Polskie Radio Dzieciom

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Psychiatra gościem w audycji

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2023 23:24
Zarówno dorośli, jak i dzieci są narażeni na różne kryzysy psychiczne. Coraz częściej mówi się o próbach samobójczych i samobójstwach wśród dzieci. Pojawia się pytanie, jak temu zapobiec i co możemy zrobić, żeby nie dopuścić do takich sytuacji. 20 grudnia ubiegłego roku odbyła się zorganizowana przez Instytut Psychiatrii i Neurologii konferencja prasowa poświęcona Programowi Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym oraz innym działaniom związanym z promocją zdrowia psychicznego, które są realizowane przez IPiN w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025. Jakie wnioski płyną z realizowanego programu?
Lekarz podczas wywiadu z małym pacjentem
Lekarz podczas wywiadu z małym pacjentemFoto: IAR/Łukasz Kowalski

Zdecydowanie za późno sięgamy po pomoc dla dzieci i nastolatków. Rodzice często szukają alternatywnych wytłumaczeń objawów, które zauważają u swoich dzieci. W wielu przypadkach interweniują szybko i nieskutecznie, a niekiedy bagatelizują problem. Zdarza się, że często rodzicom wydaje się, że ich odpowiedzi na problemy dzieci zadziałają jak czarodziejska różdżka. Im dłużej dziecko pozostaje samo, a więc zostaje pozbawione opieki, troski, zrozumienia i wsparcia, tym większe prawdopodobieństwo jest, że pierwszym kontaktem z systemem pomocy w sytuacji kryzysowej będzie musiał być szpital psychiatryczny. 

Posłuchaj
60:30 [DAB]Dzieciom (PCM) 11 styczeń 2023 21_00_23.mp3 Jak dbać o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży_Strefa rodzica_PRD_11.-1.2023

- To, co rzeczywiście jest tak bardzo trudne i bardzo często nagłaśniane przez media, to są sytuacje, kiedy młoda osoba była niedostrzegana przez swoje otoczenie razem ze swoim problemem przez wiele miesięcy albo wiele lat, gdzie pierwszy kontakt tej młodej osoby z systemem pomocy psychologicznej czy psychiatrycznym to był całodobowy oddział psychiatryczny - mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Lucyna Kicińska, która od 15 lat pracuje z dziećmi i młodzieżą jako terapeuta narracyjny i pedagog. Ostatnie 11 lat odpowiada za Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży.

Bardzo ważne jest, aby rozmawiając z dzieckiem, które mówi nam o swoich trudnościach, patrzeć na świat jego oczami. Dzieciom i młodzieży trudniej jest radzić sobie z trudnymi sytuacjami, ponieważ nie mają jeszcze zbudowanego doświadczeniami pancerza. - Dziecko ma prawo mieć nadmierną reakcję - podkreśla prof. Beata Rembrek. Więcej o tym, jak pomóc dziecku w sytuacji kryzysowej, a przede wszystkim - jak do kryzysu nie dopuścić w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.  

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Agata Puścikowska
Gość: Lucyna Kicińska - terapeuta narracyjny, pedagog, prof. Barbara Rembrek - psychiatra dzieci i młodzieży IPiN
Data emisji: 11.01.2023
Godzina emisji: 21:00
Czytaj dalej:

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


 

Zobacz także
Czytaj także

Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy? Podpowiadamy

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 10:00
W codziennym życiu dzieci towarzyszą im dorośli, którzy wspierają ich w trudnych momentach. Rodzice uświadamiają dzieciom pewne tematy i rozmawiają w nim na tematy trudne, ale jednocześnie nieuniknione. Może jednak zdarzyć, że rozmowa przybierze taki obrót, w którym dzieci postawią tak trudne pytania, że znalezienie odpowiedzi może się okazać po prostu niemożliwe. CO w takiej sytuacji? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Magdaleną Górską, autorką książki "Aliaszka" gościem audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak powstają emocje i jak je czytać?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 11:07
Jak powstają emocje? Jak czytać własne emocje i jak im się "przyglądać"? Jak identyfikować emocje u dzieci i czym są emocje w stadzie? Na te i inne pytania odpowiedział w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom dr Borys Bińkowski, autor książki "Szkoła od Nowa - Czy nauka o rozwoju człowieka pomoże nam stworzyć lepszą edukację?"
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieci same się nie obronią! REAGUJ na przemoc wobec dzieci!

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 13:40
Dzieci same się nie obronią! REAGUJ na przemoc wobec dzieci! to kampania o tym, w jaki sposób zachowywać się, kiedy mamy podejrzenie, że wobec dziecka z naszego bliższego lub dalszego otoczenia stosowana jest przemoc. Jak zachować się w takiej sytuacji? Interweniować samemu, a może od razu wezwać policję? Na te i inne pytania odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Jolanta Zmarzlik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słowa mają znaczenie. Jak rozmawiać z dzieckiem nie krzywdząc?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2022 12:00
Znaczenie słów jest ogromne. Słowa to swego rodzaju kody, które uruchamiają przekonania i działania. Za słowem idzie intencja, a więc to, co chcemy za ich pomocą przekazać. Dlaczego tak ważne jest to, co i jak mówimy do dzieci? Dlaczego dorośli nigdy nie powinni zapominać o uważności względem Małych Ludzi? Jak słowa dorosłych, rzucane bez większego zastanowienia, mogą skutkować konsekwencjami na lata u dzieci? 
rozwiń zwiń