Polskie Radio Dzieciom

Mgła mózgowa. Jak rozpoznawać pierwsze oznaki?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2023 18:30
Mgła mózgowa, zwana także umysłową uznawana jest za jeden z najbardziej uciążliwych objawów Zespołu Chronicznego Zmęczenia. O mgle mózgowej mówimy, gdy mamy do czynienia m.in. z pogorszeniem koncentracji i percepcji. Występuje, gdy regulacja neuroprzekaźników jest zaburzona, a to z kolei może być związane ze stresem, brakiem odpowiedniej higieny snu, niezdrowym stylem życia, odwodnieniem czy nadmiarem bodźców. Więcej w "Strefie rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Mgła mózgowa. Jak rozpoznawać pierwsze oznaki - tematem audycji PRD.
Mgła mózgowa. Jak rozpoznawać pierwsze oznaki - tematem audycji PRD.Foto: shutterstock/fizkes

Posłuchaj
59:48 2023_05_19 21_00_59_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 19 maja godz. 21:00 

Mgła mózgowa objawia się chronicznym zmęczeniem, sennością, obniżoną motywacją, problemami z pamięcią, trudnościami w skoncentrowaniu się i uczuciem dezorientacji. Wiele osób nie wie, że mgła mózgowa dotyczy także ich, dopóki nie zostanie wprowadzone odpowiednie leczenie połączone ze zmianą stylu życia, czyli zadbaniem o odpowiednią ilość snu, aktywności fizycznej i odpoczynku, wprowadzeniem zrównoważonej diety, nawodnieniem organizmu redukcją sytuacji stresowych.

O tym, czym jest, jak ją rozpoznać i w jaki sposób przeciwdziałać mgle mózgowej w dzisiejszej "Strefie Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, której gościem będzie prof. Krystyna Rymarczyk specjalizująca się w tematyce mózgowego podłoża organizacji funkcji w mózgu, w tym procesów emocjonalnych w okresie rozwoju i dorosłości. Zapraszamy do wysłuchania.

---> KLIKNIJ SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Mikołaj Foks
Data emisji: 19.05.2023
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. 

Czytaj więcej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.  


Zobacz także
Czytaj także

Jak sterować naszą pamięcią i sprawić, by mózg pracował na najwyższych obrotach?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 23:22
Mistrzem pamięci może być dosłownie każdy, pod warunkiem, że poświęci czas na rozwój swojego umysłu, ćwiczenie koncentracji i uwagi oraz wykorzystywanie w sposób odpowiedni własnej wyobraźni. Aby lepiej zapamiętywać, dobrze jest zaangażować wyobraźnię w naukę i sprawić, że przyswajany materiał stanie się ciekawszy i bardziej różnorodny, a tym samym – łatwiejszy do zapamiętania. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mózg centrum dowodzenia naszego ciała. W ilu procentach możemy go wykorzystać?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2023 17:14
Ma około 100 miliardów neuronów, w 80 procentach składa się z wody, waży około półtora kilograma i osiąga pełną dojrzałość dopiero bliżej 25. roku życia. - Co potrafi nasz mózg? W ilu procentach go wykorzystujemy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dobrze jeść, to znaczy dbać o dobrą kondycję swojego mózgu

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2023 16:20
Badania naukowe jednoznacznie wskazują, że odpowiednia dieta redukuje możliwość wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych w wieku dojrzałym. Mówiąc wprost: jeśli zdrowo się odżywiasz, zwiększasz swoje szanse na uniknięcie w starości choroby Alzheimera czy Parkinsona. A więc warto się nad tym pochylić!
rozwiń zwiń