Polskie Radio

Święto kina historycznego - Festiwal "Niepokorni Niezłomni Wyklęci"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 10:00
XIII Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" to prezentacje filmów, prac artystycznych oraz radiowych reportaży - inspirowanych dziejami walki o niepodległość w latach 1939-1989. Nagrodę dla laureata za najlepszy dokument radiowy oraz wyróżnienia w tej samej kategorii ufundowało Polskie Radio. Polskie Radio 24 jest patronem medialnym wydarzenia i będzie relacjonować najważniejsze momenty Festiwalu. 
Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu NNW
Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu NNWFoto: mat. promocyjne
FB NNW free 1200.jpg
Ponad 90 różnorodnych produkcji i wydarzeń artystycznych. Trwa XIII Festiwal Filmowy NNW

W ciągu czterech dni imprezy odbędą się pokazy ponad 90 produkcji o tematyce historycznej. Będą one rywalizować w pięciu kategoriach konkursowych: międzynarodowa fabuła, międzynarodowy dokument, dokument polski, wideoklip i reportaż radiowy. Festiwalowi towarzyszyć będą panele dyskusyjne, pokazy specjalne, promocje książek i spotkania z bohaterami filmów. 

Rozmowa z Arkadiuszem Gołębiewskim o XIII Festiwalu Filmowym NNW / źródło: serwis YouTube.com - oficjalny kanał Polskiego Radia

Dyrektor i twórca Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski podkreślił, że impreza zyskała w ostatnich latach międzynarodowy charakter. 

dałkowska 1200.jpg
Festiwal NNW. Ewa Dałkowska z nagrodą Platynowego Opornika

- Festiwal stał się opowieścią o polskich i europejskich drogach do wolności. Ale przez myślę, że przez ciekawość moją, innych jurorów, bogactwo osób, które zapraszamy, zaczęliśmy poszerzać festiwal o tematykę z całego świata. Dlatego w tym roku są aż dwa filmy z Australii, jest świetny film dokumentalny z Wenezueli czy ze Sri Lanki. To wszystko pokazuje, że temat wolności ciągle jest bardzo aktualny i opowiadany w najróżniejszy sposób, czy to w formie dokumentalnej, czy fabularnej - powiedział dyrektor Festiwalu Filmowego NNW. 

Podczas Festiwalu przyznano też nagrodę Platynowego Opornika. Wyróżnienie przyznano aktorce Ewie Dałkowskiej - za "całokształt twórczości, niezłomność w podejmowaniu trudnych tematów, bezkompromisowość i niezależność pracy twórczej".

Ewa Dałkowska podczas odbierania Platynowego Opornika na Festiwalu NNW / źródło: serwis YouTube.com - oficjalny kanał Polskiego Radia  

Ewa Dałkowska mówiła Informacyjnej Agencji Radiowej, że wiadomość o otrzymaniu nagrody była dla niej zaskoczeniem. Jak podkreśliła aktorka, Platynowy Opornik jest piękną nagrodą, a ona sama stara się być wierna swoim przekonaniom.

Arkadiusz Gołębiewski o tematyce tegorocznej odsłony Festiwalu NNW / źródło: serwis YouTube.com - oficjalny kanał Polskiego Radia 


Posłuchaj
00:27 11315120_3.mp3 Dyrektor i twórca Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski o międzynarodowym charakterze imprezy (IAR) 

Jury Międzynarodowego Konkursu Filmów Fabularnych będzie przewodniczyć scenarzystka i reżyserka Bożenna Intrator. Jak zaznaczyła, wolnościowy przekaz filmów festiwalowych dotyczy również wolności wewnętrznej. 

Festiwal Filmowy NNW .jpg
Kino historyczne na najwyższym poziomie. Trwa Festiwal NNW

Arkadiusz Gołębiewski zapowiada wydarzenia czwartkowe / źródło: serwis YouTube.com - oficjalny kanał Polskiego Radia 

- W tym roku na festiwalu przykładem takiego filmu o wolności wewnętrznej, ale też o wyzwoleniu kobiet, jest film szwajcarski "Klatka dla ptaków" opowiadający o walce o równouprawnienie, bo kobiety w Szwajcarii uzyskały prawa wyborcze najpóźniej w Europie - zaznaczyła Bożenna Intrator.

Posłuchaj
00:21 11315120_2.mp3 Scenarzystka i reżyserka Bożenna Intrator o wolnościowym przekazie filmów (IAR) 

Najstarszym konkursem festiwalowym jest rywalizacja polskich filmów dokumentalnych. Jurorka w tej kategorii scenarzystka Marta Plucińska mówiła o tym, co zdecyduje o końcowym werdykcie. 

Rozmowa z twórcą i bohaterem filmu prezentowanego na Festiwalu NNW / źródło: serwis YouTube.com - oficjalny kanał Polskiego Radia

Arkadiusz Gołębiewski  1200.jpg
Festiwal NNW. Gołębiewski: brakowało przestrzeni na kino tożsamościowe, historyczne

- Poruszamy się po terenie całej Polski, to opowieści od okresu II wojny światowej po głęboki PRL. 30 tytułów będzie walczyć w najstarszym konkursie festiwalu o Złoty Opornik. Będzie trudno zdecydować, który wygra. Bo tutaj nie wygra długość, tutaj nie wygra terytorium, tutaj wygra najsilniejsza osobowość. To są za każdym razem historie o osobowościach - podkreśliła Marta Plucińska.

Posłuchaj
00:23 11315120_1.mp3 Scenarzystka Marta Plucińska o rywalizacji pomiędzy filmami (IAR) 

Festiwal "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" to także konkurs reportaży radiowych. O nagrody ufundowane przez Polskie Radio powalczą autorzy 13 dokumentów opowiadających o doświadczeniach świadków historii XX wieku. 

Arkadiusz Gołębiewski o idei o początkach Festiwalu NNW / źródło: serwis YouTube.com - oficjalny kanał Polskiego Radia 

Patronami medialnymi XIII Festiwalu NNW są Polskie Radio i Polskie Radio 24.

ng

Czytaj także

Święto kina historycznego. XIII Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 11:00
Blisko sto filmów o tematyce historycznej zostanie zaprezentowanych podczas rozpoczynającego się w środę, 29 września, w Gdyni XIII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". W programie wydarzenia znalazły się także m.in. dyskusje, wystawy i spotkania z twórcami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Startuje Festiwal NNW. Gołębiewski: brakowało przestrzeni na kino tożsamościowe, historyczne

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 12:25
- W ramach festiwalu pokazywane są także projekty filmowe, których autorzy szukają producentów i dofinansowania - mówił w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu NNW.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Na Festiwalu Filmowym NNW mówimy o różnych drogach do wolności"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 11:05
- Wyjątkowość tego festiwalu to pokazywanie historii ludzi, którzy byli zapomniani. Od kilku lat obecna jest twórczość spoza Polski: filmy z krajów nadbałtyckich, Czech, Węgier, Australii, Wenezueli, Sri Lanki - mówił na antenie Dwójki Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor i pomysłodawca XIII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Gdyni rozpoczął się XIII Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 10:53
W ciągu czterech dni święta twórców kina historycznego widzowie zobaczą  ponad 90 produkcji, które będą rywalizować w pięciu kategoriach konkursowych.
rozwiń zwiń