X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Czego potrzebują dzieci, by rozwinąć krytyczne myślenie?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 19:06
Wakacje to przestrzeń wolności, która pozwala dzieciom myśleć nie tak, jak wymagają tego nauczyciele, szkoła czy cały system, ale w sposób, jaki same uważają za słuszny. Wolność w myśleniu jest jednym z fundamentów myślenia krytycznego, o którym mówił w audycji "Strefa rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom Artur Negri. Czym jest krytyczne myślenie? Jaka jest jego definicja? Czy ono jest potrzebne naszym dzieciom? Czy jest potrzebne nam dorosłym? Mamy je w sobie od urodzenia czy należy je wypracować? Po co myślenie krytyczne w życiu codziennym?  
Dzieci posiadają wrodzoną ciekawość świata, jednak ta naturalna dociekliwość jest często tłumiona przez rodziców i nauczycieli.
Dzieci posiadają wrodzoną ciekawość świata, jednak ta naturalna dociekliwość jest często tłumiona przez rodziców i nauczycieli.Foto: Pixabay

Coraz częściej w naszej codzienności nadużywane jest pojęcie prawdy. Prawdą nazywamy bowiem nasze poglądy i stanowiska, do których, owszem, mamy prawo, ale nie mamy prawa nazywać ich prawdami. Jeżeli nazwiemy swoje stanowisko prawdą, automatycznie każdą osobę o poglądach innych od naszych będziemy musieli uznać za kłamcę. Zamiast nazywać prawdą swój pogląd, dociekamy prawdy.  

Myślenie krytyczne w życiu codziennym służy "do przyjrzenia się sprawie, do dociekania istoty rzeczy, do mądrej rozmowy, do sporu, do wreszcie dobrej decyzji" - mówił na antenie Polskiego Radia Dzieciom Artur Negri, specjalista w zakresie krytycznego myślenia. Myślenie krytyczne sprzyja podejmowaniu najlepszych z możliwych decyzji. Czy powinniśmy przyzwyczajać do niego także nasze dzieci? 

Posłuchaj
118:22 [DAB]Dzieciom (PCM) 27 czerwiec 2022 21_00_05.mp3 Czego potrzebują dzieci, by rozwinąć krytyczne myślenie? Odpowiedź w "Strefie rodzica" w PRD

Dzieci posiadają wrodzoną ciekawość świata, jednak ta naturalna dociekliwość jest często tłumiona, czy to przez rodziców, czy przez nauczycieli. "Niecierpliwi rodzice oraz niedobra szkoła gaszą w dzieciach naturalną potrzebę dociekania" - mówi gość audycji Strefa Rodzica. Specjalista w dziedzinie krytycznego myślenia proponuje, by zachować autonomię dziecka. Każdy człowiek jest odrębną jednostką, a co za tym idzie, ma prawo do myślenia w inny sposób, do swojego dobrostanu, do własnych decyzji.

Uznanie autonomii nie tylko dziecka, ale człowieka w ogóle, uruchamia słuchanie, a przecież komunikacja nie jest mówieniem, lecz usłyszeniem. Odrębność to pierwsze, na co należy zwrócić uwagę i od czego trzeba wyjść, by nie tyle komunikować się, ile porozumiewać. Do fundamentów krytycznego myślenia należy szeroka perspektywa. Właśnie o niej, a także na temat pozostałych filarów myślenia w sposób krytyczny, mówił w Strefie rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Artur Negri. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Marcin Perfuński
Gość: Artur Negri - trener biznesu, wykładowca akademicki, specjalista od krytycznego myślenia
Data emisji: 27.06.2022
Godzina emisji: 21:00.

"Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych


Zobacz także

Czytaj także

Potęga myślenia o działaniu i możliwościach rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 11:42
Można mieć nastawienie na trwałość albo na rozwój. Nasze talenty, umiejętności czy inteligencję można postrzegać jako coś stałego, danego nam na zawsze bądź jako coś, co jesteśmy w stanie rozwijać, doskonalić. Krzysztof Głowacki prowadzi wraz z żoną portal Szczęśliwi Razem, który opiera się na pomocy w tworzeniu dobrych związków i wychowywaniu dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacje z dziećmi w myśl pozytywnej dyscypliny

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 10:59
Nie da się zrobić wakacji od rodzicielstwa i wychowywania pociech. Wspólny wyjazd to czas, w którym oczekiwania mogą mijać się z rzeczywistością. I mowa tu o oczekiwaniach obu stron. Z pomocą przychodzą zasady. Każdy moment na wdrożenie pozytywnej dyscypliny jest doby. O niej, w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiła trenerka pozytywnej dyscypliny, Agnieszka Białecka-Rutkowska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacyjny wyjazd i wakacyjna miłość. Jak rozmawiać z dzieckiem?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 08:00
Wakacyjna miłość to coś, co pozostaje w pamięci na długo. W jaki sposób przygotować swoje córki i synów, którzy wyjadą na obozy i kolonie do tego, z czym miłość spotkana w wakacje może się wiązać? I czy właściwie warto przygotowywać do wakacyjnej miłości? Jak zauważa gościni Polskiego Radia Dzieciom i autorka książki "Nakarm, naucz i puść wolno" jesteśmy z dziećmi przez cały rok, rozmawiamy z nimi i dobrze wiemy, w jakim są stanie emocjonalnym, a tym samym - pewne rzeczy, pewne wskazówki my podajemy tym naszym dzieciakom po drodze - między innymi o tym mówiła w audycji "Strefa Rodzica" Izabela Antosiewicz.
rozwiń zwiń