Polskie Radio Dzieciom

"Twoje ciałopozytywne dojrzewanie". Rozmowa z Barbarą Pietruszczak

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 23:09
Ciałopozytywność wśród dzieci i młodzieży to temat często pomijany. Na pierwszy plan wysuwają się bowiem wyniki w nauce czy osiągnięcia pozalekcyjne. Zmiany przychodzące wraz z okresem dojrzewania są dla młodych dużym wyzwaniem – zachodzą nie tylko w ciele, ale dotyczą też sfery emocjonalnej. Jednocześnie kształtuje się obraz ciała, który nie zawsze jest pozytywny. O tym, jak dojrzewać w ciałopozytywny sposób pisze Barbara Pietruszczak w książkach "Twoje ciałopozytywne dojrzewanie" – dla dziewczynek i chłopców w wieku 8-12 lat.
Im lepszy jest kontakt z ciałem, tym łatwiej określić własne potrzeby
Im lepszy jest kontakt z ciałem, tym łatwiej określić własne potrzebyFoto: Pixabay

Kanony piękna i nadawanie ciału przedmiotowości to kwestie, wokół których obraca się ruch ciałopozytywny. Dążenie do wykreowanego przez media ideału powoduje niezadowolenie z siebie, a często jest także przyczyną licznych zaburzeń, jak chociażby zaburzenia odżywiania. 

Ciałopozytywność to pokazywanie różnorodności i promowanie szacunku do swojego ciała. Barbara Pietruszczak w swoich książkach nie ogranicza tego pojęcia do wyglądu, a wręcz stawia je na równi z ciałoneutralnością, która mówi, że wygląd nie jest najważniejszy. 

Posłuchaj
59:25 2022_02_14 21_00_45_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Ciałopozytywność wśród dzieci i młodzieży. Cz.1

 

Im lepszy jest kontakt z ciałem, tym łatwiej określić własne potrzeby. Nie należy ograniczać ciała do wyglądu, a raczej powiedzieć sobie szczerze, że jest ono naszym domem. To wystarczający powód, by się z nim zaprzyjaźnić, a tym samym czuć się w nim dobrze. Barbara Pietruszczak porusza też kwestię negatywnej seksualności, która - choć otacza nas zewsząd - wciąż traktowana jest jako temat tabu, a edukacja w tym zakresie pozostawia wiele do życzenia. 

Posłuchaj
57:58 2022_02_14 22_00_49_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Ciałopozytywność wśród dzieci i młodzieży. Cz.2

Poszerzanie wiedzy i wyjście naprzeciw stereotypom to podstawowe cele, które przyświecały Barbarze Pietruszczak w pisaniu poszczególnych książek – zarówno tych dla dziewczynek, jak i dla chłopców. To właśnie nad książką dla chłopców autorka pochyliła się w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Społeczeństwo ciągle nie pozwala na wyrażanie emocji przez przedstawicieli płci męskiej w takim stopniu, jak w przypadku kobiet. Od chłopców wymaga się także przekraczania własnych granic. Po więcej na ten temat odsyłamy do załączonej audycji.

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Marcin Perfuński
Gość: Barbara Pietruszczak – dziennikarka i autorka specjalizująca się w tematyce obrazu ciała, seksualności i tabu związanego z cielesnością, współtwórczyni projektu moonka
Data emisji: 14.02.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Dojrzewanie mózgu tłumaczy zachowanie nastolatków

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 09:00
Mózg człowieka wciąż skrywa przed nami wiele tajemnic. Chociaż w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nasza wiedza na temat jego pracy i funkcjonowania się pogłębiła, to jednak zdefiniowanie, co oznacza proces dojrzewania mózgu i kiedy on następuje, jest nadal problematyczne. Niektórzy mogą pokusić się o stwierdzenie, że dzieje się to przez całe życie człowieka. Co ma zatem wspólnego dojrzewanie mózgu z zachowaniem dzieci i nastolatków? I dlaczego świat odbierany zmysłami przez osobę dorosłą nie jest już tak niezwykły jak u pięciolatka?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdy zmienia się ciało... Jak rozmawiać z dziećmi o dojrzewaniu?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 20:05
Dojrzewanie to czas, kiedy w ciele każdego człowieka zachodzi wiele zmian, których dzieci i nastolatkowie mogą się nie spodziewać lub nie rozumieć. Duża odpowiedzialność w ich uświadamianiu leży po stronie rodziców, którzy jednak często nie podejmują rozmów na ten temat. Może to wynikać z ich krępacji lub tego, że w przeszłości zagadnienia te traktowane były jako tabu.  W szerzeniu wiedzy o dojrzewaniu mogą pomóc książki i gry, o których w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedzieli Barbara Pietruszczak, dziennikarka specjalizująca się w tematyce obrazu ciała i autorka książki "Twoje ciałopozytywne dojrzewanie" oraz Igor Widawki, projektant gier symulacyjnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieci w wirtualnym świecie. Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 14:54
Kiedy dziecko powinno stawiać pierwsze kroki w wirtualnej przestrzeni? Jak z głową wprowadzić młodego użytkownika do świata cyfrowego? Dlaczego rodzice obawiają się nowych technologii? W cyberświecie często brakuje obecności rodzica przy dziecku i wzajemnej komunikacji, która mogłaby nie tylko ułatwić mu funkcjonowanie w sieci, ale też uchronić pociechę od czyhających w wirtualnej przestrzeni niebezpieczeństw. Jak o to zadbać?
rozwiń zwiń