Polskie Radio Dzieciom

Jak dobrze przeżyć Adwent? Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2022 10:10
Akcje pomocowe są dla nas obowiązkiem związanym z jałmużną adwentową, jeśli jesteśmy wierzący. Nawet jeśli nie wierzymy, to właśnie w okresie przedświątecznym pomagamy najchętniej. Jedną z akcji, które towarzyszą świątecznym przygotowaniom jest Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, zapoczątkowane w 1994 r. na zebraniu dyrektorów Caritas diecezjalnych w Rusinowicach i jest to jedna z najstarszych akcji Caritas. 
Czy zabiegani ludzie, żyjący w wielkim mieście, mają czas na adwent?
Czy zabiegani ludzie, żyjący w wielkim mieście, mają czas na adwent?Foto: Shutterstock.com/EvGavrilov

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom połączone jest z rozprowadzaniem w czasie Adwentu Świecy Caritas, która stała się rozpoznawalnym symbolem polskiej Wigilii. Środki zebrane dzięki dystrybucji świeć przeznaczane są na pomoc dla dzieci w Polsce i za granicą. W tym roku Caritas przygotowała 2 mln świec, które zapłoną na świątecznych stołach. Ze świecą na stole będziemy świętować już po raz dwudziesty dziewiąty. 

– Jest to taka tradycja w tej chwili w milionach polskich domów, że ta świeca jest na naszym stole. Ona troszeczkę się różni co roku, ale zawsze ma element szopki albo element związany ze Świętami Bożego Narodzenia. Każda świeca jest biała – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Małgorzata Jarszewska – Zawsze jest tam znak Caritas, nasze logo i w tym roku jest Święta Rodzina z Jezusem pod Gwiazdą.  

Od 2000 r. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom jest akcją ekumeniczną, która obecnie organizowana jest przez Caritas, Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Prawosławny Metropolitalny Ośrodek Miłosierdzia ELEOS. – Idea jest ta sama, bo ideą jest pomaganie dzieciom i wspieranie dzieci, które są w potrzebie - dzieci chorych, niepełnosprawnych, ale przede wszystkim dzieci z rodzin ubogich, które są dotknięte jakimś niedostatkiem i zarówno my, jak i pozostałe kościoły wspierają tymi środkami, które uda się pozyskać z rozprowadzania świec – wyjaśniła zastępczyni dyrektora Caritas Polska. 

Posłuchaj
59:05 2022_11_30 20_59_57_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak się wierzy za kratami? "Wiara skazanych. Rozmowy z Bogiem w więzieniu"

Świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom stały się nośnikiem wartości przekazywanych w ramach harcerskiej akcji Betlejemskie Światło Pokoju. W 1997 roku do akcji Caritas przyłączyli się harcerze ZHP z ideą Betlejemskiego Światła Pokoju. Płomień, zapalany od wiecznego ognia płonącego w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem co roku obiega świat, niesiony przez skautów i harcerzy.

Symbolizuje jedność, braterstwo i pokój. W Polsce, za sprawą harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego trafia do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów –  w postaci zapalonych świec Caritas.

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Agata Puścikowska

Gość: Małgorzata Jarszewska - zastępca dyrektora Caritas Polska

Data emisji: 30.12.2022
Godzina emisji: 21:00

Czytaj dalej:
Czym w praktyce jest wiara dla ojców?
Dzieci same się nie obronią! REAGUJ na przemoc wobec dzieci!

Gdy ciągle brakuje nam energii - jak ją odnaleźć?

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Zobacz także
Czytaj także

Gdy ciągle brakuje nam energii - jak ją odnaleźć?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2022 08:00
Co zrobić, gdy nie mamy na nic ochoty, brakuje nam energii i wydaje się, że nic nie jest warte naszego zaangażowania, a każda czynność, którą wykonujemy jest wysiłkiem? Jak znaleźć w sobie energię do życia i funkcjonowania na nowo? Do podstawowych czynników, które wpływają na brak energii należy stres, nieodpowiednia dieta, zbyt mała ilość odpoczynku i regeneracji, niewielka ilość ruchu i przeciążenie emocjonalne. Choć nie mamy wpływu na wszystko, co dzieje się w naszym życiu, możemy świadomie zarządzać naszą energią fizyczną, umysłową i emocjonalną. Jak?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieci same się nie obronią! REAGUJ na przemoc wobec dzieci!

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 13:40
Dzieci same się nie obronią! REAGUJ na przemoc wobec dzieci! to kampania o tym, w jaki sposób zachowywać się, kiedy mamy podejrzenie, że wobec dziecka z naszego bliższego lub dalszego otoczenia stosowana jest przemoc. Jak zachować się w takiej sytuacji? Interweniować samemu, a może od razu wezwać policję? Na te i inne pytania odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Jolanta Zmarzlik.
rozwiń zwiń