Polskie Radio Dzieciom

Czy książki mogą kształtować rodzicielstwo?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 23:59
Z jednej strony książki nas inspirują, z drugiej - to, co przeczytamy, często dość szybko ulatuje z naszej pamięci. Czy książki oraz świadomość, którą dzięki nim rozwijamy może pomóc nam stawać się lepszym rodzicem? Jaka jest zależność między teorią a praktyką? Na te pytania odpowiedzieli w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom rodzice i wydawcy książek dla rodziców z Wydawnictwa Element. 
O tym czy książki mogą kształtować rodzicielstwo w Strefie rodzica w PR Dzieciom.
O tym czy książki mogą kształtować rodzicielstwo w "Strefie rodzica' w PR Dzieciom.Foto: shutterstock.com/Rawpixel.com

Nie jest tajemnicą, że wiedza zawarta w książce to jedno, a zastosowanie jej w praktyce, to zupełnie inna kwestia. Nie zawsze będzie tak, że to, co przeczytaliśmy sprawi, że całkowicie zmienimy swoje stanowisko, ale przynajmniej będziemy w stanie zrozumieć, dlaczego pewne rzeczy się dzieją, a tym samym – mając większe pokłady cierpliwości - zyskamy szansę na spokojniejszą reakcję. Książkę należy traktować jako początek drogi i swego rodzaju drogowskaz, a nie sposób na rozwiązanie problemu od ręki.  

- Dzięki książkom można stać się lepszym rodzicem i lepszym człowiekiem – powiedział gość audycji Stefa Rodzica, Aleksander Baj.– Nasza misja jest w tym, żeby rodzicom pokazać ludzi, którzy mogą ich do czegoś zainspirować, odpowiedzieć im na jakieś pytania, pomóc w rozwiązaniu jakichś problemów. Sprowadza się to do tego, że to jest pomoc rodzicom ze strony ludzi, którzy jakoś to sobie wypracowali. Dominika Baj dodaje, że sama początkowo nie była przekonana do książek o tematyce parentingowej. Dopiero z czasem odkryła w nich odpowiedzi na wiele pytań z życia codziennego.  

Posłuchaj
59:07 2022_09_23 21_00_25_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Czy książki mogą kształtować rodzicielstwo? Cz. 1

- Dzięki książkom zaufałam dzieciom – tłumaczyła gościni Strefy Rodzica – Dzięki treściom, które przeczytałam wiem, że mogę zaufać, że dzieci mają doskonałą intuicję i często nie muszę być nauczycielem, który stoi nad nimi i mówi, co mają zrobić, to ja mogę podążać za nimi i uczyć się przy okazji czegoś o rodzicielstwie i wychowaniu, bo dzieci naprawdę są dobrymi przewodnikami. Do tego potrzeba otwartości, zaufania i dużo cierpliwości. - Najważniejsza rzecz, która zmieniła mi się w myśleniu pod wpływem książek, to myślenie o edukacji dzieci – zdradziła Aleksander Baj. 

Posłuchaj
57:52 2022_09_23 22_00_18_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Czy książki mogą kształtować rodzicielstwo? Cz. 2

Więcej o tym, jak czytać książki, by miały one pozytywny wpływ na nasze rodzicielstwo oraz na nas samych, a także o tym, jak w gąszczu różnych książek wybierać te warte uwagi, a tym bardziej warte powrotu do nich w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.   

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Mikołaj Foks
Gość: Dominika i Aleksander Bajowie - wydawnictwo Element
Data emisji: 23.09.2022
Godzina emisji: 21:00

Czytaj więcej:
Literatura dziecięca od najmłodszych lat. Co czytać i dlaczego. Nowy podcast Idy Nowakowskiej
"To proste. Bez wysiłku rób to, co ważne" Grega McKeowna. Jak uprościć realizację rzeczy ważnych, ale trudnych? 

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych


Zobacz także
Czytaj także

"Zbudujmy sobie wioskę". Rozmowa z autorkami książki

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 11:20
Dzięki procesowi rozwoju osobistego możemy lepiej poznać siebie oraz wzmocnić poczucie własnej wartości. Co więcej, odkrywanie siebie oraz zdobywanie umiejętności odróżniania emocji od myśli pomaga w radzeniu sobie z trudnościami w życiu codziennym. Na temat budowania relacji z innymi oraz rodzicielstwie opowiedziały w "Strefie Rodzica" Małgorzata Stańczyk oraz Agnieszka Stein, autorki książki "Zbudujmy sobie wioskę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literatura dziecięca od najmłodszych lat. Co czytać i dlaczego. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 14:43
Nigdy nie jest na to za wcześnie, żeby zacząć czytać dziecku. Można to robić od momentu jego narodzin, ale też dużo wcześniej. Czytanie dziecku w okresie prenatalnym sprawia, że oswaja się ono z głosem matki i buduje się między nimi silna więź. Jaką literaturę dziecięcą wybrać dla dzieci w różnym wieku, jak ważna w wychowaniu dziecka jest obecność literatury i jak zaszczepić w dziecku zainteresowanie literaturą od najmłodszych lat? O tym w najnowszym podcaście "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Ida Nowakowska rozmawiała z Gabrielą Dul z Instytutu Książki. Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia: podcasty.polskieradio.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"To proste. Bez wysiłku rób to, co ważne" Grega McKeowna. Jak uprościć realizację rzeczy ważnych, ale trudnych? 

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2022 07:45
"Esencjalista. Mniej, ale lepiej" to książka, którą można uznać za kompletną, gdyż mówi o esencji w sposób wyczerpujący. Kolejną pozycją autorstwa Grega McKeowna jest książka "To proste. Bez wysiłku rób to, co ważne", w której wiele jest wartościowej treści. - Tutaj dostajemy zbiór inspirujących historii i również zbiór bardzo praktycznych technik, co zrobić, jeżeli tego esencjonalnego nadal mamy za dużo – ocenił gość "Strefy Rodzica" na antenie całodobowego Polskiego Radia Dzieciom, Marcin Kwieciński. Jak dodaje, jest to ewidentnie kontynuacja, ale mamy do czynienia z książką zupełnie inną pod wieloma względami. 
rozwiń zwiń