Polskie Radio Dzieciom

Macierzyństwo za kratami. Historie skazanych matek 

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2023 17:19
Katarzyna Borkowska rozmawia ze skazanymi i ukazuje ich ludzkie oblicze. Nie wybiela, nie usprawiedliwia, nie uniewinnia, a opowiada historie ludzi, którzy odbywają swoją karę. Wśród nich są kobiety, również matki. Kolejna już książka o tematyce więziennej "Nadzieja Skazanych" przedstawia losy kobiet, które wychowują swoje potomstwo w więzieniu. To właśnie z tymi kobietami rozmawiała Katarzyna Borowska, skupiając się na relacji matka-dziecko w tak trudnych warunkach. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: RomanR/ Shutterstock

Kara pozbawienia wolności będąc kobietą ciężarną bądź matką jest sytuacją trudną oraz taką, z która nie oferuje rozwiązania idealnego. Prawem przewidziana jest opieka nad dzieckiem w więzieniu, która ma wielu zwolenników wśród osób zajmujących się rozwojem dziecka. Dzieci przebywają wówczas nie w więzieniu, a w Domu Matki i Dziecka na terenie zakładu karnego. Dzieci są tam nie dłużej niż do trzeciego roku życia, w szczególnych przypadkach, za zgodą odpowiednich organów - do czwartego roku życia.  

Posłuchaj
59:34 2023_06_21 21_00_20_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Macierzyństwo za kratami. Historie skazanych matek  Strefa Rodzica 21 czerwca godz. 21:00

– Te kobiety są czyimiś dziećmi i mają za sobą jakąś historię. To są bardzo często historie skrajnie trudnego dzieciństwa, ale też często historie przemocy domowej – podkreśliła Katarzyna Borowska. Każda z tych kobiet ma za sobą jakąś historię, często bardzo trudną. Nie rozpieszcza ich teraźniejszość, przyszłość trudno jest zobaczyć. Często jedynym, co mają jest nadzieja. 

Autorka "Nadziei Skazanych" rozmawiała z dealerkami, oszustkami, zabójczyniami - kobietami, które padły ofiarą swojej naiwności albo od najmłodszych lat poszukiwały na ulicy namiastki domowego ciepła. Spotkała się również z pracownikami Służby Więziennej, którzy propagują w prowadzonych przez siebie placówkach „resocjalizację poprzez miłość”.

Jedna z bohaterek książki, która w młodym wieku uzależniła się od alkoholu mówi o wdzięczności za więzienie, ponieważ tam doświadcza bycia mamą, jest po wielu terapiach, przyznaje, że jeszcze nie czuje się w pełni gotowa, żeby wyjść na wolność, a mama powiedziała jej, że woli widzieć ją w więzieniu niż na cmentarzu. To tylko jednak tylko namiastka jej historii i jedna z wielu, o których pisze Katarzyna Borowska. Więcej w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania.  

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Aleksandra Jasińska 
Gość: Katarzyna Borowska – autorka, nauczycielka
Data emisji: 21.06.2023
Godzina emisji: 21:00


Zobacz także
Czytaj także

Słowa mają znaczenie. Jak rozmawiać z dzieckiem nie krzywdząc?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2022 12:00
Znaczenie słów jest ogromne. Słowa to swego rodzaju kody, które uruchamiają przekonania i działania. Za słowem idzie intencja, a więc to, co chcemy za ich pomocą przekazać. Dlaczego tak ważne jest to, co i jak mówimy do dzieci? Dlaczego dorośli nigdy nie powinni zapominać o uważności względem Małych Ludzi? Jak słowa dorosłych, rzucane bez większego zastanowienia, mogą skutkować konsekwencjami na lata u dzieci? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czego boi się macocha? Odpowiedź w "Strefie rodzica" w PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2023 11:47
Lęk przed tym, że pasierbowie nie będą liczyć się ze zdaniem macochy, lęk związany z byłą partnerką męża, czasem lęk przed tym, co powiedzą inni, widząc patchworkową rodzinę, a także lęki związane ze stroną prawno-formalną, a więc z dziedziczeniem i majątkiem – to tylko niektóre z obaw, z którymi mierzą się świeżo upieczone macochy. Do tego dochodzi zagubienie, niepewność, niekiedy zazdrość i poczucie, że nie jest się częścią rodziny. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rodzicielstwo zastępcze w Polsce? Wyzwania dla rodziców

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2023 06:59
Według danych GUS w 2021 roku funkcję rodziny zastępczej pełniło blisko 19 tysięcy małżeństw i 17 tysięcy singli, natomiast jak pokazują statystyki, z roku na rok dzieci przybywa, a chętnych jest wciąż za mało. Cały czas poszukiwane są osoby chcące być rodzicami zastępczymi. 
rozwiń zwiń