Polskie Radio Dzieciom

"Strefa rodzica". Metoda Gordona. Otwieranie dzieci na rozwój poprzez muzykę

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2023 23:55
Metoda amerykańskiego jazzmana, pedagoga i psychologa muzyki Edwina Gordona polega na kształtowaniu wrodzonych predyspozycji muzycznych dziecka. Główną rolę w procesie budowania zdolności muzycznych odgrywa środowisko dziecka.
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjne Foto: shutterstock / Africa Studio

Jak podkreśla muzykolog, Magdalena Jaworska, uczenie niemowląt i małych dzieci muzyki według teorii Edwina Gordona odpowiada na potrzeby najmłodszych. - Prof. Gordon skonstruował swą metodę tak, by dzieci uczyły się na zajęciach w sposób naturalny, nie były do niczego zmuszane. Chodzi o to, by patrzyły na to, co się dzieje, i same próbowały odtwarzać muzykę - podkreśla.

Jedna z zasad tej teorii polega na tym, by zajęcia wywołały zdolności komunikacyjne i aby dzieci chciały otworzyć się na świat. - Kluczem zajęć jest dostrzeżenie, że podstawowym i jedynym instrumentem jest głos ludzki, czyli to, co jest nam najbliższe, co słyszymy, jak się rodzimy i jest dla nas naturalne - zaznaczyła muzykolog.

Ćwiczenia w domu

Dzieci, które uczęszczają na zajęcia gordonowskie, chętnie wykonują ćwiczenia w domu. - Wspaniale, że to, co się dzieje na zajęciach, można zabrać do domu. Ja zachęcam rodziców do tego, żeby w domu również śpiewali i rytmizowali - podkreśla rozmówczyni Artura Wolskiego. - Ciekawe jest również to, że dzieci same zachęcają rodziców do poruszania się, rytmizowania w domu. Rodzice często nagrywają mi takie ćwiczenia, żebym zobaczyła, jak dzieci chętnie chcą odtwarzać te zabawy - dodaje.

Muzyka, którą można przyswoić i zrozumieć

Prof. Gordon zwracał również uwagę na audiację, czyli że muzykę nie tylko trzeba przyswoić, ale także zrozumieć. - Oprócz śpiewania i rytmizowania, ważnie jest zostawienie przestrzeni, czyli ciszy. Rodzicom wydaje się, że nic się nie dzieje, ale tak naprawdę fragment piosenki zostawiamy w głowie. Piosenka nie jest wykonywana w tym czasie, ale ucho ją przetwarza i zapamiętuje - tłumaczy ekspert.

W audycji także relacja z warsztatów muzycznych prowadzonych wg metody Gordona w Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. 

Gość audycji: Magdalena Jaworska - muzykolog, terapeuta pracująca według teorii Edwina Gordona

Posłuchaj
59:06 Radio Dzieciom 2023_01_03-20-59-58_SR.mp3 03.01.2023 (Polskie Radio Dzieciom / Strefa rodzica)

 Czytaj więcej:

Więcej w zapisie audycji 

*** 

Audycję przygotował i prowadził Artur Wolski  

Data emisji: 03.01.2023

Godzina emisji: 21:00

Audycja Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.


Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Słowa mają znaczenie. Jak rozmawiać z dzieckiem nie krzywdząc?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2022 12:00
Znaczenie słów jest ogromne. Słowa to swego rodzaju kody, które uruchamiają przekonania i działania. Za słowem idzie intencja, a więc to, co chcemy za ich pomocą przekazać. Dlaczego tak ważne jest to, co i jak mówimy do dzieci? Dlaczego dorośli nigdy nie powinni zapominać o uważności względem Małych Ludzi? Jak słowa dorosłych, rzucane bez większego zastanowienia, mogą skutkować konsekwencjami na lata u dzieci? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Strefa rodzica". Jak skutecznie zmieniać swoje życie?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2023 23:55
W audycji rozmawiamy o zmianach w życiu, o tym, jak wyjść poza schemat, przestać spełniać oczekiwania innych i skupić się na tym, co dla nas najważniejsze, robić rzeczy w swoim tempie i zgodnie ze swoimi wartościami. 
rozwiń zwiń