Polskie Radio Dzieciom

30. edycja Akcji Sprzątanie Świata. W PRD rozmowa z Eweliną Flintą - ambasadorską

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2023 08:00
22 kwietnia, podczas Międzynarodowego Dnia Ziemi, Fundacja Nasza Ziemia po raz 30. zainaugurowała największą polską akcję ekologiczną Sprzątanie świata. Podobnie jak w ubiegłych latach plakat promujący Akcję zaprojektował wybitny artysta grafik Andrzej Pągowski. Hasło przewodnie jubileuszowej edycji brzmi: "Sprzątanie świata łączy ludzi". Patronem medialnym akcji jest Polskie Radio Dzieciom. Ambasadorską akcji jest Ewelina Flinta, która opowiedziała o swoim udziale w akcji podczas rozmowy w audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom. Zapraszamy do jej wysłuchania!
Sprzątanie świata łączy ludzi - trwa 30. edycja Akcji Sprzątanie Świata
Sprzątanie świata łączy ludzi - trwa 30. edycja Akcji Sprzątanie ŚwiataFoto: mat. prom.

- To przepiękna akcja bliska memu sercu. Kocham przyrodę i wychowała się blisko niej. Wszystko co z nią związane jest dla mnie ważne, również ekologia i dbanie właśnie z tej strony o przyrodę - powiedziała Ewelina Flinta - ambasadorka Akcji Sprzątania Świata. Więcej o udziale artystki w tegorocznej edycji wydarzenia i o koncercie, który zaplanowany jest na wielki finał "Podwodne sprzątanie Jeziora Durowskiego" w Wągrowcu, (16.09), usłyszeć można w załączonym zapisie rozmowy.

Posłuchaj
11:57 [DAB]Dzieciom (PCM) 7 wrzesień 2023 08_42_08.mp3 Ewelina Flinta gościem Polskiego Radia Dzieciom_audycja Poranek_7.09.2023

Audycja: Poranek w Polskim Radiu Dzieciom
Prowadził: Jacek Zawada
Gość: Ewelina Flinta - artystka, wokalistka, ambasadorka akcji Sprzątanie Świata
Data emisji: 7.09.2023
Godzina emisji: 8:41 

W polską edycję Sprzątanie świata - Polska od 30 lat angażują się szkoły z całego kraju, grupy sąsiedzkie, hobbystyczne, rodziny, pracownicy zrzeszeni w ramach wolontariatu pracowniczego, a także całe miasta, gminy i powiaty. Dzięki wspólnym wysiłkom każdego roku, w trzeci weekend września, wolontariusze oczyszczają lasy, parki i łąki z setek ton śmieci.

W 1994 roku inicjatorka tej Akcji w Polsce oraz założycielka Fundacji Nasza Ziemia, Mira Stanisławska-Meysztowicz, była pewna, że przez kilka następnych lat, wspólnie z wolontariuszami, posprzątamy naturę ze śmieci i… będzie czysto!  Niestety, choć wiele zmieniło się od pierwszego zebranego worka śmieci 30 lat temu, nadal wiele pozostaje do zrobienia. Dlatego w roku jubileuszowym, po raz kolejny wyjdziemy sprzątać Polskę, głośniej i dobitniej wygłaszając nasz manifest nieśmiecenia w naturze. Tym razem będziemy sprzątać pod sztandarami hasła „Sprzątanie świata łączy ludzi!”. Chcemy tym hasłem podziękować ponad 20 milionom Polaków, którzy od 30 lat razem z nami sprzątają swoje kawałki Ziemi - mówi Beata Butwicka, Prezes Zarządu Fundacji Nasza Ziemia. 

