert Henryka Miśkiewicza promuje najnowszą płytę Come Back, nagraną z Chopin University Big Band i wydaną przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia. Album zawiera interpretację utworów, które skomponował, kiedy sam był niewiele starszy od dzisiejszych studentów.
Koncert Henryka Miśkiewicza promuje najnowszą płytę "Come Back…", nagraną z Chopin University Big Band i wydaną przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia. Album zawiera interpretację utworów, które skomponował, kiedy sam był niewiele starszy od dzisiejszych studentów.Foto: Polskie Radio

Henryk Miśkiewicz to wszechstronny muzyk, saksofonista, klarnecista, kompozytor i aranżer. Absolwent Liceum Muzycznego we Wrocławiu i Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie - w klasie klarnetu. W wieku 16 lat zdobył wyróżnienie na Festiwalu "Jazz Nad Odrą" jako klarnecista i kompozytor. Laureat wielu młodzieżowych i międzyszkolnych konkursów instrumentów dętych w dziedzinie klasyki. Twórca bestsellerowych kompozycji, zdobywca Fryderyków: za Jazzowy Album Roku, "Lyrics" (2002), jako Muzyk Roku (2004), Jazzowy Artysta Roku (2013) oraz Złotego Fryderyka za dorobek życia (2022). Przez wiele lat lider plebiscytu "Jazz Top" w magazynie "Jazz Forum". Dwukrotny laureat Mateusza - nagrody radiowej Trójki. Nagrodzony Oskarem Jazzowym Stowarzyszenia Łódzkich Melomanów oraz Srebrnym, a także Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (MKiDN). Występował z orkiestrami symfonicznymi, z którymi wykonywał utwory napisane specjalnie dla niego. Nagrywał i koncertował zarówno z polskimi, jak i światowymi gwiazdami takimi, jak: Ewa Bem, Jan Ptaszyn Wróblewski, Anna Maria Jopek, Wojciech Karolak, Andrzej Jagodziński, Włodzimierz Nahorny, Marcin Wasilewski, Jarosław Śmietana i Marek Napiórkowski. Muzyk zagrał także z Joe Lovano na Jazz Jamboree oraz z Orkiestrą Paula Kuhna w Berlinie. 

 

7 czerwca odbyła się premiera jego najnowszej płyty "Come Back…", nagranej z Chopin University Big Band, wydanej przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia. Album zawiera interpretację utworów, które skomponował, kiedy sam był niewiele starszy od dzisiejszych studentów. Repertuar znajdujący się na krążku jest pełen swingu, funky i jazzu. Materiał został zrealizowany pod okiem Leszka Kamińskiego, z udziałem Michała Berezy. 

 

- Miałem obawy, że moje kompozycje i aranżacje są już niedzisiejsze i dla studentów Uniwersytetu Chopina w trzeciej dekadzie XXI wieku, nie będą miały większej wartości. Ale nie! Już na pierwszej próbie okazało się, że wszystkim to pasuje, fajnie brzmi, że dobrze się bawimy przy wspólnym muzykowaniu. To muzyka, którą napisałem, kiedy sam byłem młody. Okazało się, że moje ówczesne zainteresowanie nowinkami technologicznymi, moogami, analogowymi syntezatorami, elektroniką z epoki przedkomputerowej, teraz współgra z fascynacją młodych ludzi tamtymi czasami i vintage'owym brzmieniem – mówi Henryk Miśkiewicz. Piotr Kostrzewa, szef Chopin University Big Band dodaje, że -  dla młodych ludzi możliwość grania z tej klasy artystą, to zaszczyt. Nagraliśmy płytę pełną melodii, kolorów i rytmów, bardziej w duchu "Henryk Miśkiewicz przedstawia…" niż "The best of…". 

 

Koncert promujący płytę "Come Back…" odbędzie się w niedzielę, 23 czerwca o godz. 18.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Wydarzenie jest realizowane dzięki środkom przekazanym przez Ministrę Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzącym z Funduszu Promocji Kultury (w ramach programów Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca oraz Narodowego Centrum Kultury). 

 

mat. pras. / rk 

Czytaj także

Henryk Miśkiewicz: melodie "Dudusia" wciąż chodzą nam po głowie

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2022 18:58
- Z "Dudusiem" dużo pracowałem, pisał precyzyjnie, co bardzo cenię. Gdy dyrygował, nie puścił nigdy błędu - opowiadał w Dwójce Henryk Miśkiewicz, który w najbliższy piątek (29.07) na scenie Dwójki wystąpi z zespołem. W Studiu S3 Polskiego Radia zabrzmią aranżacje największych przebojów Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Henryk Miśkiewicz wraca do młodzieńczych kompozycji. "Zostałem wtedy obdarzony dużym zaufaniem"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2024 13:43
Henryk Miśkiewicz występował ze wszystkimi najważniejszymi muzykami w Polsce, a liczby jego nagrań nie da się ustalić. Tak wiele ich dokonał. Te, które skomponował dla Andrzeja Trzaskowskiego, wykonał ponownie. Zapowiada je singiel "Kakaruka". Muzyk opowiedział w Dwójce o swojej karierze u boku Andrzeja Trzaskowskiego oraz ocenił współpracę z młodymi muzykami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Henryk Miśkiewicz & Chopin University Big Band "Come Back..."

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2024 07:00
Henryk Miśkiewicz, wiek: 70+, zawód: geniusz saksofonu altowego. „Come Back…” to pierwszy w jego trwającej ponad pół wieku karierze album z big bandem i… zaskakujący powrót do przeszłości. Album wydała Agencja Muzyczne Polskiego Radia, premiera 7 czerwca. 
rozwiń zwiń