Polskie Radio Dzieciom

Dziecko w świecie cyfryzacji. Jak być dobrym doradcą dla młodego człowieka?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 23:00
Edukacja online sprawiła, że dzieci spędzają więcej czasu przed komputerem, a to powoduje niepokój u dorosłych zastanawiających się nad skutkami takiego zachowania. Z racji tego, że nowe technologie będą się stale rozwijać, pomocne może okazać się posiadanie odpowiedniej wiedzy i umiejętności, które umożliwią dzieciom i rodzicom odpowiedzialne korzystanie z internetu. Jak zatem odnaleźć się w świecie cyfryzacji? W "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, porozmawialiśmy o tym z nauczycielką Zytą Czechowską oraz pisarzem Mikołajem Marcelą, którzy razem stworzyli książkę "Jak nie zgubić dziecka w sieci".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: antoniodiaz/shutterstock.com

Młodzi ludzie często są bardziej otwarci na innowacje, dlatego też nowe technologie wzbudzają w nich zaciekawienie, a korzystanie z internetu jest dla nich prostsze. Z narzędzi tych można czerpać wiele korzyści, m.in. umożliwiają one kontynuowanie nauki podczas pandemii. Niektórzy rodzice jednak uważają, że są one przyczyną zanikania możliwości np. budowania relacji wśród osób młodszych. Możemy zatem wyróżnić trzy modele postawy rodziców względem nowych technologii. Do pierwszej grupy zaliczają się dorośli, którzy stale kontrolują aktywność swoich dzieci w internecie. Drugi model to osoby, które zapewniają pełną swobodę, natomiast w trzecim gronie są rodzice, którzy dają możliwość korzystania z sieci, ale też interesują się tym, co robią najmłodsi. Jak jednak zaznaczył Mikołaj Marcela – Badania pokazują, że najbardziej ryzykowne zachowania pojawiają się u dzieci, które mają rodziców tych, którzy sprawują największą kontrolę.

Posłuchaj
118:28 31.05. Strefa cyfryzacja a dziecko.mp3 "Jak nie zgubić dziecka w sieci"? Rozmowa z autorami książki (Strefa rodzica/Polskie Radio Dzieciom)_31.05.2021.

Niewątpliwie pandemia sprawiła, że zdaliśmy sobie sprawę z naszych umiejętności informatycznych i korzystania z internetu. Z uwagi na fakt, że nowe technologie stały się nieodłącznym elementem naszego życia, dobrze byłoby zadbać o edukację cyfrową nie tylko wśród dzieci, ale też dorosłych, by mogli oni pomóc m.in. w poszukiwaniu i selekcji właściwych informacji. Jedną z głównych zasad korzystania z komputera jest to, aby zachować równowagę. Oznacza to, że możemy przeznaczyć czas na granie lub oglądanie filmów online, lecz dobrze jest także zadbać o to, by nasze ciało mogło odpocząć i się zregenerować. Jednakże znalezienie odpowiedniego podziału między tymi dwoma aspektami zależy od dziecka i jest kwestią indywidualną. To dlatego, ponieważ u niektórych z nich budowa i funkcjonowanie organizmu pozwoli im na dłuższe przebywanie w sieci, podczas gdy w przypadku innych dzieci nawet krótkotrwale użytkowanie może doprowadzić m.in. do ich nerwowości lub rozdrażnienia.

Technologia będzie się stale rozwijać, czego skutkiem może być potrzeba szybszej adaptacji do zmian, w tym przekształcania sposobów interakcji, współpracy czy nawiązywania kontaktów. Dlatego też obrona osób dorosłych przed innowacyjnymi narzędziami nie zawsze będzie wskazana. – Musimy towarzyszyć naszym dzieciom w tym cyfrowym świecie i stać się dla nich trochę takim przewodnikiem – powiedziała Zyta Czechowska. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Marcin Perfuński
Gość: Zyta Czechowska Marcela Mikołaj - autorzy książki "Jak nie zgubić dziecka w sieci"
Data emisji: 31.05.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Zobacz także
Czytaj także

Jak uwolnić się od smartfonów? Czy jest to obecnie możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 10:00
Niektórym zapewne trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez smartfona. Świat online stanowi nieodłączny element XXI wieku i ułatwia funkcjonowanie w dzisiejszym społeczeństwie. Niewątpliwie cyfryzacja w wielu aspektach życia jest przydatna, niemniej jednak posiada ona także stronę niekorzystną, z którą staramy sobie poradzić i bronić przed nią najmłodszych. O tym, dlaczego jest to trudne opowiedział w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom prof. dr Jakub Andrzejczak, z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdy zmienia się ciało... Jak rozmawiać z dziećmi o dojrzewaniu?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 20:05
Dojrzewanie to czas, kiedy w ciele każdego człowieka zachodzi wiele zmian, których dzieci i nastolatkowie mogą się nie spodziewać lub nie rozumieć. Duża odpowiedzialność w ich uświadamianiu leży po stronie rodziców, którzy jednak często nie podejmują rozmów na ten temat. Może to wynikać z ich krępacji lub tego, że w przeszłości zagadnienia te traktowane były jako tabu.  W szerzeniu wiedzy o dojrzewaniu mogą pomóc książki i gry, o których w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedzieli Barbara Pietruszczak, dziennikarka specjalizująca się w tematyce obrazu ciała i autorka książki "Twoje ciałopozytywne dojrzewanie" oraz Igor Widawki, projektant gier symulacyjnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakie są odczucia po egzaminach ósmoklasisty?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 10:49
Nadszedł moment, kiedy egzaminy zwieńczające edukację podstawową dobiegły końca. W związku z tym, po wielu stresujących miesiącach przygotowań ósmoklasiści i ich rodzice mogą w końcu odetchnąć. Już po raz drugi z powodu pandemii egzaminy te musiały zostać przeprowadzone w innych warunkach niż zazwyczaj, co spotęgowało podenerwowanie wśród dzieci i nauczycieli, a także wymusiło dostosowanie arkuszy z zadaniami do nowej rzeczywistości. Jak wyglądał okres przygotowań oraz jaki charakter mają egzaminy na koniec ósmej klasy? W "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, rozmawialiśmy o tym z dyrektorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, dr. Marcinem Smolikiem, dyrektorem szkoły podstawowej, Magdaleną Kaźmierczak oraz pomysłodawczynią i szefową "Pracowni z Oknem na Świat", Martą Hendzel.
rozwiń zwiń