Polskie Radio

"Wioski Dziecięce". "Rodzice SOS starają się przywrócić im zaufanie do świata dorosłych"

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2021 08:11
- Rodzice SOS żyją z nimi i starają się przywrócić im dzieciństwo, zaufanie do świata dorosłych i przygotować ich do samodzielnego życia - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Chocz-Sandrowska, twórczyni programu SOS. Gościem audycji była również Małgorzata Klimas, prowadząca lekcje w ramach programu #jestem SOS. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/fizkes

Idea "Wiosek Dziecięcych" łączy się z filozofią Reggio Emilia. Zakłada ona, że każde dziecko ma nieograniczony potencjał rozwoju, a obserwacja go i zachęcanie do podążania za wrodzonymi talentami jest jednym ze stałych elementów wczesnej edukacji. W Polsce program "SOS Wioski Dziecięce" działa od 1984. Obecnie pod opieką stowarzyszenia jest 1505 dzieci. 

Czytaj także:
dziecko124545.jpg
SOS Wioski Dziecięce chcą przywracać dzieciństwo

Jak wyjaśniła Anna Chocz-Sandrowska "Wioski Dziecięce" to "rzeczywiście wioski". - To jest osiedle kilkunastu domów jednorodzinnych, wtopione w krajobraz np. siedlecki - mówiła i poinformowała, że aktualnie w Polsce są cztery takie miejsca. 

- W każdym domu mieszka rodzina, która działa na zasadzie rodziny zastępczej. My mówimy, że to rodzina SOS. Składa się ona z mamy, bądź mamy i taty i kilkorga przybranych dzieci - powiedziała twórczyni programu SOS.

Czytaj także:

Posłuchaj
22:46 _PR24_AAC 2021_11_07-07-07-07 (1).mp3 Anna Chocz-Sandrowska i Małgorzata Klimas o SOS Wioskach Dziecięcych. ("Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja")

"Mamo: co gdyby nie ty?"

Małgorzata Klimas podzieliła się z kolei tym, jak dołączyła do programu. - To było 10 lat temu, kiedy moje dzieci były już na tyle duże, że poszły w świat. Brakowało mi ich - mówiła prowadząca lekcji i przyznała, że "dopadł ją tzw. syndrom pustego gniazda".

- Postanowiłam swoje siły i energie przeznaczyć na pomoc innym dzieciom - tłumaczyła rozmówczyni. Jak przyznała - w trakcie pracy z podopiecznymi czasem bywały trudniejsze momenty. Wsparcie otrzymywała wtedy ze strony własnej rodziny. - Jak czasami miałam gorsze chwile, to mój starszy syn mówił: mamo, zastanów się, co by się z tymi dzieciakami działo, gdybyś ty z nimi nie była - opowiadała. - To mnie zawsze podnosiło na duchu - podkreśliła.

Mieszkańcy wiosek

Czytaj także:
matka córka zabawa dom 1200x660.jpg
Zajęcie na trzy etaty. Jak zostać Rodzicem SOS?

Anna Chocz-Sandrowska wyjaśniła, że podopieczni to "dzieci, których biologiczni rodzice nie mogą wychowywać z bardzo różnych powodów". - Rodzice SOS pracują z nimi, a właściwie żyją z nimi i starają się przywrócić im dzieciństwo, zaufanie do świata dorosłych i przygotować ich do samodzielnego życia - wskazała.  

- Dzieci, które trafiają do wiosek, bardzo często mają braki w edukacji, wychowaniu, a nawet w takim codziennym życiu - dodała z kolei Małgorzata Klimas.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Audycja: Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja

Prowadzący: Maciej Woźniakiewicz

Goście: Anna Chocz-Sandrowska, twórczyni programu SOS, Małgorzata Klimas, prowadząca lekcje w ramach programu #jestem SOS

Data emisji: 7.11.2021

Godz. emisji: 7.06

jbt

Czytaj także

"Dzieci radzą sobie same tylko w bajkach. Pomóż osieroconym dzieciom”

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2015 13:02
To hasło ogólnopolskiej kampanii prowadzonej przez Fundację Hospicyjną na rzecz dzieci, które straciły kogoś bliskiego. Rocznie w Polsce przybywa co najmniej 16 tysięcy takich dzieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rodziny patchworkowe. Jak naprawić nienaprawialne?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2016 15:45
Ślub, dzieci, rozwód i podział majątku, a potem kolejny ślub i kolejne dzieci. To scenariusz, dzięki któremu tworzą się rodziny patchworkowe, czyli "posklejane" z kilku innych rodzin.
rozwiń zwiń