Artystyczna puenta Andrzeja Pągowskiego

Znakiem rozpoznawczym Akcji od 30 lat jest jej wyjątkowa oprawa graficzna. Plakat jubileuszowej edycji zaprojektował wybitny artysta grafik Andrzej Pągowski, który niemal nieprzerwanie od trzech dekad, wspiera inicjatywę Fundacji Nasza Ziemia. Na tegorocznym plakacie widzimy niebieski worek, który układa się w obraz dłoni. To symbol niezliczonych pomocnych rąk, które od 30 lat wypełniają po brzegi odpadami znajdowanymi w naturze, ogromne ilości worków na śmieci. Niebieski kolor worka nie jest przypadkowy - to licentia poetica autora, symbol natury, kojarzący się z błękitem czystego nieba, czy z przejrzystą wodą mórz i oceanów. Wypełniony i związany worek unoszą we właściwe dla śmieci miejsce bezimienne ręce, gotowe do pracy na rzecz czystej Planety. Na plakacie dostrzegamy jednak potęgowaną przez czarny kolor zastosowanych przez Mistrza liter przestrogę - dwulicowość ludzkiej natury i dwoistość przedstawionych dłoni. Są to bowiem te same ręce, które śmiecą. W tegorocznym dziele skreślonym ręką Mistrza, pomimo jubileuszu, wybrzmiewa słodko-gorzka puenta: oto minęło kolejne pokolenie, kiedy to ludzie sprzątają śmieci z natury po… ludziach.

Sygnał do startu

Do tradycyjnego finału Akcji, który odbędzie się w trzeci weekend września, zostało jeszcze dużo czasu, ale to właśnie Międzynarodowy Dzień Ziemi jest symbolicznym początkiem obchodów tegorocznej 30. edycji Akcji Sprzątanie świata. Tym razem sygnał do startu Fundacja Nasza Ziemia nadała z Mysłowic, gdzie na zaproszenie władz miasta oraz Szkoły nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Wojciecha Korfantego, odbyło się symboliczne sprzątanie miasta i okolic. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele Urzędu Miasta, włącznie z Prezydentem Dariuszem Wójtowiczem, uczniowie, nauczyciele oraz mieszkańcy. Wspólnie zebraliśmy 1171 kilogramów śmieci!

- Niestety, jak wynika ze statystyk, produkujemy coraz więcej odpadów. Wiele z tych śmieci ląduje, zamiast w odpowiednich pojemnikach, w naturze. Rekord zeszłorocznej Akcji potwierdził beztroskie i bezrefleksyjne zachowania nas ludzi. Uczestnicy zebrali bowiem ponad 472 tony odpadów, a wynik pierwszej w tym roku akcji w Mysłowicach tylko to niestety potwierdza – komentuje Grzegorz Mikosza, Główny Koordynator Akcji Sprzątanie świata w Polsce. – Dlatego, zgodnie z hasłem tegorocznej jubileuszowej Akcji, połączmy siły, by manifest nieśmiecenia w naturze wybrzmiał w tym roku naprawdę głośno i poniósł się jak najdalej, bo w Akcji Sprzątanie świata nie chodzi o to, aby cały czas sprzątać, ale o to, by w końcu przestać śmiecić – dodaje Mikosza.

Grzegorz Mikosza był gościem audycji "Popołudnik" w Polskim Radiu Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o tegorocznej akcji i zbliżającym się finale. 

Posłuchaj
28:00 [DAB]Dzieciom (PCM) 28 sierpień 2023 15_46_56.mp3 Jak dołączyć do akcji Sprzątanie Świata? O tym Grzegorz Mikosza Główny Koordynator Akcji_Popołudnik w PRD_28.08.2023

Jak dołączyć?

Inauguracja Akcji, oznacza, że zainteresowane udziałem szkoły, firmy oraz osoby prywatne, mogą zgłaszać chęć zaangażowania i wspólnego zbierania śmieci pod sztandarem 30. Akcji Sprzątanie świata - Polska poprzez formularz dostępny na stronie. Informacje na temat tego jak dołączyć do Akcji publikowane będą od teraz do września na stronie naszaziemia.pl oraz w mediach społecznościowych Fundacji Nasza Ziemia

