Polskie Radio Dzieciom

Alienacja rodzicielska. Jak przestać żyć pod dyktando...

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 13:00
Rozwód jest sytuacją trudną, ale jeszcze trudniejsze może być to, co wydarzy się później. Osoby rozwiedzione często zakładają rodziny i muszą odnaleźć się w całkowicie nowej sytuacji. Byli partnerzy bądź partnerki mogą utrudniać kontakt z dzieckiem. W sytuacji alienacji rodzicielskiej pojawia się bezsilność. Jest to nie tylko utrata kontaktu z dzieckiem, ale też wpływ na całe życie. Niewiele osób wie, że alternatywą dla wieloletnich walk w sądzie jest umowa z mediatorem – ugoda mediacyjna. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Prostock-studio/shutterstock.com

Rodzina patchworkowa to taka, w której co najmniej jedno z partnerów ma dziecko z poprzedniego związku. Jak wynika ze statystyk, okres docierania się patchworkowej rodziny wynosi pomiędzy 5 a 8 lat. Okazuje się, że jest to sytuacja całkiem nowa, do której nie każdy ma możliwość się przygotować. Do najczęstszych problemów rodzin patchworkowych bez wątpienia należy alienacja rodzicielska spowodowana działaniem byłego partnera bądź partnerki. 

Posłuchaj
59:26 2022_11_23 21_00_21_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Alienacja rodzicielska. Jak przestać żyć pod dyktando...Strefa Rodzica 23 listopada_Cz. 1

Posłuchaj
59:23 2022_11_23 22_01_03_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Alienacja rodzicielska. Jak przestać żyć pod dyktando...Strefa Rodzica 23 listopada_Cz. 2

W emocjach związanych z rozwodem partnerzy często zapominają, że mimo rozstania, rodzicami pozostaną zawsze. Gdy już wszystko zostanie jako tako podzielone, a rozwód przebiega w dużych nerwach, kartą przetargową może stać się dziecko. Partnerzy mogą chcieć utrudnić sobie nawzajem relacje i kontakt z dzieckiem. Alienacja może być jawna, ale nie musi. Alienacją w białych rękawiczkach Justyna Szawłowska nazywa sytuację, w której rodzic serią zabiegów słownych manipuluje dzieckiem, aż w końcu dziecko samo przestaje chcieć widywać się z drugim rodzicem.  

Gdy mamy do czynienia z konfliktem lojalności, dziecko może się zachować trojako. – Nastolatki bardzo często przyjmują pozycję założenia zbroi, udają, że ich w tym nie ma. W drugiej opcji dziecko kwestię konfliktu rodziców bierze całkowicie na siebie, w trzeciej zaś staje po stronie jednego z rodziców, żeby uciąć konflikt lojalności. Tutaj dziecko bardzo często staje po stronie silniejszego rodzica, który z reguły częściej sprawuje nad nim główną pieczę i ma większe pole do prezentowania negatywnych informacji na temat drugiego rodzica – wytłumaczyła Justyna Szawłowska.  

O ile na temat rodzicielstwa wiele jest literatury, tak temat rodzin patchworkowych wciąż jest spychany na dalszy plan. W wielu bajkach dla dzieci macocha przedstawiana jest w sposób negatywny i ten obraz przyległ do pojęcia macochy w kulturze, a w efekcie także w rzeczywistości.  

– Głównym problemem macoch jest tendencja do poświęcania się – zauważyła mediatorka rodzinna – My w tej roli macochy chcemy być takie super, lepsze, fajniejsze, idealne i my bardzo często na początku związku, kiedy jeszcze różowe okulary są na nosie, motyle fruwają w brzuchu, bardzo dużo dajemy z siebie. Gdy przychodzi czas mieszkania ze sobą, nagle przychodzi moment, gdzie zaczyna być tego mniej.  

Więcej o życiu w patchworkowej rodzinie, a także o relacjach z członkami rodziny, która się rozpadła oraz z osobami, które do rodziny dołączyły w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom.

Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji. 

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Aleksandra Jasińska
Gość: Justyna Szawłowska - mediatorka rodzinna, coach, prywatnie mama i macocha
Data emisji: 23.11.2022
Godzina emisji: 21:00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. 

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.


Zobacz także
Czytaj także

Kryzys wieku średniego. Ile trwa i jak go pokonać?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 13:03
Kryzys może dopaść każdego z nas bez względu na wiek. Trudno go w ciągu życia uniknąć. Gdy nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z ciężką sytuacją, a dotychczasowe sposoby zawodzą, mamy do czynienia z kryzysem. Emocje, które wówczas nami rządzą, nie pojawiają się bez powodu. Nie należy od nich uciekać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rodzina i praca. Jak znaleźć balans?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 11:43
Celem Work-Life Balance jest zachowanie równowagi pomiędzy pracą i życiem rodzinnym, by żaden z elementów nie był dominowany przez drugi, ale wręcz umacniany. Harmonia pomiędzy tymi dwoma ważnymi aspektami życia pomaga w znalezieniu niezbędnego czasu na wychowanie dzieci przez oboje rodziców. Harmonia jest opcją idealną, my żyjemy raczej w dążeniu do tego ideału albo w rozdarciu. Nie jest to kwestia równowagi, czyli rozłożenia sił po równo. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak dać dziecku poczucie, że jest szanowane i ważne?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2022 19:38
Terapia krótkoterminowa ukierunkowana na rozwiązanie opiera się na sprawie, z którą przychodzi klient lub która wynika w trakcie rozmów. Nie problemowi poświęca się całą energię, a poszukiwaniu rozwiązań. - To klient jest ekspertem od swojego życia, to on ma już pewne doświadczenia, swoją historię, swoje umiejętności, które może wykorzystać, żeby ten problem, z którym się boryka rozwiązać, żeby wygenerować taką wizję dobrej przyszłości – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Aga Rogala – Terapeuta jest od tego, żeby mu pomóc nakreślić kroki, które są konieczne do wykonania. 
rozwiń zwiń