Polskie Radio

Polskie Radio z wiadomościami po ukraińsku

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2022 19:00
Wiadomości po ukraińsku w Programie 1 i w Programie 3 Polskiego Radia - mają teraz po trzy wydania w każdej z anten. W Jedynce Ukraińcy mogą usłyszeć aktualności w swoim języku po godzinie 10, 14 i 17, a w radiowej Trójce: o godzinie 10.30, 14.30 oraz o 18.30. Wszystkie wydania przygotowują i prezentują dziennikarze Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy. 
Wiadomości po ukraińsku w Polskim Radiu
Wiadomości po ukraińsku w Polskim RadiuFoto: Polskie Radio

Program 1 Polskiego Radia nadaje serwisy informacyjne po ukraińsku niemal od początku starć w kraju naszego sąsiada. Kilkuminutowe aktualności są emitowane tam trzy razy dziennie, przez siedem dni w tygodniu tuż po "Aktualnościach Jedynki", na falach UKF oraz długich, na częstotliwości 225 kHz, które swoim zasięgiem obejmują Europę Środkową i Wschodnią, w tym znaczny obszar Ukrainy. Od środy 9 marca również na antenie Programu 3 Polskiego Radia można słuchać wiadomości w języku ukraińskim.

- Trójka chce dotrzeć z przekazem do wszystkich, którzy uciekają z terenów ogarniętych wojną i szukają pomocy oraz schronienia w Polsce. To uzupełnienie oferty Polskiego Radia, które nadaje wiadomości dla Ukrainy za pośrednictwem fal długich i częstotliwości FM w radiowej Jedynce. Wykorzystując zasięg techniczny i częstotliwości Trójki na ścianie wschodniej, wzdłuż przejść granicznych, zdecydowaliśmy o wzmocnieniu przekazu dla obywateli Ukrainy przybywających do Polski o serwis w ich ojczystym języku także w Programie Trzecim – mówi Marcin Wąsiewicz, dyrektor stacji.

LISTA CZĘSTOTLIWOŚCI NA FALACH UKF

- W obliczu agresji Putina na Ukrainę Polskie Radio S.A., wypełniając misję polskiego publicznego nadawcy spełniającego najwyższe standardy rozgłośni publicznych Unii Europejskiej, uważa za konieczne dotarcie do możliwie największej liczby odbiorców zagrożonych atakiem informacyjnym reżimu Putina, w tym również słuchaczy z Ukrainy, którzy w niedostatecznym stopniu znają język polski. Obecność serwisu w języku ukraińskim na falach Polskiego Radia stanowi także wyraz solidarności z ukraińskimi dziennikarzami, którzy muszą obecnie z narażeniem życia pracować w warunkach wojennych, broniąc tym samym przestrzeni informacyjnej Ukrainy oraz całego obszaru euroatlantyckiego przed skomasowanym atakiem informacyjnym maszyny propagandowej rosyjskiego agresora - mówi Andrzej Rybałt, dyrektor Polskiego Radia dla Zagranicy. 

W kontrze 

Serwis informacyjny Sekcji Ukraińskiej na falach Programu 1 Polskiego Radia informuje o aktualnej sytuacji na froncie walki Ukraińców z agresorem, wsparciu Polski oraz jej sojuszników z NATO i UE dla Ukrainy, współpracy polskich i ukraińskich organizacji pozarządowych w celu wspierania ukraińskiego społeczeństwa. W audycjach słuchacze będą informowani również o operacjach bądź przygotowaniu do takich operacji agentury rosyjskiej w celu destabilizacji sytuacji politycznej i gospodarczej w państwach członkowskich NATO, ze szczególnym uwzględnieniem wschodniej flanki Sojuszu. Serwis informacyjny Sekcji Ukraińskiej stale monitoruje wszelkie publikacje wpisujące się w projekty dezinformacyjne aparatu propagandowego, realizowane zarówno na terytorium zaatakowanej Ukrainy, jak i wolnego świata i bezpośrednio zagrażające fundamentalnym interesom bezpieczeństwa Rzeczpospolitej Polskiej. 

