Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00.
06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Katarzyna Gójska i Daniel Wydrych
W audycji m.in. rozmowy polityczne - o godzinie 7.15 spotkanie z Antonim Macierewiczem - jednym z wiceprezesów Prawa i Sprawiedliwości, a o godzinie 8.15 - spotkanie z Urszulą Zielińska z Zielonych (Koalicja Obywatelska).
09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Joanna Racewicz
W Światowym Dniu Warzyw i Owoców o tym dlaczego są one tak ważne w naszej diecie i jak plasują się one w tzw. piramidzie zdrowego żywienia, opracowanej przez Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej. O tym w rozmowie z Magdaleną Kartasińską - dietetyczką i ekspertką w dziedzinie zdrowego żywienia.
Ponadto w audycji rozmowy o zasadach poprawnej segregacji odpadów. Temat co jakiś czas powraca, bo nie brakuje osób, które segregują je źle lub wcale. Chodzi przede wszystkim o tzw. odpady "bio" i zmieszane, bo w ich przypadku popełniamy najwięcej błędów.
19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Kobylecka
* Festiwal Azji Centralnej w Muzeum Azji i Pacyfiku to dwudniowa impreza (22-23.10), która jest wydarzeniem towarzyszącym otwarciu nowej ekspozycji stałej "Podróże na wschód". Jej celem jest przybliżenie polskiej publiczności bogatej kultury tego regionu. W ramach Festiwalu odbędą liczne prelekcje, wykłady, warsztaty oraz oprowadzania po nowej wystawie stałej. O tym Karolina Krzywicka - jedna z kuratorek Galerii Azji Centralnej, która stanowi część stałej ekspozycji "Podróże na wschód".
* Babilon króla Nabuchodonozora II. Imię tego króla spopularyzował passus z Biblii opowiadający o zdobyciu Jerozolimy przez Nabuchodonozora II i wywiezieniu mieszkańców tego miasta do Babilonu ( tzw. "niewola babilońska"). Jaki obraz tej metropolii wyłania się z relacji Judejczyków? A co o tym mieście mówią nam odkrycia archeologiczne? O tym Łukasz Klima - doktorant na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego.
23.00-23.30 - "Muzyczne spotkania" - zaprasza Aleksandra Tykarska
Zespół Odpoczno powstał w 2014 roku, a złożony jest z doświadczonych łódzkich muzyków, którzy na co dzień zajmują się różnymi gatunkami: od muzyki improwizowanej, poprzez alternatywną scenę rockową, aż po polską muzykę tradycyjną. Wspólnym mianownikiem dla członków zespołu okazała się muzyka z regionu opoczyńskiego. Starając się zachować jak najbardziej surowe i oryginalne brzmienie, a zarazem dotrzeć do własnych muzycznych korzeni, grupa łączy współczesną improwizację z żywiołowością wiejskiego grania. Zespół jest laureatem Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja" 2015. Artyści stawiają na oryginalność i surowość, dzięki którym podbili serca publiczności licznych festiwali w Polsce. Po debiutanckiej płycie "Odpoczno", wydanej w 2018 roku, wracają z drugim, świetnie zapowiadającym się albumem "Dryf", na którym oberkowe rubato miesza się z odkrywczą elektroniką i jazzem. W audycji rozmowa z gitarzystą zespołu Markiem Kądzielą.
LITERATURA W JEDYNCE:
11.35 - Maria Rodziewiczówna "Wrzos", słuchowisko z 1986 roku w reż. Andrzeja Zakrzewskiego z Grażyną Barszczewską, Joanną Jędryką, Krzysztofem Kołbasiukiem, Krzysztofem Gosztyłą i Gustawem Lutkiewiczem.
21.45 / 20.45 - "Królowa Margot" - XIX-wieczna powieść "płaszcza i szpady" autorstwa Aleksandra Dumasa (ojca), przedstawiająca ostatni okres panowania we Francji dynastii Walezjuszów i początku władzy Burbonów. Czyta Andrzej Ferenc (Radiobook, nagranie z roku 2007).
23.50 - Romain Rolland "Colas Breugnon" w interpretacji Bronisława Pawlika.
