Polskie Radio

Feniksy 2022. Polskie Radio nagrodzone podczas Targów Wydawców Katolickich

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2022 12:30
Polskie Radio otrzymało nagrodę Specjalnego Feniksa 2022 w kategorii multimedia za albumy: "Kardynał Stefan Wyszyński w służbie Kościoła i Ojczyzny", "Sercem Polak, a talentem świata obywatel" oraz "Żeby Polska była Polską". Publiczny nadawca został wyróżniony również w kategorii muzyka chrześcijańska - klasyczna za opracowanie "Mikołaj Gomółka – Melodie na Psałterz Polski Opera Omnia Vols 5 & 6". 
Wśród nagrodzonych i wyróżnionych statuetkami Feniksów jest także Polskie Radio. Na zdjęciu Elżbieta Berus-Tomaszewska - Dyrektor Archiwum Polskiego Radia.
Wśród nagrodzonych i wyróżnionych statuetkami Feniksów jest także Polskie Radio. Na zdjęciu Elżbieta Berus-Tomaszewska - Dyrektor Archiwum Polskiego Radia. Foto: Cezary Piwowarski / Polskie Radio
  • Wydarzenie odbywa się w Warszawie - w Arkadach Kubickiego i Ogrodach Zamku Królewskiego (plac Zamkowy 4). Organizatorami Targów Wydawców Katolickich są Stowarzyszenie Wydawców Katolickich oraz Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum. 
  • W tegorocznej edycji targów udział bierze blisko 150 wystawców. Swoją ofertę wydawniczą kulturalną i społeczną prezentują oficyny kościelne, zakonne i świeckie, religijne i branżowe stowarzyszenia oraz organizacje pozarządowe. 
  • Podczas targów są przyznawane wyróżnienia - w dziesięciu kategoriach: serii wydawniczej, literackiej, nauk kościelnych, albumów i edytorskiej, publikacji dla dzieci, publikacji dla młodzieży, książki autora zagranicznego, tłumacza, publicystyki religijnej, multimedialnej.
  • Aż cztery nagrody - za cztery wydawnictwa płytowe - otrzyma podczas targów Polskie Radio. 

Targi Wydawców Katolickich trwają od 29 września do 2 października na Zamku Królewskim w Warszawie.

"Mimo trudnej sytuacji, jaka panuje na świecie - niebezpieczeństw związanych z pandemią oraz wojny w Ukrainie - staramy się zapewnić czytelnikom chwilę wytchnienia w ich ulubionym, wielokrotnie sprawdzonym towarzystwie: najciekawszych książek o tematyce religijnej" - zapowiadał wydarzenie ks. Roman Szpakowski (SDB), prezes zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. 

Organizatorzy szczególnie dumni są z obecności licznej reprezentacji gości zagranicznych. "Mimo przedłużającej się tragedii wojny, która dotknęła Ukrainę, udało się doprowadzić do obecności podczas targów kilku wydawnictw religijnych z tego kraju. Cieszę się niezmiernie, że polscy i ukraińscy czytelnicy będą mogli spotkać się w jednym miejscu i wzajemnie poznawać swoją kulturę, koncentrując się na łączących nas więziach religijnych, kulturowych i społecznych" – komentuje ks. Roman Szpakowski. To zresztą niejedyny akcent zagraniczny tegorocznych targów. Jak zdradza ksiądz, na targach będziemy mogli zapoznać się też z ofertą oficyn z Białorusi, a także - tradycyjnie już - nie zabraknie gości z Wydawnictwa Watykańskiego. 

Spotkanie ze słowem 

Według intencji organizatorów TWK mają być spotkaniem ze słowem w każdym jego wymiarze: mówionym, pisanym, drukowanym oraz ilustrowanym obrazem i dźwiękiem. Niezmiennie mają być okazją do niezwykłych spotkań czytelników z książkami i ich autorami. Program towarzyszący, na który złożą się aktywności przygotowane przez wystawców: debaty merytoryczne, spotkania autorskie
w salach, namiotach i przy stoiskach wydawców, będzie liczył blisko 200 wydarzeń. Tradycyjnie wzbogaci go również oferta kilkunastu filmów dokumentalnych o tematyce historycznej, ukazujących niezwykłe postaci i wydarzenia z historii Polski drugiej połowy XX wieku. 

Tegoroczną nowością w programie towarzyszącym targom jest szkolenie "Świat książki religijnej" (w piątek, 30 września) - nowatorska inicjatywa skierowana do bibliotekarzy z regionu Mazowsza. Na program szkolenia złożą się cztery moduły tematyczne poświęcone zagadnieniom takim, jak: książka historyczna w ofercie wydawców religijnych, literatura dotycząca rozwoju duchowości, książki religijne dla dzieci i młodzieży oraz dlaczego warto i jak promować książki religijne w bibliotece? Szkolenie ma na celu podniesienie kompetencji zawodowych bibliotekarzy bibliotek publicznych i szkolnych w zakresie wiedzy na temat współczesnej charakterystyki produkcji wydawnictw religijnych w Polsce. Jego uczestnicy otrzymają możliwość zdobycia praktycznej wiedzy na temat najpopularniejszych gatunków i najbardziej wartościowych pozycji dostępnych w obiegu wydawniczym. 

