Polskie Radio Dzieciom

Niska samoocena u dzieci - jak pomóc?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2023 10:41
Niska samoocena i brak samoakceptacji u dzieci - skąd się bierze, do czego prowadzi, jak pomóc dziecku, które się nie akceptuje? Brak samoakceptacji i niskie poczucie własnej wartości wśród dzieci i młodzieży to problem, który staje się coraz bardziej powszechny. Jego konsekwencje sięgają dalej niż mogłoby się wydawać - może on mieć wpływ na poważne zaburzenia nastroju. Dlaczego wśród dzieci i młodzieży coraz częściej przeważają negatywne przekonania na własny temat? O tym w audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom. Zapraszamy!
Niska samoocena i brak samoakceptacji u dzieci tematem audycji Polskiego Radia Dzieciom.
Niska samoocena i brak samoakceptacji u dzieci tematem audycji Polskiego Radia Dzieciom.Foto: Glow Images

Jak wynika z danych NFZ, w ciągu ostatnich 5 lat liczba nieletnich pacjentów leczonych z powodu d

Posłuchaj
59:16 2023_04_20 21_00_19_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 20 kwietnia godz. 21:00

 epresji wzrosła aż o 100%. Warto w tym kontekście wspomnieć o trzech filarach, na których opiera się zdrowie psychiczne najmłodszych. Są to: rodzina, edukacja i relacje z rówieśnikami. 

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży to temat, którego nie należy pomijać, a wręcz powinno się o nim częściej rozmawiać. Z tego powodu powstał warsztatowy projekt edukacyjny #jestemzsos, który porusza ważne dla młodych tematy. 

Warsztaty skierowane  są głównie do ucznów klas 4-8 szkół podstawowych, trwają 45 minut i są prowadzone przez wideokomunikator lub osobiście. Podczas bezpłatnych warsztatów prowadzonych przez specjalistów poruszane są aktualne i istotne kwestie, z którymi młodzi borykają się na co dzień.

- Próbujemy zaangażować ich do wypowiadania się na różne tematy, również te niełatwe. Staramy się pokazać szerszą perspektywę i zachęcić do szukania rozwiązań - czytamy na stronie wioskisos.org/jestemzsos.

Podczas warsztatów specjaliści rozmawiają z uczniami na takie tematy jak empatia, tolerancja czy poczucie własnej wartości. Więcej na ten temat w Strefie Rodzica opowiedziała Angela Madejska, edukatorka S.O.S Wioski Dziecięce. Zapraszamy do wysłuchania załączonego zapisu audycji. 

---> KLIKNIJ I SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Data emisji: 20.04.2022
Godzina emisji: 21.00.

Czytaj dalej:


Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.


Zobacz także
Czytaj także

Jak radzić sobie z buntem dziecka

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 19:00
Bunt dziecka to prawdziwe wyzwanie dla cierpliwości rodziców. W „Strefie Rodzica” poszukamy sposobów, jak sobie z nim radzić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świadome rodzicielstwo – uważność i współczucie zamiast kontroli i oceny

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2022 09:15
Konferencja dla rodziców "Świadome rodzicielstwo. Jak w praktyce wzmacniać dobrostan polskich rodzin?" Współorganizowana przez Uniwersytet SWPS to już trzecia konferencja dotycząca świadomego rodzicielstwa w Polsce. O tym, co w programie nadchodzącej konferencji mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Weronika Chmielewska z Fundacji Edumind. Świadome rodzicielstwo zmienia perspektywę poprzez włączenie wolności i poczucia, że wszystko jest tak, jak być powinno. Kontrola i ocena odchodzi w zapomnienie, a sposób postrzegania problemów idzie w stronę akceptacji, która wynika z pracy nad obserwacją i transformacją silnych emocji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak w rodzinie zmieniać złość w śmiech?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 15:14
Z badań wynika, że w obecności innych ludzi śmiejemy się trzydzieści razy częściej niż będąc sami. To wyraźny znak, że śmiech jest zachowaniem społecznym. Już nawet w komunikacji z niemowlęciem, oprócz płaczu, bardzo istotny jest śmiech, który daje nam wyraźny sygnał, że wszystko jest w porządku. Śmiech stymuluje zarówno obszar zabawy, jak i buduje relację.
rozwiń zwiń