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński
Ponad tysiąc zdjęć i filmów autorstwa niemal stu twórców i twórczyń, w tym: Hartwiga, Niedenthala, Rolkego, Millera, Bohdziewicz, Musiałówny, Białej czy Łozińskiego. Zdjęcia profesjonalne i amatorskie, fotografia reporterska i artystyczna tworzące fascynujący portret Warszawy w latach 90. W audycji o wystawie "Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90" w Muzeum Warszawy. O tym podczas spotkania z kuratorkami: Karoliną Puchałą-Rojek i Julią Staniszewską. Początek spotkania o godz. 9.30.
W audycji także: wyniki Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego imienia Henryka Wieniawskiego; spotkanie z hiszpańskim pianistą, zdobywcą III nagrody w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina – Martínem Garcíą Garcíą; a w "Jazzowej rozmowie" Leszek Możdżer o swoich najnowszych przedsięwzięciach płytowo-koncertowych.
10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska
10.00-11.00 - "Rok temu o tej porze" / nagrania laureatów XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie
11.10-12.00 - Wolfgang Amadeus Mozart Koncert fortepianowy c-moll KV 491, wyk. Julian Trevelyan - fortepian, ORF Radio-Symphonieorchester Wien, dyr. Christian Zacharias
12.10-12.45 - Stanisław Moniuszko Bajka – uwertura koncertowa; Karol Lipiński Symfonia C-dur op. 2 nr 2. Wyk. {oh!} Orkiestra, dyr. Dirk Vermeulen
12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Paweł Skawiński - Aldona Łaniewska-Wołłk
13.00-15.00 - "Dwudźwięki na 85 obrotów" - prowadzą Andrzej Sułek i Piotr Metz
Nagrania radiowe Tadeusz Żmudzińskiego w trzydziestą rocznicę śmierci pianisty.
15.50-16.00 - "Słowem gramy" - prowadzi Michał Dębski
Łucja Drege-Schielowa Pastereczka, Sauli (Pieśni na głos i fortepian), wyk. Ewa Bandrowska-Turska (sopran), Jadwiga Szamotulska (fortepian). Anna Maria Klechniowska Lunatyczka i Morze (Pieśni na głos i fortepian), wyk. Krystyna Jamroz (sopran dramatyczny), Anna Skowrońska (fortepian).
16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Jamrozek
Urbanistyce, historii i przyszłości Warszawy poświęcony jest festiwal o tematyce miejskiej "Warszawa w Budowie". "Walka o ulice" - to z kolei hasło tegorocznego festiwalu. Od 14 lat Festiwal jest okazją do debat i wymiany myśli, dotyczących również tych najbardziej spornych obszarów życia miejskiego. W programie tegorocznego festiwalu znajdą się: wystawa w Muzeum nad Wisłą oraz dyskusje, spotkania, pokazy filmowe, spacery, a nawet wizyty w zajezdni tramwajowej. Więcej o założeniach Festiwalu i wystawie w Muzeum nad Wisłą w rozmowie z kuratorem Tomaszem Fudalą (o godzinie 16.30).
Ponadto w audycji: wystawa w krakowskiej Cricotece, premiera The turn of the Screw Benjamina Brittena w Polskiej Operze Królewskiej, rozmowa z architektami: Robertem Koniecznym i Maciejem Frantą o dokończeniu ikonicznego projektu sprzed lat - uzdrowiska w Ustroniu.
17.30-18.00 - Podsumowanie XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, prowadzą: Magdalena Łoś, Jacek Hawryluk, Marcin Majchrowski i Andrzej Sułek
18.00-19.00 - "Jazz.PL" - prowadzi Andrzej Zieliński
Andrzej Olejniczak - mieszkający i tworzący od ponad trzech dekad w Hiszpanii - jest jedną z legend polskiego jazzu, współtwórcą i członkiem legendarnych zespołów: String Connection - z Krzesimirem Dębskim (także po jego reaktywacji), Extra Ball - z Jarosławem Śmietaną, Sun Ship - z Władysławem Sendeckim i No Smoking Wojciecha Gogolewskiego, a także Swing Session Henryka Majewskiego, Orkiestry Polskiego Radia Andrzeja Trzaskowskiego i In-Formation Sławomira Kulpowicza. Współpracował i koncertował z Randym Breckerem, Tete Montoliu i Kennym Drew. Koncertuje również w repertuarze klasycznym, a w dyskografii ma ponad 70 tytułów, w tym - muzykę rockową z Józefem Skrzekiem i Maanamem.
