Polskie Radio Dzieciom

Sposoby chińskiej medycyny. Co nas ogrzeje jesienią?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 11:20
Jesienią i zimą chorujemy najczęściej. Szczególnie w tych porach roku pomocna okazać się może medycyna chińska. Co medycyna chińska radzi, gdy zaczynają się pierwsze infekcje jesienno-zimowe? Jak wspierać swoją odporność? Jak ważne w medycynie chińskiej są dieta zgodna z porami roku, rytm dnia i świadomy oddech? Jakie produkty mają naturę ochładzającą, a jakie doskonale nas ogrzeją?

Chińczycy twierdzą, że każda pora roku przynosi ze sobą pewien rodzaj energii. – Lato ma rodzaj energii rozpraszającej, podobnie jak ogień – wyjaśniła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Iza Miętka. Latem my sami również działamy pod wpływem energii rozpraszającej, chętniej wychodzimy, jeździmy i mamy na to znacznie więcej siły niż jesienią czy zimą.  

Jesienią mamy do czynienia ze stopniowym ruchem energii do dołu. – Im bliżej zimy, tym bardziej ta energia chowa się do środka i my się robimy bardziej „fotelowi” – zauważyła w Strefie Rodzica specjalistka tradycyjnej medycyny chińskiej. Naturalnie też pójdziemy wcześniej spać, a jednocześnie będziemy mieli więcej czasu na regenerację.  

Posłuchaj
58:53 2022_11_22 22_00_44_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 22 listopada godz. 22:00

Jesień to także czas, w którym częściej pojawiają się infekcje. Aby im zapobiec, warto wybierać napoje i posiłki o działaniu rozgrzewającym. Warto tutaj zacząć od picia ciepłej wody, przygotowywania różnego rodzaju naparów czy rozgrzewających zup. Ponadto każda pora roku niesie za sobą konkretne sezonowe produkty, które najlepiej sprawdzą się właśnie w tej porze roku.

W przypadku infekcji warto trzymać się kilku zasad, które z pewnością pomogą wyzdrowieć. – Odstawiamy nabiał, odstawiamy cukier i stosujemy trzy ciepłe posiłki – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Iza Miętka – specjalistka tradycyjnej medycyny chińskiej.  

O tym, jakie produkty wybierać, a także jak je przygotowywać, by osiągnąć najlepsze efekty w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania. 

Audycja: Strefa Rodzica 

Prowadzi: Joanna Ficińska

Gość: Iza Miętka - specjalistka tradycyjnej medycyny chińskiej

Data: 22.11.2022

Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. 

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.

 

Zobacz także
Czytaj także

Dlaczego odpowiednia dieta i aktywność fizyczna są ważne w walce z cukrzycą?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 09:00
Cukrzyca jest wszechobecną chorobą cywilizacyjną, która wynika m.in. z nieodpowiedniej diety, np. spożywania słodkich przekąsek czy napojów oraz nieprawidłowego stylu życia, w tym niewystarczającej aktywności fizycznej. Efektem tego jest wystąpienie otyłości wśród dorosłych i dzieci. W "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, o swojej drodze do zwalczenia cukrzycy opowiedział Rafał Nejman.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaburzenia odżywiania u dzieci. Rozmowa z terapeutą [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 12:05
Wśród rodzajów zaburzeń odżywiania możemy wymienić anoreksję, bulimię i otyłość. Na ich wystąpienie wpływa wiele czynników, a jednym z objawów jest np. niejedzenie w stresie lub wręcz przeciwnie, zajadanie emocji. Zaburzenia odżywiania nie dotykają tylko dorosłych, ale także dzieci i młodzież, dlatego w "Strefie Rodzica" temat ten został poruszony z Aleksandrą Dejewską, terapeutką zaburzeń odżywiania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Topinambur – roślina w której kryje się wielka moc

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2022 12:52
Topinambur to roślina niepopularna, choć jej właściwości zdrowotne były znane już setki lat temu. To jadalne warzywo stopniowo zaczyna powracać na nasze talerze, co dzieje się za sprawą nie tylko jego smaku, ale przede wszystkim niesamowitych właściwości. Pierwotnie topinambur obrastał jedynie Wielkie Jeziora Ameryki Północnej, jednak w połowie siedemnastego wieku trafił do Europy Zachodniej i Azji Wschodniej. U nas traktowano topinambur jako warzywo, zaś w Azji skupiono się na jego działaniu prozdrowotnym.
rozwiń zwiń