Polskie Radio Dzieciom

Dzieci same się nie obronią! REAGUJ na przemoc wobec dzieci!

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 13:40
Dzieci same się nie obronią! REAGUJ na przemoc wobec dzieci! to kampania o tym, w jaki sposób zachowywać się, kiedy mamy podejrzenie, że wobec dziecka z naszego bliższego lub dalszego otoczenia stosowana jest przemoc. Jak zachować się w takiej sytuacji? Interweniować samemu, a może od razu wezwać policję? Na te i inne pytania odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Jolanta Zmarzlik.
W audycji Polskiego Radia Dzieciom o tym, jak reagować na przemoc wobec dzieci
W audycji Polskiego Radia Dzieciom o tym, jak reagować na przemoc wobec dzieciFoto: HTWE/ Shutterstock

Dzieci krzywdzone wyrastają na dorosłych z dużym bagażem, który utrudnia im funkcjonowanie w społeczeństwie. Jeżeli jesteśmy świadkami przemocy, powinniśmy pokazać osobie, która krzywdzi dziecko, że nie ma społecznej zgody na takie traktowanie dzieci, że dziecko nie jest samo w przestrzeni publicznej i że należy kontrolować swoje emocje i zastanowić się nad tym, jak postępuje z dzieckiem, które nie jest własnością żadnego rodzica. 

Posłuchaj
59:36 2022_11_17 21_00_20_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Dzieci same się nie obronią! REAGUJ na przemoc wobec dzieci!

Będąc świadkiem przemocy jako osoby przypadkowe i obce, nie powinniśmy reagować ze złością, ponieważ to może jedynie wzmocnić agresję rodzica. Należy raczej te silne emocje w oprawcy zatrzymać, powstrzymując go od dalszej eskalacji przemocy. Zarówno krzywdzone dzieci, jak i ich oprawcy, często robią wiele, żeby ukryć przemoc, która ma miejsce w domu. Czasem nie wszystko jest widoczne na pierwszy rzut oka. 

- Trzeba pamiętać, że dziecko bite to nie jest tylko bite i już. Ono ma pewien profil psychologiczny, który niezwykle utrudnia mu porozumiewanie się ze światem – zauważyła Jolanta Zmarzlik. O tym, jak rozpoznać, że dziecko jest krzywdzone, nawet jeśli nie mamy niezbitych dowodów oraz o tym, w jaki sposób reagować na przemoc pod różną postacią, w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji. 

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Joanna Ficińska

Gość: Jolanta Zmarzlik – Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Data emisji: 17.11.2022

Godzina emisji: 21:00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. 

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.

Zobacz także
Czytaj także

Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy? Podpowiadamy

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 10:00
W codziennym życiu dzieci towarzyszą im dorośli, którzy wspierają ich w trudnych momentach. Rodzice uświadamiają dzieciom pewne tematy i rozmawiają w nim na tematy trudne, ale jednocześnie nieuniknione. Może jednak zdarzyć, że rozmowa przybierze taki obrót, w którym dzieci postawią tak trudne pytania, że znalezienie odpowiedzi może się okazać po prostu niemożliwe. CO w takiej sytuacji? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Magdaleną Górską, autorką książki "Aliaszka" gościem audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaklęcia słyszane w dzieciństwie zostają na lata. Co z nimi zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 22:43
Od początku swojego życia funkcjonujemy wśród słów. To one nas stwarzają i kształtują, kiedy jesteśmy małymi i większymi dziećmi - istotami najbardziej wrażliwymi i bezbronnymi wobec przekazu ze strony rodziców, dziadków, opiekunów w przedszkolu i szkole. Słowa nadają nam tożsamość, słowami jesteśmy ubierani albo w siłę i poczucie własnej wartości, albo w oczekiwania społeczne, które wynikają z lęku, unieruchamiają. Słowa tworzą wzorce myślenia i działania, z którymi każdy z nas nieświadomie idzie przez życie. Co z nimi zrobić w dorosłości?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak dać dziecku poczucie, że jest szanowane i ważne?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2022 19:38
Terapia krótkoterminowa ukierunkowana na rozwiązanie opiera się na sprawie, z którą przychodzi klient lub która wynika w trakcie rozmów. Nie problemowi poświęca się całą energię, a poszukiwaniu rozwiązań. - To klient jest ekspertem od swojego życia, to on ma już pewne doświadczenia, swoją historię, swoje umiejętności, które może wykorzystać, żeby ten problem, z którym się boryka rozwiązać, żeby wygenerować taką wizję dobrej przyszłości – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Aga Rogala – Terapeuta jest od tego, żeby mu pomóc nakreślić kroki, które są konieczne do wykonania. 
rozwiń zwiń