19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - transmisja XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego - prowadzi Marcin Majchrowski
Koncert laureatów - gala finałowa
22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / "Karnawał instrumentów" - prowadzi Łukasz Borowicz
23.00-01.00 - "Jam session" - prowadzi Roch Siciński
LITERATURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta" / Maryna Miklaszewska "Proces Szolema Szwarcbarda, mordercy atamana Symona Petlury", czyta Łukasz Lewandowski
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Edgar Allan Poe "Opowieść Artura Gordona Pyma", przekład Stanisława Sierosławskiego, czyta Krzysztof Kołbasiuk.
"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.
00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Barbara Marcinik
Gośćmi pierwszej części - dwaj twórcy teatralni, zaliczani do młodego wciąż pokolenia: Jakub Skrzywanek - reżyser, od 2022 roku dyrektor Teatru Współczesnego w Szczecinie oraz dramatopisarz, dramaturg i ostatnio także reżyser - Michał Buszewicz. Obaj odważają się dotykać tematów tabu. Czy są reprezentatywni dla swojego pokolenia? Jak Skrzywanek - następca słynnej Anny Augustynowicz - widzi "swój teatr" w Szczecinie? Dla kogo tworzy Buszewicz?
W części drugiej audycji łączenie z Frankfurtem, gdzie od środy trwają największe na świecie Targi Książki. O ich szczególnym charakterze - wicedyrektor Instytutu Książki - prof. Krzysztof Koehler. Ponadto wraz z młodą himalaistką Moniką Witkowską nawiązanie do Roku Wandy Rutkiewicz.
02.00-04.00 - "Gdzie Grabek mówi: dobranoc" - Michał Grabkowski
04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Michał Kirmuć
06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan
Najpierw pojawiła się gra "Second life", w której gracze projektowali swoje życie w wirtualnym świecie. Później pojawiło się Metaversum - "dziecko" Marka Zuckerberga. Założeniem projektu jest to, by realne działania przenieść do sieci, gdzie moglibyśmy korzystać z usług bankowych czy medycznych, brać udział w koncertach, imprezach tematycznych, czy po prostu poznawać nowych znajomych. O plusach i minusach Metaversum, a przede wszystkim o niewielkim zainteresowaniu Internautów świata stworzonego przez Zuckerberga w rozmowie z Łukaszem Rabikowskim - szefem działu social mediów w Trójce.
Świat wirtualny nie jest niestety pozbawiony wulgarności, przemocy czy hejtu. O tym dlaczego ludzie w sieci czują się bezkarni, przez co bezrefleksyjnie obrażają innych użytkowników internetu - terapeuta uzależnień Bartłomiej Jaśkiewicz.
Popularność polskich tablic rejestracyjnych we Włoszech okazuje się nowym sposobem na obejście przepisów i zaoszczędzenie sporych sum na utrzymanie auta. Głównym powodem mody na polskie tablice są różnice w cenie ubezpieczeń. O tym Jakub Marcinowicz z Polskiego Radia Kierowców.
08.45-09.00 - "Salon Polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak
Gościem Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju i technologii, Pełnomocnik Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
09.00-10.00 - "Winien i ma" - Sylwia Zadrożna i Marcin Jagiełowicz
Omówienie najważniejszych spraw ekonomicznych i gospodarczych z kraju i ze świata m.in. o rynku pracy i waloryzacji emerytur. Ponadto przed nami Tydzień Płatności Bezgotówkowych, a Polska jest tu liderem. A jak to wygląda poza naszymi granicami?
Poza tym o oszczędnościach Polaków w październiku - miesiącu oszczędzania. Sposobów na oszczędzanie jest wiele. Można to robić przez rezygnację z zakupu kolejnego niepotrzebnego ubrania, ograniczenie jedzenia w restauracjach czy zamawiania go na dowóz. Na czym najczęściej oszczędzamy, z czego rezygnujemy i ile udało nam się już odłożyć. Gośćmi audycji - dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Andrzej Sadowski z Centrum im. A. Smitha.
10.00-13.00 - "Zapraszamy na weekend" - Witold Lazar
W Dniu Warzyw i Owoców pytamy, jak wyglądają statystyki w tej materii i czy Polacy jedzą dostateczną ilość warzyw i owoców. Rozmowa z Magdaleną Kartasińską Kwaśnik, dietetykiem klinicznym.
