Polskie Radio Dzieciom

Miłość niejedno ma imię, czyli o kryzysach w związku

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2023 11:04
Zdarza się, że relacje partnerów w związku zmieniają się i nie są już takie jak na początku. Choć miłość w pierwszej kolejności kojarzy się z czymś przyjemnym, może też przysparzać wielu cierpień. – Bardzo często  bywa tak, że za bliskość  płacimy bardzo wysoką cenę – cenę uzależnienia emocjonalnego, poświęcenia, nadmiernego dawania siebie w związku, przekraczania granic. To jest zbyt wysoka cena, jeżeli chodzi o bycie blisko z drugą osobą – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Marlena Ewa Kazoń.  
Czym jeszcze według terapeuty jest kryzys w związku? Jak go rozpoznać? O tym w audycji PRD
Czym jeszcze według terapeuty jest kryzys w związku? Jak go rozpoznać? O tym w audycji PRDFoto: Marek Lapis MAREK LAPIS/FORUM

Silna potrzeba bliskości jest często związana z zaburzeniami więzi. Jeżeli w dzieciństwie nie dostawaliśmy wystarczająco wsparcia i uczuć, wchodzimy w dorosłość z tym deficytem i dajemy z siebie wiele, by zaspokoić ten głód, jednak zwykle nie dostajemy tyle samo w zamian. – To jest bardzo istotne, żeby się zatrzymywać w tych związkach i zadawać sobie pytanie: czy ja dostaję tyle samo, ile daję i czy to, co dostaję jest bliskością – podkreśliła psychoterapeutka par. 

Posłuchaj
59:29 2023_03_23 21_00_19_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Miłość niejedno ma imię, czyli o kryzysach w związku_Strefa Rodzica 23 marca godz. 21:00

Aby uchronić dziecko przed takim deficytem w przyszłości, najważniejsze jest bycie razem. Konieczne jest znalezienie czasu na rozmowę, wzmacnianie relacji i budowanie poczucia własnej wartości. Podstawą jest jednak zauważenie i wzajemne poznawanie się. Bez zauważenia nie ma szacunku i zaufania. Po zauważeniu pojawia się akceptacja i możliwość decydowania o sobie.  

Pierwszy etap związku to czas, w którym partnerzy starają się prezentować swoje najlepsze strony i też widzą zalety u siebie nawzajem. Później przychodzi czas na tzw. miłość od drugiego wejrzenia. Wady powoli stają się widoczne i pewne rzeczy zaczynają w drugiej osobie nie pasować. Nie da się tego uniknąć, ale ważne jest, żeby o tym mówić i być gotowym na rozmowę o tym, co stoi za danymi zachowaniami czy przekonaniami. 

Pierwszym kryzysem w związku jest sytuacja, kiedy coś nam się w partnerze nie podoba, ale milczymy, ponieważ boimy się odrzucenia. Pojawia się wówczas lęk, że bycie samemu ze sobą doprowadzi nas do ogromnego cierpienia. Mówienie o tym, co nam się podoba, a co nie, jest niezwykle istotne w związku z drugą osobą. Nie warto oczekiwać, że ktoś odgadnie, o co nam chodzi.  

Czym jeszcze według terapeuty jest kryzys w związku? Jak go rozpoznać? Czy można kryzysowi zapobiec? Jak walczyć z cierpieniem, które takiej sytuacji towarzyszy? Na te i inne pytania odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica Marlena Ewa Kazoń, psychoterapeutka pracująca z parami w trudnej sytuacji.

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Joanna Ficińska

Gość: Marlena Ewa Kazoń - psychoterapeutka par, małżeństw i rodzin

Data emisji: 23.03.2023

Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na platformie podcasty.polskieradio.pl.

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Jak osobowość narcystyczna wpływa na związek

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 08:00
To wydanie audycji w całości poświęcone było tym problemom rodzinnym, które często nie są dostrzegalne dla osób spoza najbliższego kręgu. Z jednej strony są skrupulatnie kamuflowane, a z drugiej zaś mają społeczne przyzwolenie mimo, że przynoszą wiele cierpienia i przyczyniają się do kryzysu w związku lub nawet rozpadu rodziny. Więcej w audycji Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kryzys wieku średniego. Ile trwa i jak go pokonać?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 13:03
Kryzys może dopaść każdego z nas bez względu na wiek. Trudno go w ciągu życia uniknąć. Gdy nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z ciężką sytuacją, a dotychczasowe sposoby zawodzą, mamy do czynienia z kryzysem. Emocje, które wówczas nami rządzą, nie pojawiają się bez powodu. Nie należy od nich uciekać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alienacja rodzicielska. Jak przestać żyć pod dyktando...

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 13:00
Rozwód jest sytuacją trudną, ale jeszcze trudniejsze może być to, co wydarzy się później. Osoby rozwiedzione często zakładają rodziny i muszą odnaleźć się w całkowicie nowej sytuacji. Byli partnerzy bądź partnerki mogą utrudniać kontakt z dzieckiem. W sytuacji alienacji rodzicielskiej pojawia się bezsilność. Jest to nie tylko utrata kontaktu z dzieckiem, ale też wpływ na całe życie. Niewiele osób wie, że alternatywą dla wieloletnich walk w sądzie jest umowa z mediatorem – ugoda mediacyjna. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak dogadywać się w rodzicielstwie mimo różnych koncepcji wychowania?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2023 12:57
Rodzice mają różne sposoby, żeby się dogadać, jednak nie wszystkie działają. Małgorzata Musiał dzieli je na dwie grupy: argument siły i siłę argumentu. – Nie działają dlatego że zazwyczaj nie ma w nich miejsca na drugą osobę – wyjaśniła mediatorka – Muszę najpierw wrócić do równowagi, uspokoić się, wyregulować, żeby zobaczyć drugiego człowieka bez przesłony ocen i rozedrgania emocjonalnego, które mam w sobie. Dopiero wtedy jestem w stanie rzeczywiście zinterpretować zachowanie przez pryzmat potrzeb i dążeń.
rozwiń zwiń