Polskie Radio Dzieciom

Jak pandemia zmieniła biblioteki w małych miejscowościach

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 13:12
Biblioteki kojarzą się z miejscem pełnym ciszy i spokoju. Jest to także skarbnica wiedzy wypełniona po brzegi książkami różnego rodzaju. W mniejszych miejscowościach stanowią one także centrum kulturowego życia miasta. W jaki sposób są one zatem prowadzone oraz jak udało im się przetrwać okres pandemii? W Strefie Rodzica odpowiedzi udzieliły główny inspektor Biblioteki Publicznej we Włochach, Hanna Bolesta, dyr. Biblioteki Miejskiej w Siemiatyczach, Ewa Nowik oraz kierownik filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siemiatyczach, Marta Waszczeniuk.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/fortovik

W mniejszych miejscowościach inny jest nie tylko komfort obcowania z książką, ale także czytelnicy, którzy przychodzą do biblioteki. Wynika to m.in. z tego,  że nie odczuwa się tam tak dużej presji czasu. Niektórzy nawet twierdzą, że im dalej taki budynek znajduje się od dużych miast, tym bogatsze staje się jego zastosowanie. – Codziennie, w zwykłej rzeczywistości jest to miejsce, w którym ludzie żyją, w którym ze sobą rozmawiają, bo po to my jesteśmy – powiedziała Ewa Nowik. 

W czasie pandemii praca bibliotekarzy była utrudniona, ponieważ nie mogli obcować z czytelnikami. W związku z tym duże znaczenie nabrały książki przekazywane drogą internetową, w wersji elektronicznej. Co więcej, niektóre biblioteki jeszcze bardziej skierowały swoje działania w kierunku młodszych osób i prowadziły np. teatrzyki oraz organizowały czytanie bajek online. Tam, gdzie było to możliwe przygotowywano również zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu, a także prezentacje edukacyjne. 

Posłuchaj
50:36 9.06. Strefa rodzica biblioteki.mp3 Jak pandemia zmieniła biblioteki w małych miejscowościach (Strefa rodzica/PRD)_9.06.2021.

 

Można zatem stwierdzić, że biblioteki przechodzą odrodzenie. Nie są one już postrzegane jedynie jako miejsce, gdzie można poczytać lub wypożyczyć książkę, ale także przestrzeń do spotkań, rozmów i nawiązywania znajomości. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Agata Puśckowska
Gość: Hanna Bolesta -główny inspektor Biblioteki Publicznej we Włochach, Ewa Nowik - dyr. Biblioteki Miejskiej w Siemiatyczach  oraz kierownik filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siemiatyczach, Marta Waszczeniuk.
Data emisji: 21.05.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

 

Zobacz także
Czytaj także

Co nowego dał uczniom ten kończący się szkolny?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 10:19
Już niedługo rozpoczną się wakacje, kończąc tym samym rok szkolny, który w znaczny stopniu był spędzony na nauce zdalnej i społecznej izolacji. Podczas tego trudnego okresu jedni uczniowie i nauczyciele znaleźli w sobie motywację do działania i nie poddawania się, podczas gdy inni mieli z tym trudności. Jak zatem ocenić ostatnie kilkanaście miesięcy? Czy był to czas stracony, a może wręcz przeciwnie? W "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom zapytaliśmy o to nauczycielkę i wychowawczynię, Magdalenę Niemczuk-Kobosko.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziecko w świecie cyfryzacji. Jak być dobrym doradcą dla młodego człowieka?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 23:00
Edukacja online sprawiła, że dzieci spędzają więcej czasu przed komputerem, a to powoduje niepokój u dorosłych zastanawiających się nad skutkami takiego zachowania. Z racji tego, że nowe technologie będą się stale rozwijać, pomocne może okazać się posiadanie odpowiedniej wiedzy i umiejętności, które umożliwią dzieciom i rodzicom odpowiedzialne korzystanie z internetu. Jak zatem odnaleźć się w świecie cyfryzacji? W "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, porozmawialiśmy o tym z nauczycielką Zytą Czechowską oraz pisarzem Mikołajem Marcelą, którzy razem stworzyli książkę "Jak nie zgubić dziecka w sieci".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy każde dziecko powinno być promowane do następnej klasy?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 12:51
Koniec roku szkolnego jest dla większości uczniów równoznaczny z przejściem do następnej klasy. Niektórzy jednak takiej promocji nie otrzymują, przez co powtarzają raz jeszcze ten sam materiał. Są opinie, które mówią że jest to szansa dla dziecka na zdobycie więcej czasu na naukę oraz skupienie się na przedmiotach, które wcześniej sprawiały problem. Pojawia się zatem pytanie, czy każde dziecko powinno być promowane do następnej klasy? W "Strefie rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom porozmawialiśmy o tym z Marzeną Żylińską z Budzącej się Szkoły.
rozwiń zwiń