Właśnie zaczyna się jeden z najstarszych i najbardziej intrygujących festiwali jazzowych w Polsce Festiwal Jazz Jantar. Do 13 listopada w gdańskim Klubie Żak będzie można posłuchać wielu fantastycznych artystów, którzy łamią stereotypy muzyki jazzowej i poszerzają jej horyzonty o elektronikę czy awangardę. Rozmowa z Łukaszem Komlą, jednym z organizatorów Festiwalu Jazz Jantar.
13.00-15.00 - "Trójkowo, filmowo" - Ryszard Jaźwiński
W audycji o polskiej premierze filmu "Silent Twins" w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej (Złote Lwy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni) - rozmowa z autorką i wypowiedzi pozostałych twórców filmu. Poza tym o filmie "Brigitte Bardot cudowna" - spotkanie z autorem filmu Lechem Majewskim.
Ponadto o 38. Warszawskim Festiwalu Filmowym (do 23.10.2022, Warszawa) - podsumowanie i wydarzenia weekendowe, pierwsi laureaci sekcji konkursowych oraz o siódmym Festiwalu Filmowym Ukraina! (21-29.10.2022) - rozmowa z organizatorami, zapowiedzi projekcji i wydarzeń towarzyszących.
W audycji również pierwsza część wywiadu z Jamesem Marquandem - reżyserem kręconego właśnie w Warszawie filmu o Krystynie Skarbek "The Partisan".
15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej
18.00-19.00 - "Scena Kodyma" - Jędrzej Kodymowski
19.00-22.00 - "Lista przebojów Trójki" - Tomasz Miara
22.00-00.00 - "Rocka klasyka według Wiernika" - Marek Wiernik
23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska
Radiowe Centrum Kultury Ludowej oraz Polskie Radio Dzieciom już trzeci raz zapraszają do wzięcia udziału w konkursie Nasze Muzyczne Źródełko. Skierowany jest on do wszystkich dzieci do 15. roku życia, do muzykujących rodzin, jak i zespołów amatorskich, i dotyczy współczesnej twórczości muzycznej zainspirowanej polską muzyką ludową. O szczegółach opowie Piotr Kędziorek z Radiowego Centrum Kultury Ludowej.
06.00-09.00 - "Najlepszy dzień tygodnia" - Małgorzata Jakubowska
Na talerzu - zielona szakszuka, czyli bliskowschodnia, pachnąca aromatycznym kuminem, w której zamieniamy pomidory na zielonych towarzyszy - groszek, szpinak, por, szczypiorek i awokado.
W audycji również zaproszenie do pracowni krakowskich artystek i artystów, na co dzień niedostępnych, a teraz otwartych podczas weekendu "Pracownie do wglądu".
Dowiemy się też jakie filmy będzie można zobaczyć podczas Warszawskiego Festiwalu Filmów Animowanych w dniach 26-31 października w warszawskich kinach Amondo i Elektornik.
14.00-15.00 - "W to mi graj" - Michał Piwowarek
"W grobie się nie mieści" w Teatrze Rampa - premiera pełnej szalonych zwrotów akcji i czarnego humoru wampirycznej farsy z Best Endu. Perypetie małżeństwa wrzuconego w świat zamieszkałych przez ekscentryków i wampiry przedmieść bawią widzów na całym świecie. Czy spektakl spodoba się w Polsce?
15.00-16.00 - "Ratujemy świat" - Kasia Dydo
Czym jest miejska farma wertykularna i czy jest przyszłością rolnictwa? O tym w rozmowie z Matyldą Szyrle, założycielką miejskiej farmy wertykularnej Listny Cud.
Odpowiemy również na pytanie dlaczego torebki jednorazowe są niebezpieczne, a drugie życie plastikowej butelki kosztowne?
16.00-17.00 - "Czwarty bieg" - Piotr Galus
Joga dla mężczyzn? Są takie zajęcia, ale nie cieszą się one dużą popularnością. Czy wpływ na to mają fizyczne ograniczenia? Męskie ciało nie jest tak elastyczne jak kobiece? A może wstyd i stereotypy, że joga jest niemęska? Opowiemy o tym, jak joga wpływa na męską sylwetkę i kondycję.
18.00-20.00 - "Będzie głośno!" - Damian Sikorski
Po 18.00 - MIJA MI (Ola Jabłońska) to nowy projekt na polskiej scenie muzycznej, współtworzony z dwoma producentami Jakubem Cybulą oraz Piotrem Królikowskim.
