Polskie Radio Dzieciom

Produkty pszczele. Po czym poznać prawdziwy miód?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2023 17:51
To, czy miód rzeczywiście będzie zdrowy, zależy przede wszystkim od tego, jaki miód wybieramy i ile go spożywamy. Liczne właściwości ma nie tylko miód, ale też różne inne produkty pszczele. Najbardziej wartościowe w miodzie są domieszki pszczelich enzymów, pszczelich białek, czyli tego, co powoduje, że możemy mówić o miodzie jak o żywym produkcie. - To jest to, co pszczoły wkładają tam od siebie - zapewnił Pan Tabletka. 
Jak wybrać najlepszy miód? O tym w audycji Polskiego Radia Dzieciom
Jak wybrać najlepszy miód? O tym w audycji Polskiego Radia DzieciomFoto: shutterstock.com

⁃  Wybierając odpowiedni gatunek, bardzo ważne jest, żeby to był taki prawdziwy miód, który ktoś przygotował dla nad z sercem i zgodnie ze sztuką - tłumaczył na antenie Polskiego Radia Dzieciom Marcin Korczyk - Przede wszystkim miód nie może być podgrzewany. Dobrze, żeby to był miód z polskiej pasieki. 

Po czym poznać, że miód jest prawdziwy?

Wybierając miód najlepszej jakości, musimy być bardzo uważni. Nie zawsze widać na pierwszy rzut oka, czy miód jest rzeczywiście prawdziwy i wartościowy. 

⁃  Bardzo dużo miodów jest zmieszanych z cukrem albo sprowadzanych z zagranicy i ciężko ocenić, które to są miody, bo one wyglądają bardzo podobnie, więc podstawową sprawą jest zaufanie do pszczelarza i znalezienie sobie dobrego źródła, żeby miód był pełen wartości - polecił gość Strefy Rodzica. 

Posłuchaj
59:15 2023_05_02 21_00_07_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Produkty pszczele. Po czym poznać prawdziwy miód?_Strefa Rodzica 2 maja godz. 21:00

 

Większość polskich miodów krystalizuje się do około 1-2 miesięcy. Jeśli miód przez dłuższy czas jest przejrzysty, oznacza to, że najpewniej nie ma on oczekiwanych właściwości prozdrowotnych. 

Jedzenie miodu. Jak często jeść, żeby wyszło na zdrowie?

Pamietajmy, że nawet jeśli wybierzemy dobrej jakości miód, wciąż będzie on niczym innym jak cukrem, co oznacza, że należy zachować umiar w jego spożywaniu. Łyżka miodu codziennie to według gościa PRD zdecydowanie za dużo. 

O miodzie i innych produktach pszczelich oraz apiterapii, czyli terapii pszczołami i leczeniu produktami pszczelimi w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówił mgr farm. Marcin Korczyk, znany jako Pan Tabletka. Zapraszamy do wysłuchania! 

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: Pan Tabletka, czyli mgr farm. Marcin Korczyk – Twórca internetowy i farmaceuta
Data emisji: 2.05.2023
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Wegetarianizm i inne diety eliminacyjne u dzieci

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2022 22:17
Dieta wegetariańska, szczególnie w okresie ciąży powinna być dobrze zbilansowana i urozmaicona. Ograniczenie danej grupy produktów wymaga uzupełnienia z innego źródła. Do suplementów, które przyjmujemy w trakcie ciąży, w przypadku diety wegetariańskiej należy włączyć witaminę B12. Bardziej zaawansowaną dietą pod względem restrykcji od diety wegetariańskiej jest dieta wegańska. Nie są to jednak jedyne diety eliminacyjne. Więcej o nich powiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom dietetyczka, Małgorzata Krukowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Witaminy i suplementy w ciąży – pomagają czy szkodzą?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2023 10:00
Około 65 procent ciąż to ciąże zaplanowane. Z tego wynika, że 35 procent kobiet ciąży nie planuje i zgłasza się do lekarza dopiero po zajściu w ciążę. Zaledwie jedna na sto kobiet zgłasza się do ginekologa w ramach wizyty prekoncepcyjnej, planując ciążę. Taka wizyta jest jednak bardzo ważna, ponieważ składa się z różnych badań, które pozwalają rozpoznać patologie, o których pacjentka nie miała pojęcia.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Medycyna funkcjonalna i stylu życia w trosce o zdrowe i długie życie

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2023 13:29
Zbilansowana dieta jest jednym z fundamentów naszego zdrowia. Ma wpływ nie tylko na fizyczność, ale też na to, jak się czujemy. Nie powinno w niej zabraknąć żadnego z niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu składników odżywczych, w tym witamin oraz makro- i mikroelementów. Nie ma czegoś takiego jak dieta krótkoterminowa. Zamiast stosować kolejną dietę na chwilę, po której wrócimy do starych nawyków żywieniowych, wprowadźmy trwałe zmiany do swojego stylu życia. Z pomocą przychodzi też medycyna funkcjonalna.
rozwiń zwiń