Polskie Radio Dzieciom

Witaminy i suplementy w ciąży – pomagają czy szkodzą?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2023 10:00
Około 65 procent ciąż to ciąże zaplanowane. Z tego wynika, że 35 procent kobiet ciąży nie planuje i zgłasza się do lekarza dopiero po zajściu w ciążę. Zaledwie jedna na sto kobiet zgłasza się do ginekologa w ramach wizyty prekoncepcyjnej, planując ciążę. Taka wizyta jest jednak bardzo ważna, ponieważ składa się z różnych badań, które pozwalają rozpoznać patologie, o których pacjentka nie miała pojęcia.  
Witaminy i suplementy diety w ciąży
Witaminy i suplementy diety w ciążyFoto: shutterstock.com/Africa Studio

O witaminach i suplementach w ciąży wiele się mówi, jednak zdarza się, że przyszłe mamy dostają sprzeczne komunikaty z różnych stron. Są jednak takie składniki, których korzystnego wpływu na organizm kobiety w ciąży nie można kwestionować. Ich niedobory mogą mieć wiele przykrych konsekwencji. Niektóre z nich należy zacząć przyjmować jeszcze przed zajściem w ciążę. 

Witaminy i suplementy – kwas foliowy

Podstawą suplementacji u kobiet planujących ciążę jest kwas foliowy. Powinno się go przyjmować nie krócej niż 3-6 miesięcy przed planowaniem macierzyństwa. Kwas foliowy rekomendowany jest w dawce 0,4 mg na dobę. Warto pamiętać, że kobiety z wysokim BMI mają konieczność suplementowania zwiększonej dawki folianów. 

Posłuchaj
58:48 2023_03_07 21_00_15_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Witaminy i suplementy w ciąży _Strefa Rodzica 7 marca godz. 21:00

Witaminy i suplementy - cholina

90 procent Polek nie spożywa odpowiedniej ilości choliny. Substancja ta jest szczególnie polecana przyszłym mamom. – Cholina poprawia ukrwienie łożyska, co jest bardzo ważne, bo wpływa na rozrost naczyń krwionośnych, wpływa również na programowanie u dziecka osi podwzgórzeprzysadka-nadnercza, czyli całej osi kształtującej układ hormonalny u dziecka w czasie rozwoju, w związku z czym zmniejsza ryzyko cukrzycy, już u noworodka, a potem u dorosłego człowieka i zmniejsza ryzyko nadciśnienia – wyjaśnił ginekolog, Jacek Tulimowski.

Witaminy i suplementy – witamina D

Wiele kobiet ciężarnych zmaga się z niedoborem witaminy D. Taki niedobór prowadzi do rodzenia dzieci "small to age", czyli za małych do wieku ciążowego. Witaminę D należy przyjmować nie tylko wówczas gdy spodziewamy się dziecka. Jest to witamina, której ze względu na warunki, w których żyjemy, będzie nam brakowało.  

Witaminy i suplementy – jod

Jod to pierwiastek, którego mamy ogromny niedobór w społeczeństwie. Warto go suplementować w ciąży, ponieważ wpływa on na prawidłowy rozwój dziecka, m. in. rozwój układu nerwowego u płodu. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca suplementowanie jodu bez obaw przyszłym mamom, które nie mają chorób tarczycy.

Witaminy i suplementy - cynk

Cynk uznawany jest obecnie za preparat na wszystko. W kontekście planowania ciąży jest to korzystny wpływ na podział komórek. Cynk sprawia również, że nie dochodzi do zaburzeń ich rozwoju. Wpływa też na produkcję hormonów i towarzyszy kolejnym etapom rozwoju płodu już od momentu zapłodnienia. Przy niedoborze cynku rozwój płodu zostaje zaburzony bądź ograniczony. Mogą wystąpić przedwczesne porody, samoistne poronienia i wady rozwojowe płodu.

Witaminy i suplementy – witamina B6 i B12

Rolą witaminy B6 jest utrzymanie odpowiedniego poziomu progesteronu, który warunkuje prawidłowy rozwój ciąży. Niedobór witaminy B6 prowadzi do zwiększenia ryzyka poronień samoistnych i wad cewy nerwowej. Niedobór witaminy B12 może prowadzić do zaburzeń gospodarki hormonalnej I samoistnych poronień. Zarówno witamina B6, jak i B12 „współpracuje” z kwasem foliowym, dlatego ich rola w planowaniu ciąży jest nadrzędna.  

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Joanna Ficińska

Gość: dr n. med. Jacek Tulimowski – ginekolog

Data emisji: 07.08.2023

Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.

Czytaj dalej:

 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Cyfrowy bliźniak - system asystowania kobiecie w ciąży. Jak to działa?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 14:34
Już wkrótce kobietom w ciąży będzie mógł towarzyszyć "cyfrowy bliźniak", który będzie monitorował ich stan zdrowia. Bazujący na sztucznej inteligencji innowacyjny system asystowania pacjentce w ciąży opracują naukowcy z Politechniki Gdańskiej w ramach międzynarodowego konsorcjum. Umożliwi on przewidywanie ryzyka powikłań związanych z ciążą, jeszcze zanim pojawią się objawy. Zespół badawczy stworzy m.in. cyfrowego bliźniaka, który będzie wspierał monitorowanie stanu zdrowia pacjentki w domu i punkcie opieki. Testy kliniczne przeprowadzą specjaliści z gdyńskiej klinki Gameta. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zadbać o swoją psychikę i kondycję ciała po ciąży i porodzie?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 13:32
Dziewięć miesięcy ciąży to niezły wycisk dla ciała. Samo sprowadzenie dziecka na świat to nie lada wyzwanie dla organizmu. Po porodzie organizm zaczyna odczuwać zmiany związane ze spadkiem hormonów, a co za tym idzie, świeżo upieczona mama odczuwa spadek nastroju. Oprócz nauki nowej roli, jaką jest macierzyństwo, trzeba pomóc sobie w regeneracji ciała i duszy. Gdy w naszym życiu pojawia się dziecko, trudno mówić o czasie dla samej siebie. Warto jednak wygospodarować na to choć chwilę. – Od tego należy zacząć, od duszy, od tego, żeby kobieta czuła się dobrze ze sobą w nowej roli – wytłumaczyła Marta Mączka.
rozwiń zwiń