Polskie Radio Dzieciom

Jakie wyzwania czekają przyszłych dorosłych?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 13:45
Przyszłość, która czeka nasze dzieci, staje się już dziś i jest punktem konfrontacji nie tylko dla nich, ale też dla nas, rodziców, bo jeśli nasze dzieci są dziećmi przyszłości, to my z całą pewnością powinniśmy być rodzicami przyszłości. Jakie kompetencje są kompetencjami przyszłości? Jak pomóc dzieciom opanować te kompetencje? Przed jakimi wyzwaniami będą stać przyszli dorośli? Jak odnaleźć się w niepewności, która nam towarzyszy? Odpowiedzi na te i inne pytania w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 
Pokolenie dzieci urodzonych po 2000 roku nazywane jest pokoleniem płatków śniegu, ponieważ jest efemeryczne i bardzo delikatne psychicznie.
Pokolenie dzieci urodzonych po 2000 roku nazywane jest pokoleniem płatków śniegu, ponieważ jest efemeryczne i bardzo delikatne psychicznie.Foto: Africa Studio/ Shutterstock

Rzeczywistość zmienia się dynamicznie, a to oznacza, że trudno przewidzieć, jak będzie wyglądać przyszłość naszych dzieci. – Przygotowujemy dzieci do tego, że będą żyły w ciągłych zmianach, zarówno w zmianach środowiska, zmianach klimatycznych, jak i zmianach pracy – podkreśliła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Agnieszka Sawicka – Zupełnie nie wiemy, jakie zawody będą wykonywać, bo prawdopodobnie tych zawodów jeszcze nie ma. Najważniejsze, by nasze dzieci wyrosły na dorosłych, którzy radzą sobie sami ze sobą, ze swoimi emocjami, ze stresem i z relacjami. 

Posłuchaj
60:45 2023_02_03 21_00_13_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 O zagadnieniach podejmowanych na Ogólnopolskiej Konferencji Montessori "Dziecko Przyszłości"_Strefa Rodzica 3 lutego 2023

Bardzo ważne w kontekście dorosłego życia jest zdrowie psychiczne dziecka. Z tego względu prelegentami konferencji zostali dr Konrad Ambroziak, który na co dzień mierzy się z tematami zdrowia psychicznego, pracując z nastolatkami w swojej fundacji oraz Ewa Brzózka, która jest koordynatorką ośrodka dziennego Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. – Jesteśmy bardzo ciekawi, jak możemy pomóc, dokąd prowadzą nasze błędy czyli błędy dorosłych, w jakim punkcie się znajdujemy - chcemy to odważnie powiedzieć. Nie da się też ukryć badań, w których Polska jest na drugim miejscu samobójstw młodych ludzi – dodała gościni Strefy Rodzica.

Rola rodzica w życiu dziecka 

Pokolenie dzieci urodzonych po 2000 roku nazywane jest pokoleniem płatków śniegu, ponieważ jest efemeryczne i bardzo delikatne psychicznie. Organizatorzy konferencji chcą tę łatkę nieco odczarować i zwrócić się do rodziców, którzy są przecież odpowiedzialni za wychowanie tychże dzieci.

Konferencja "Dziecko Przyszłości" jest kierowana nie tylko do rodziców, ale do wszystkich osób dorosłych, które podejmują się edukacji młodych ludzi, więc także do nauczycieli oraz prowadzących placówki edukacyjne. – Konwencją tej konferencji będzie rozmowa – podkreśliła Iwona Lipowska. 

Dzieci i młodzież spędzają połowę swojego dnia w szkole, co oznacza, że porozumienie rodziców i nauczycieli w kwestiach kształtowania dzieci na liderów, którzy wezmą świat w swoje ręce jest bardzo istotne. Więcej o tym w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zapraszamy do wysłuchania! 

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Mikołaj Foks

Gość: Iwona Lipowska i Agnieszka Sawicka – organizatorki konferencji, założycielki fundacji Dolnośląskie Centrum Edukacji Montessori

Data emisji: 03.02.2023

Godzina emisji: 21:00.

Czytaj dalej:
Jak w rodzinie zmieniać złość w śmiech?
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Psychiatra gościem w audycji

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Dziecięce poczucie własnej wartości. Jak je zbudować?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 15:12
Wielu ludzi zmaga się z niskim poczuciem własnej wartości. Co więcej, często zdanie innych osób na nasz temat sprawia, że nasza wiara w siebie maleje, nawet jeśli się z nim nie zgadzamy. Im dłużej żyjemy w takim przekonaniu, tym więcej pracy musimy później włożyć w podbudowanie samooceny i wiarę w swoje umiejętności i możliwości. Chcąc zadbać o poczucie wartości dzieci i ich rodziców powstała książka "Jesteś ważny, Pinku!", o której w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" opowiedziała jej współautorka, Urszula Młodnicka-Kornaś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak powstają emocje i jak je czytać?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 11:07
Jak powstają emocje? Jak czytać własne emocje i jak im się "przyglądać"? Jak identyfikować emocje u dzieci i czym są emocje w stadzie? Na te i inne pytania odpowiedział w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom dr Borys Bińkowski, autor książki "Szkoła od Nowa - Czy nauka o rozwoju człowieka pomoże nam stworzyć lepszą edukację?"
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Psychiatra gościem w audycji

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2023 23:24
Zarówno dorośli, jak i dzieci są narażeni na różne kryzysy psychiczne. Coraz częściej mówi się o próbach samobójczych i samobójstwach wśród dzieci. Pojawia się pytanie, jak temu zapobiec i co możemy zrobić, żeby nie dopuścić do takich sytuacji. 20 grudnia ubiegłego roku odbyła się zorganizowana przez Instytut Psychiatrii i Neurologii konferencja prasowa poświęcona Programowi Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym oraz innym działaniom związanym z promocją zdrowia psychicznego, które są realizowane przez IPiN w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025. Jakie wnioski płyną z realizowanego programu?
rozwiń zwiń