!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Codzienność osób z niepełnosprawnościami?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 11:20
Chociaż w ciągu ostatnich lat zmieniło się wiele w tym, jak postrzegane są osoby z niepełnosprawnością oraz zwiększyło się ich uczestnictwo w życiu publicznym, wciąż czasami nie wiemy, jak mamy zachować się w ich obecności. Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych porozmawialiśmy w "Strefie Rodzica" z Sylwią Zarzycką z Fundacji Między Niebem a Ziemią o tym, z jakimi problemami muszą sobie radzić rodzice dzieci z niepełnosprawnościami oraz w jaki sposób funkcjonują.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Jordi Mora

Jednym z celów fundacji jest zmiana sposobu określania osób niepełnosprawnych na osoby z niepełnosprawnościami, aby podkreślić fakt, że powinny one być traktowane tak, jak każdy inny człowiek. Co prawda, kiedyś osoby z niepełnosprawnościami były wykluczone z życia społecznego, dzisiaj natomiast to się zmienia, m.in. dzięki mediom społecznościowym i szkołom integracyjnym. Jednak pomimo tego, zdarzają się nieprzyjemne sytuacje, takie jak ciekawskie spojrzenia czy pokazywanie palcami.

- Ja w ogóle myślę, że ludzie nie wiedzą, nie potrafią się zachować, jak widzą człowieka, który wygląda inaczej, albo jest na wózku, albo ma jakąś niepełnosprawność w ciele, np. spastyczność, nie rusza rękami, jest sparaliżowany. My po prostu nie potrafimy się w tym odnaleźć. Czasami ludzie się boją, "A, podejdę, może powiem coś, co tę osobę urazi". Nie wiedzą w ogóle jak się zachować, jak się odezwać. – skomentowała Sylwia Zarzycka

Posłuchaj
58:59 2021_12_02 21_00_50_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 2 grudnia godz. 21:00

Osoby z niepełnosprawnościami chcą, by traktować ich normlanie i w rzeczywistości są bardziej przygotowane do spotkań ze zdrowymi ludźmi i rozmowy na temat ich niepełnosprawności, ponieważ dla nich jest to codzienność. W związku z tym kluczowe jest uświadamianie społeczne, aby w obecności osób z niepełnosprawnościami móc zachowywać się naturalnie. Dobrym sposobem na to jest oswajanie dzieci z tematem niepełnosprawności już od najmłodszych lat, np. poprzez szkoły integracyjne, dzięki którym zaciera się różnica między osobami z niepełnosprawnościami, a zdrowymi. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: Sylwia Zarzycka / Fundacja Między Niebem a Ziemią
Data emisji: 2.12.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Dziecięce poczucie własnej wartości. Jak je zbudować?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 15:12
Wielu ludzi zmaga się z niskim poczuciem własnej wartości. Co więcej, często zdanie innych osób na nasz temat sprawia, że nasza wiara w siebie maleje, nawet jeśli się z nim nie zgadzamy. Im dłużej żyjemy w takim przekonaniu, tym więcej pracy musimy później włożyć w podbudowanie samooceny i wiarę w swoje umiejętności i możliwości. Chcąc zadbać o poczucie wartości dzieci i ich rodziców powstała książka "Jesteś ważny, Pinku!", o której w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" opowiedziała jej współautorka, Urszula Młodnicka-Kornaś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Migane Wiersze". Nauczmy się świata ciszy - rozmowa z Olgą Bończyk

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 13:51
Czy poezję dla dzieci można atrakcyjnie przedstawić używając gestów i mimiki, systemem znaków umownych, tak,  żeby poznały je osoby głuche? Tego zadania po raz kolejny podjęli się twórcy projektu "Migane wiersze", który w tym roku ma swoją drugą odsłonę. Wybitni aktorzy między innymi Piotr Fronczewski, Krzysztof Tyniec, Anna Dymna, Jarosław Boberek użyczyli swoich głosów czytając poezję na głos, a wiersze na język migowy tłumaczyła Marta Abramczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Integracja sensoryczna. Jak sprawdzić czy moje dziecko ma z nią problem? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 13:52
Kiedyś zburzenia integracji sensorycznej były diagnozowane w wieku szkolnym, natomiast obecnie dzieje się to już dużo wcześniej. Wynika to m.in. ze wzrostu świadomości na temat tego rodzaju zaburzeń oraz zwracania większej uwagi w przedszkolach czy żłobkach na pewne zachowania mogące o nich świadczyć. Z uwagi na fakt, że z zaburzeń integracji sensorycznej się nie wyrasta, jeśli dziecko nie przejdzie odpowiedniej terapii, trudności będą występowały także w dorosłym życiu. O zaburzeniach integracji sensorycznej opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Ola Charęzińska, terapeutka integracji sensorycznej oraz autorka zajęć sensorycznych.
rozwiń zwiń