Po 19.00 zadebiutuje Nezznalek, czyli Paulina Neznal, 22-letnia studentka dziennikarstwa z wielką pasją do muzyki. W sieci śledzi ją ponad milion osób, ale o podpisanym kontrakcie z wytwórnią Island Records Polska nie mówiła nic. Aż do dziś.
22.00-00.00 - "Rock blok" - Bartek Koziczyński
Zespół Set The Pint opowie o swoim drugim albumie zatytułowanym "(Nie)Porządek", na którym porusza tematy dotyczące problemów dzisiejszego społeczeństwa.
00.00-02.00 - "BEATmaszyna" - Piotr Truszkowski
Po północy w BEATmaszynie rozgrzewająca dawka soulu, jazzu, funku, rapu i bitów elektronicznych różnej maści. Przez dwie godziny wspólnie przesłuchamy nowe bity od Świętego Bassu, Liv.e, Belmodawga, Evil Needle czy Layfullstop. Zapraszam, Piotrek true.dat Truszkowski.
07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - w Światowy Dzień Owoców i Warzyw próbujemy kiwano, sprawdzamy jak smakują świeże figi, i czy marchewka zawsze jest pomarańczowa.
11.00-12.00 - "Bliskie i dalekie wyprawy Smoka z człowiekiem" - Gdzie tak naprawdę mieszkał hrabia Dracula? Na to pytania spróbuje odpowiedzieć Wojtek i Smok w czasie wizyty w Siedmiogrodzie.
15.00-18.00 - "Popołudnik w PRD" - Żarówki, lasery, błyskawice...co łączy te wszystkie rzeczy? Jeśli nie wiecie to oświecimy Was już w piatkowym Popołudniku, w którym będziemy poszukiwać różnych źródeł światła.
18.00-19.00 - "Współpracownia" - Miś i Smok szukają wiatru w polu, konserwantów w jedzeniu i zapuszczają żurawia. Program pełen różnych powiedzeń, które trzeba będzie rozszyfrować.
21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Po czym poznać dobrych dziadków i jak nimi zostać? Czego wymagają od nas nasze dzieci, które zostały rodzicami i czego wymagają wnukowie. O tym Jacek Mycielski - dziadek i autor książki "Elementarz dla dziadków".
.
08.00 - "Laureaci nagrody Polskiego Radia" - Anna Skulska
W audycji przypomnienie sylwetki Nelsona Goernera - laureata Konkursu im. F. Liszta w Buenos Aires, także Konkursu Pianistycznego w Genewie. Podczas XIII Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie w 1995 roku - artysta otrzymał wyróżnienie, a także nagrodę dziennikarzy akredytowanych przy Konkursie. W audycji m.in. Nokturn fis-moll op. 48 nr 2 oraz Rondo à la Krakowiak F-dur op. 14 Fryderyka Chopina z towarzyszeniem Orkiestry XVIII wieku pod batutą Fransa Brüggena.
14.00 - "Chopin. Uniwersum" - Kamila Stępień-Kutera [PREMIERA]
Chopin rewolucjonistą? Muzycznym! W to chyba nikt nie wątpi. A do jego najbardziej rewolucyjnych, wręcz radykalnych dzieł należy Opus 28 czyli zbiór 24 preludiów. Nad ich zinterpretowaniem głowili się wszyscy przenikliwi znawcy twórczości Chopina. Audycja jest drugim spotkaniem z cyklem tych genialnych miniatur.
21.00 - "Szlakiem Chopina" - Piotr Wojciechowski
Fryderyk Chopin - twórca kosmopolityczny, ale jednak swojski, obywatel Europy, a przesiąknięty polskością, podróżujący po całej ojczyźnie i jednocześnie na wskroś warszawski. Spróbujmy podążyć szlakiem, który wiedzie po najważniejszych dla Chopina miejscach; miejscach, które znaczone były zarówno ciepłymi wspomnieniami, jak i przykrymi doświadczeniami. Zapraszamy na muzyczne zwiedzanie – Europy, Polski, salonów, wiejskich gospodarstw, gór i nadmorskich okolic. Wszędzie tam, gdzie, jakże bogate, życiowe losy poniosły kompozytora. Tym razem w audycji wędrówka śladami Chopina - "cudownego dziecka" wśród warszawskich elit. To już druga część minicyklu wypełnionego utworami salonowymi.
Zapraszamy!