Polskie Radio Dzieciom

Dlaczego warto czytać książki dzieciom - także tym nastoletnim

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2024 09:44
Choć dla rodziców młodszych dzieci korzyści płynące z czytania są niemal oczywiste, czytanie dzieciom nastoletnim, które przecież same potrafią to robić, może być czymś nowym i zaskakującym. Dzięki czytaniu młodszym dzieciom w ich mózgach powstają dodatkowe połączenia synaptyczne, dzieci poznają nowe słowa i uczą się nawiązywać lepsze relacje z otoczeniem. 
Dlaczego warto czytać książki dzieciom - także tym nastoletnim tematem audycji PRD
Dlaczego warto czytać książki dzieciom - także tym nastoletnim tematem audycji PRDFoto: George Rudy/Shutterstock

Jeżeli czytamy z dzieckiem od małego, pomagamy mu w rozwoju jego mózgu, czyli dajemy mu szansę na lepsze wyniki w szkole. To, ile zainwestujemy z dzieckiem w czytanie, przekłada się na to, jak poradzi sobie w szkole – podkreśliła Maria Deskur – Książki mają niesamowitą moc odstresowania, są sposobem na rozmowę i nawiązanie relacji, która buduje odporność na choroby psychiczne - tłumaczyła. Po sześciu minutach czytania stres zmniejsza się o 60%! Warto wspomnieć, że czytanie dziecku rozwija także liczne kompetencje osoby czytającej. 

Posłuchaj
59:38 2023_05_29 21_00_01_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Książka czytana nastolatkom otwiera trudne tematy_Strefa Rodzica 29 maja godz. 21:00

 

Po co czytać nastolatkom? Co to zmienia w relacji?

Zwykle relacja z młodszym dzieckiem jest nieco bliższa niż z nastolatkiem, który zaczyna mieć więcej swoich spraw i nie o wszystkich chce mówić rodzicom. Książka pozwala otworzyć pewne przestrzenie, które dorastające dziecko zamknęło przed rodzicem z bardzo różnych powodów. 

Czytanie nastolatkom to fantastyczny pretekst do tego, żeby przerobić rożnego rodzaju tematy, które dotyczą naszego codziennego życia, problemów dotyczących samotności, relacji z rówieśnikami, stresów, które przezywają młodzi ludzie, wielkich i małych spraw – tłumaczyła Edyta Plich. Dobrze, żeby młodzi ludzie potrafili kojarzyć książkę z przyjemnością, a nie wyłącznie z obowiązkiem i represją.  

Jakie kompetencje w dzieciach rozwija czytanie im książek? Dlaczego tak mało ojców czyta swoim dzieciom? W jaki sposób wspólna lektura buduje lepszą przyszłość dziecka? Jak zachęcać mężczyzn do czytania dzieciom i z dziećmi?

Odpowiedzi na powyższe pytania zawiera towarzysząca akcji #TataTeżCzyta broszura "Supermoc książek" pełna treści opartych na badaniach z dziedziny pediatrii, psychologii, neuronauki i socjologii oraz na wieloletniej praktyce dydaktycznej. Więcej o tym w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania!   

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Marcin Perfuński
Goście: Maria Deskur - prezeska Fundacji Powszechnego Czytania, współautorka publikacji "Supermoc książek", Edyta Plich - prezeska Fundacja Edico, dyrektorka TIM, współautorka publikacji Supermoc książek", Monika Wróbel-Lutz - prezeska Wydawnictwa Tatarak, inicjatorka projektu #TataTeżCzyta
Data emisji: 29.05.2023
Godzina emisji: 21:00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

 

 

 

 

Zobacz także
Czytaj także

Jak nastolatek ocenia swoje ciało?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 19:09
Młodzi ludzie osadzeni są w wirtualnym świecie, gdzie na każdym kroku są karmieni nierzeczywistą wizją zarówno ciała, jak i świata. - Młode osoby bardzo często są konfrontowane z bodźcami wzrokowymi, ale też z takim przekazem, który jest bardzo uproszczony, bardzo zmodyfikowany, też często w taki sposób, aby był bardziej atrakcyjny – z punktu widzenia tych aktualnych kryteriów – niż to, co widzimy na co dzień. To wszystko sprawia, że zarówno na poziomie świadomym młodzi ludzie oceniają siebie, porównują się, jak i robią to na poziomie nieświadomym – tłumaczył gość audycji "Strefa Rodzica".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Do czego nastolatkom potrzebni są rodzice?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 09:36
Dojrzewanie jest ogromnym wyzwaniem. To wielka zmiana w życiu, złożona z wielu codziennych zmian, zaskoczeń i spotkań z tym, co nieznane. Jak rodzice mogą towarzyszyć nastolatkom w tej drodze? Kiedy rodzic powinien być przyjacielem, a kiedy pozostać jednak rodzicem? O tym w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiły Elżbieta Manthey - dziennikarka zajmująca się tematyką edukacji dzieci i mama oraz Małgorzata Stańczyk – psycholog i mama. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z czym mierzy się dzisiejsza młodzież? Dlaczego tak trudno jest uwierzyć w siebie?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 18:15
Jak wynika z danych NFZ, w ciągu ostatnich 5 lat liczba nieletnich pacjentów z depresją wzrosła o 100 %. Na zaburzenia nastroju istotny wpływ może mieć brak samoakceptacji. Jak budować w dziecku poczucie wartości? W jaki sposób poruszać tak ważne tematy, jak akceptacja, empatia, tolerancja czy przeciwdziałanie cyberprzemocy? 
rozwiń zwiń