Polskie Radio Kierowców

Również Polskie Radio Kierowców dostosowuje swoją ofertę do aktualnych potrzeb słuchaczy. Od dwóch tygodni w serwisach informacyjnych, nadawanych w trzech językach obcych, przekazuje wyłącznie wiadomości o sytuacji w Ukrainie. W programie także muzyka ukraińskich artystów i komunikaty o sytuacji na przejściach granicznych.


WdU_baner (1).jpg

УКРАЇНСЬКА СЛУЖБА

Sekcja Ukraińska Polskiego Radia dla Zagranicy od kilkudziesięciu lat jest obecna na ukraińskim rynku medialnym. Od 2016 roku audycje Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy słychać na terytorium całej Ukrainy na częstotliwościach Hromadskiego Radia - rozgłośni powstałej wysiłkiem ukraińskich dziennikarzy na fali zrywu Rewolucji Godności 2013-2014. Codzienna efektywna współpraca między dziennikarzami Polskiego Radia S.A. oraz ukraińskimi partnerami z Hromadskiego Radia i innych ukraińskich mediów, a także kontrakt ze słuchaczami w najbardziej odległych zakątkach Ukrainy - gdzie dziś trwają walki - pozwoliły wypracować stały i wiarygodny mechanizm przekazywania informacji z Ukrainy do Polski oraz z Polski na Ukrainę. 


. .

Polskie Radio jako nadawca publiczny już kilka minut po wkroczeniu wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy złamało ramówki i rozpoczęło emisję audycji specjalnych. Na przejścia graniczne oraz do kluczowych miast na południu kraju zostali wysłani reporterzy, by relacjonować również wydarzenia po polskiej stronie. Portal PolskieRadio24.pl uruchomił również całodobowy streaming audio-wideo w serwisie YouTube, w którym prezentowane są najświeższe i najważniejsze informacje dotyczące rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę. Polskie Radio udostępniło także w swoim internetowym odtwarzaczu radiowym sygnał publicznego Ukraińskiego Radia. Jest to dodatkowy kanał odbioru, dzięki któremu obywatele Ukrainy przebywający w Polsce w prostszy sposób mogą słuchać programu radiowego w swoim języku, a w związku z dużą liczbą uchodźców z Ukrainy, którzy na skutek napaści Rosji na ich kraj uciekli i nadal uciekają do naszego kraju, Polskie Radio tymczasowo uruchomiło również transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia - poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+.


mat. pras. /rk 

Czytaj także

"Lato z Radiem" popularne wśród słuchaczy z Ukrainy. "W latach 80. było okienkiem na świat"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 11:41
- Śmiało można powiedzieć, że słuchacze z Ukrainy reagują na "Lato z Radiem" z entuzjazmem. Wielu z nich słuchało tej audycji w latach 70. i 80. i wówczas to było okienko na świat - mówi Anton Marczyński z sekcji ukraińskiej Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukraińskie Radio udostępnione w playerze Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2022 21:51
Polskie Radio udostępniło w swoim internetowym odtwarzaczu radiowym sygnał publicznego Ukraińskiego Radia. Jest to dodatkowy kanał odbioru, dzięki któremu obywatele Ukrainy przebywający w Polsce w prostszy sposób mogą słuchać programu radiowego w swoim języku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezwykła praca Redakcji Ukraińskiej Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 11:00
Redakcja Ukraińska Polskiego Radia dla Zagranicy ma ponad 30 lat doświadczenia. W ostatnich dniach przygotowuje specjalne serwisy internetowe i aktualności czytane po ukraińsku w Programie 1 Polskiego Radia.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 16:52
Portal PolskieRadio24.pl uruchomił całodobowy streaming audio-wideo w serwisie YouTube, w którym prezentowane są najświeższe i najważniejsze informacje dotyczące rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio udostępniło częstotliwość DAB+ Ukraińskiemu Radiu

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022 11:55
W związku z dużą liczbą uchodźców z Ukrainy, którzy na skutek napaści Rosji na ich kraj uciekli i nadal uciekają do naszego kraju, Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia - poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli słuchać audycji swojego radia publicznego również w Polsce.
rozwiń zwiń