Ćwierć wieku Stowarzyszenia Wydawców Katolickich

Tegoroczne targi to także szczególny moment w historii Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks - jubileusz 25-lecia jej istnienia. Konsekwentnie powiększające się przez ten czas grono laureatów: wydawców, autorów, tłumaczy, osób duchownych i świeckich, pozwoliło stworzyć niezwykły panteon postaci zasłużonych dla Polski na rzecz promowania wartościowych treści religijnych poprzez książkę i przekaz medialny.  

Wśród nagrodzonych i wyróżnionych statuetkami Feniksów jest także Polskie Radio. Na zdjęciu (w środku) Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych statuetkami Feniksów jest także Polskie Radio. Na zdjęciu (w środku) Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia.

Do tegorocznej edycji konkursu o Nagrodę Feniks zgłoszono ponad 250 publikacji, które ocenione zostały w ramach kilkunastu konkursowych kategorii (m.in. publicystyka religijna, książka dla dzieci, multimedia).

Ogłoszenie wyników tegorocznej edycji odbyło się podczas uroczystości otwarcia TWK (w czwartek, 29 września, o godz. 12) w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie - Muzeum. Gala wręczenia nagrody odbędzie się w sobotę, 1 października, o godz. 19.30 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (Warszawa, ul. Długa 13/15). 


Polskie Radio S.A. otrzymało Nagrodę Feniks 2022 w kategorii multimedia za publikacje:

a także wyróżnienie w kategorii muzyka chrześcijańska - klasyczna za opracowanie "Mikołaj Gomółka - Melodie na Psałterz Polski Opera Omnia Vols 5 & 6", które stworzyli: Chór Polskiego Radia, zespół muzyki dawnej Alta Cappella, Marc Lewon, Elizabeth Rumsey, Andrzej Mikołaj Szadejko, Agencja Muzyczna Polskiego Radia S.A. 

***

Podczas Targów Wydawców Katolickich swoje stoisko sprzedażowe (nr 43) ma również Agencja Muzyczna Polskiego Radia

Zaproszenie na XXVII Targi Wydawców Katolickich w Warszawie. Zaproszenie na XXVII Targi Wydawców Katolickich w Warszawie

Wyróżnieni otrzymują dyplomy honorowe, a zwycięzcy w poszczególnych kategoriach - specjalne statuetki Feniksa. 

Wśród nagrodzonych i wyróżnionych statuetkami Feniksów jest także Polskie Radio. Na zdjęciu Elżbieta Berus-Tomaszewska z Feniksem - statuetką przyznawaną na Targach Wydawców Katolickich w Warszawie. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych statuetkami Feniksów jest także Polskie Radio. Na zdjęciu Elżbieta Berus-Tomaszewska z Feniksem - statuetką przyznawaną na Targach Wydawców Katolickich w Warszawie.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

mat. pras. / oprac. rk / kor

Czytaj także

"Sercem Polak, a talentem świata obywatel". Polskie Radio w hołdzie artystom emigrantom

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 10:00
Album Polskiego Radia "Sercem Polak, a talentem świata obywatel" to wyjątkowe wydawnictwo, prawdopodobnie po raz pierwszy w takim wymiarze i przekroju ukazujące dorobek Polaków mieszkających i tworzących na emigracji oraz ich wkład do światowego dziedzictwa kulturowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikołaj Gomółka – Melodie na Psałterz Polski. Volume 5-6. Melodie stworzone dla "prostych domaków"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 12:14
Agencja Muzyczna Polskiego Radia 16 lipca br. wydała trzecią z pięciu części nagrań wyjątkowego, powstałego w drugiej połowie XVI wieku dzieła. To "Melodie na psałterz polski" Mikołaja Gomółki, 150 krótkich utworów skomponowanych do tłumaczeń na język polski psalmów z "Psałterza Dawidowego", dokonanych przez Jana Kochanowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kardynał Stefan Wyszyński. W służbie Kościoła i Ojczyzny". Premiera albumu

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 11:16
Agencja Muzyczna Polskiego Radia z okazji uroczystości beatyfikacyjnych kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej w piątek 27 sierpnia oddała w ręce słuchaczy niezwykły, dwupłytowy album CD. Trwający blisko półtorej godziny reportaż dokumentalny przedstawia najważniejsze dla kardynała Wyszyńskiego, ale i Kościoła oraz kraju momenty z jego wieloletniej posługi prymasowskiej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Żeby Polska była Polską" - wyjątkowy album Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 10:00
Dwupłytowe wydawnictwo "Żeby Polska była Polską" ukazało się na kilka dni przed czterdziestą rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. To kolejne historyczne wydawnictwo tożsamościowe Polskiego Radia, któremu patronuje Rada Mediów Narodowych. 
rozwiń zwiń