Polskie Radio Dzieciom

Wspólne prowadzenie firmy i życie rodzinne. Jak to pogodzić?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 13:17
W pewnym momencie naszej kariery zawodowej możemy zapragnąć założyć własną firmę. Z jednej strony może wydawać się, że takie rozwiązanie wprowadzi do życia większą swobodę, gdyż możemy wtedy sami o sobie decydować. Z drugiej strony pojawia się jednak większe poczucie odpowiedzialności i obowiązków. W sytuacji, gdy biznes prowadzony jest przez małżonków, połączenie kariery z życiem rodzinnym staje się trudniejsze, między innymi ze względu na to, że rozmowy na tematy firmowe zaczynają pojawiać się nie tylko w pracy, ale też i w domu. O tym, jak pogodzić te dwie sfery życia opowiedziała w "Strefie Rodzica" Agnieszka Pieniążek, ekspertka ds. relacji w rodzinie.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Jacob Lund

Bardzo często narodziny dziecka są początkiem wprowadzania zmian w życiu, także w kontekście kariery. Uświadamiamy sobie wtedy, że chcielibyśmy poświęcać więcej czasu rodzinie, jednocześnie spełniając się zawodowo. Efektem tego jest pomysł założenia własnej firmy. Niemniej jednak, pierwszy etap prowadzenia własnego biznesu wymaga ogromnego zaangażowania. W tej sytuacji, pogodzenie pracy i obowiązków rodzicielskich może być trudne. Dużo zależy m.in. od wieku naszych dzieci, okoliczności życiowych oraz marzeń i celów, jakie chcemy osiągnąć.

W związku z tym, jeśli pragniemy, aby stworzona przez nas firma zaczęła szybko przynosić korzyści finansowe, dobrze jest najpierw przetestować swój pomysł, np. dzieląc się swoją wiedzą w internecie, na blogu, portalach społecznościowych czy grupach tematycznych. Dzięki udzielaniu odpowiedzi na pytania i byciu aktywnym możemy zostać dostrzeżeni przez innych, a przez to zobaczyć, czy to, co oferujemy wzbudza zainteresowanie i może być rentowne. 

Posłuchaj
59:38 2021_09_17 21_00_19_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 17 września godz. 21:00

- Żeby małżonkowie mogli prowadzić razem firmę, bardzo ważne jest to, żeby współdzielili ze sobą wizję tej firmy – podkreśliła Agnieszka Pieniążek. W momencie, kiedy druga osoba dołącza do firmy założonej przez partnera lub partnerkę, korzystne jest, aby porozmawiać wcześniej i upewnić się, że każdej ze stron zależy na tych samych rezultatach. Częstym błędem jest zaproponowanie pracy współmałżonkowi w momencie, gdy ilość obowiązków nas przerasta, a nie dlatego, bo najlepiej sprawdziłby się w danej roli.  W ten sposób może okazać się, że wybrana osoba nie wykonuje pewnych obowiązków w sposób, jaki byśmy chcieli. Co więcej, pracując razem we wspólnej firmie dobrze, aby między małżonkami panowała relacja partnerska, a nie szef-pracownik, gdyż może to prowadzić do nieporozumień. 

Posłuchaj
59:44 2021_09_17 22_00_24_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 17 września godz. 22:00

Prowadzenie biznesu razem wymaga od małżonków, aby ich priorytetem było także wspólne spędzanie czasu poza firmą i dbanie o sferę rodzinną. Dobrze, aby znajdowali okazję do tego, aby każde z nich mogło wypowiedzieć się na temat firmy oraz tego, jakie miejsce zajmuje ona w ich życiu. W ten sposób każda ze stron zrozumie, czy ich priorytety się pokrywają. Dobrze jest także sprecyzować obowiązki każdej osoby oraz strategicznie zaplanować przyszłość firmy. Określenie jej wizji oraz misji pozwoli podjąć odpowiednie kroki, dzięki którym będziemy w stanie osiągnąć założenia i spełnić cele. Równie istotna jest struktura komunikacji mówiąca o tym, w jaki sposób informacje są przekazywane w firmie. Oprócz tego, korzystne jest zadbanie o system zatrudnienia, który pozwoli wprowadzić do biznesu odpowiednie osoby w momencie, gdy ilość obowiązków i zadań będzie dla nas zbyt duża. Dzięki temu, elementy te pozwolą wprowadzić większy spokój w życie rodzinne oraz ograniczą możliwe nieporozumienia między małżonkami. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Mikołaj Foks  
Gość: Agnieszka Pieniążek
Data emisji: 17.09.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Powrót mamy do pracy po urlopie macierzyńskim. Jak się przygotować?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 12:15
Rynek pracy się stale zmienia, przez co powrót do obowiązków zawodowych po narodzinach dziecka może być dla rodziców trudny i stresujący. Wynika to z tego, że z powodu przebywania na urlopie jesteśmy przez pewien czas odsunięci od firmy, możemy nie znać branżowych nowości i nie odnaleźć się w nowej rzeczywistości, która zastaje nas po ponownym przyjściu do pracy. O czym warto w takiej sytuacji wiedzieć opowiedziała w "Strefie Rodzica" prawniczka, Marzena Pilarz-Herzyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakie rozwiązania prorodzinne oferują firmy?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 15:00
W wielu miejscach na świecie ludzie uznają sukces w odniesieniu do kwestii zawodu bądź zarobku, co sprawia, że zaczyna brakować czasu dla rodziny. Kultura ta jest widoczna także w Polsce, gdzie można dostrzec trudności z utrzymaniem równowagi między pracą, a życiem prywatnym. Jak się jednak okazuje, niektóre firmy dostrzegają ten problem coraz częściej i starają się jemu zaradzić. O tym, w jaki sposób to robią w "Strefie Rodzica" opowiedział Adam Zych, prezes Fundacji Projekt PL, która opublikowała raport : "Rozwiązania prorodzinne w przedsiębiorstwach prywatnych w Polsce".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Japońska filozofia biznesowa pomocna w życiu rodzinnym?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 10:46
"Kaizen" to w tłumaczeniu na język polski poprawa, zmiana na lepsze, polepszenie. Oznacza ono japońską filozofię biznesową polegającą na ustawicznym poprawianiu i ulepszaniu procesu zarządzania i produkcji na wszystkich szczeblach. Celem takiego postępowania jest skrócenie czasu realizacji procesu, poprawa jakości wytwarzanych produktów, dostosowywanie technicznych elementów systemu, redukcja kosztów, poprawa ergonomii stanowisk roboczych oraz tworzenie kryteriów oceny i nagradzania. Jak można zastosować taką filozofię w rzeczywistości rodzinnej, i czy tam też może być pomocna.
rozwiń zwiń