!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Hormony – po czym poznać, że coś z nimi nie tak...

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 15:30
Zmęczenie, brak koncentracji i wzrost masy ciała to główne przyczyny, które kierują pacjentów do endokrynologa. Hormony mają znaczący wpływ na liczne procesy zachodzące w organizmie – ich niedobór lub nadmiar daje konkretne objawy. Niewłaściwa higiena życia codziennego, zaburzony rytm snu i czuwania mogą nasilać zaburzenia hormonalne. Po wywiadzie i badaniach można zastosować odpowiednie leczenie.
Niewłaściwa higiena życia codziennego, zaburzony rytm snu i czuwania mogą nasilać zaburzenia hormonalne.
Niewłaściwa higiena życia codziennego, zaburzony rytm snu i czuwania mogą nasilać zaburzenia hormonalne.Foto: wavebreakmedia/Shutterstock.com

Na zły stan gospodarki hormonalnej mogą wpływać czynniki genetyczne, zanieczyszczenie środowiska, nikotynizm, spożywanie żywności przetworzonej, brak regularności posiłków czy niewystarczająca aktywność fizyczna. To właśnie ruch jest bardzo istotny i powinien stanowić znaczną część codziennego rozkładu. Nie trzeba od razu zapisywać się na siłownię – wystarczy spacerować, wybierać schody zamiast windy czy rower zamiast auta. 

Niektóre układy hormonalne dobrze reagują na zwiększenie aktywności fizycznej w ciągu dnia.

Naukowo udowodniono, że ruch wpływa na poprawę samopoczucia, a dotlenienie mózgu podczas aktywności poprawia jakość snu. Warto skupić się na aktywności fizycznej i zadbać o to, by styl życia stopniowo stawał się zdrowszy. Nawet niewielkie zmiany mogą znacznie poprawić jakość codziennego życia.  

Posłuchaj
59:34 2022_04_21 21_00_12_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Hormony – co powinniśmy o nich wiedzieć?

Problemy z hormonami u dzieci są rzadkością. Najczęściej pojawiają się one w okresie dojrzewania. Mogą ujawnić się wówczas choroby, takie jak choroby tarczycy. U dzieci może pojawić się zarówno endokrynologiczna, jak i diabetologiczna choroba, jaką jest cukrzyca typu pierwszego. Wszystkie zagadnienia związane ze schorzeniami pochodzącymi od hormonów poruszyła w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Luiza Napiórkowska. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji. 

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: - Luiza Napiórkowska – endokrynolog i diabetolog
Data emisji: 21.04.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj więcej:
Dieta pudełkowa - plusy i minusy
W "Strefie rodzica" cała prawda o suplementach diety
Jak zadbać o zdrową dietę w okresie wakacyjnym?

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.


Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Plan na zdrową rodzinę, czyli recepta na dobre samopoczucie dzieci i rodziców

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 08:00
Do wychowania dzieci potrzeba całej wioski - mówi stare afrykańskie powiedzenie. Taka metaforyczna wioska może istnieć także w miejskiej dżungli. Nie trzeba leśnej okolicy, by zapoznać się z lokalną społecznością. Osiedla i place zabaw to doskonale miejsca na integrację. Budowanie sąsiedztwa jest świetnym sposobem na znalezienie swojego miejsca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W "Strefie rodzica" cała prawda o suplementach diety

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 08:00
Polacy bardzo cenią sobie zdrowie swoje i swojej rodziny, a producenci suplementów diety wychodzą im naprzeciw. W aptece mamy do wyboru całe spektrum specyfików na niemal każdą dolegliwość. Nie brakuje także reklam, które nie tylko zachęcają do zakupu suplementów diety, ale też wskazują konsumentom coraz to nowsze przypadłości. Opakowania suplementów diety do złudzenia przypominają opakowania leków. Różnią się jednak tym, że leki to substancje przebadane, a zadaniem suplementów jest jedynie uzupełnienie niedoborów w naszej diecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieporozumienia między dziećmi. Co dają konflikty?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 14:47
Konflikty, te większe i mniejsze, są nieuniknione. Emocje, które się w nas pojawiają, trzeba wypowiadać. Nie należy tłumić własnych przekonań i liczyć, że przemilczenie pomoże. Szkodzimy wówczas nie tylko naszemu otoczeniu, ale również sobie. Konflikty w rodzinie są oznaką tego, że trwa w nas żywa relacja, w którą się angażujemy. Jeśli od razu powiemy głośno, z czym się nie zgadzamy, nie tylko unikniemy wybuchu w przyszłości, ale też będziemy mieć pewność, że druga strona wie, o co nam chodzi. 
rozwiń zwiń