O 30. Akcji Sprzątanie świata - Polska

Akcja Clean up the World swój początek wzięła od sprzątania Australii. W 1993 roku jej pomysłodawca, australijski żeglarz i biznesmen Ian Kiernan, rozszerzył ideę Clean up Australia na cały świat pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Rok później Mira Stanisławska-Meysztowicz, Polka na stałe mieszkająca w Australii, zaszczepiła tę ideę w naszym kraju pod nazwą Sprzątanie świata - Polska. Założyła też Fundację Nasza Ziemia, która od początku koordynuję tą Akcją w Polsce. W Akcji Sprzątanie świata nie chodzi o to, by sprzątać, ale o to, by nie śmiecić i poprawnie segregować odpady. Edukacyjny charakter Akcji jest zatem najważniejszy, a fakt docierania z przesłaniem do ogromnej liczby Polek i Polaków, w tym dzieci i młodzieży szkolnej, jest w naszej opinii najważniejszy. Istotnym elementem Akcji jest również budowanie partnerstwa i wspólnoty, działanie wszędzie w Polsce – zarówno terytorialnie, jak i w grupach wiekowych – oraz kształtowanie światopoglądu w duchu poszanowania środowiska. Na świecie rokrocznie w Clean up The World uczestniczy blisko 40 milionów wolontariuszy. Akcja odbywa się zawsze w trzeci weekend września i polega na społecznym zaangażowaniu się osób, firm i instytucji w sprzątanie najbliższego otoczenia z zalegających tam śmieci. W roku 2021 Kapituła Konkursu Polskiej Izby Ekologii dostrzegła, iż sztandarowy program Fundacji – Akcja Sprzątanie świata - Polska w ostatnich dziesięcioleciach przyczyniła się w sposób znaczący do poprawy stanu naszej Planety i przyznała Fundacji za ten program prestiżowy Ekolaur XX-lecia, zaś Kapituła Nagrody Zielony Orzeł Rzeczpospolitej w roku 2022, przyznała Mirze Stanisławskiej-Meysztowicz tę nagrodę i tytuł „Tytanka”, właśnie za Akcję. 

W tym roku, w weekend 15-17 września, Akcja odbędzie się po raz 30-sty. Patronem Honorowym Akcji Sprzątanie świata - Polska jest Ambasada Australii.

Jak przebiegła akcja Sprzątania świata na warszawskiej plaży nad Wisłą? Zapraszamy do wysłuchania relacji Julii Rozbieckiej. 

Posłuchaj
05:41 30 edycja akcji sprzątanie świata.mp3 Relacja reporterska z 30. akcji Sprzątania Świata nad warszawską Wisłą_16.09.2023.

 

Patronem medialnym akcji jest Polskie Radio Dzieciom.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

Zobacz także
Czytaj także

Jak miałaby wyglądać edukacja klimatyczna w szkole? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 19:54
Zmiany klimatyczne to temat, który dotyczy każdego z nas. Już teraz możemy zauważyć i doświadczyć ich skutki w postaci np. anomalii pogodowych. To, jak będą wyglądały warunki atmosferyczne oraz  środowisko przyszłości zależy od naszej wiedzy oraz przeciwdziałań dotyczących zmian klimatycznych. W związku z tym, coraz częściej mówi się o konieczności wprowadzenia do szkół edukacji klimatycznej. O tym, jak miałaby ona wyglądać opowiedziały w "Strefie Rodzica" Irka Jazukiewicz z Działu Edukacji WWF i Marta Jackowska-Uwadizu z Centrum Edukacji Obywatelskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szkolne zespoły muzyczne - ważna część społeczności szkolnej

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2023 23:00
W edukacji muzycznej niemałą rolę odgrywa gra zespołowa, a idea łączenia muzyki, zajęć pozalekcyjnych i wspólnego spędzania czasu jest bez wątpienia warta uwagi. Zespołowo gra się najczęściej w szkołach muzycznych, gdzie często mamy do czynienia z chórami, orkiestrami symfonicznymi, big-bandami czy orkiestrami dętymi, ale nie tylko. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koncert Natalii Lesz. "Piosenki domowe" na żywo!

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2023 07:23
Już w najbliższą niedzielę 10 września, odbędzie się koncert Natalii Lesz na podstawie wierszyków Michała Rusinka do muzyki Urszuli Borkowskiej. - Jest to spektakl muzyczny, bardzo kolorowy. Będziemy Was oprowadzać po zakamarkach naszego domu, czyli pokazywać Wam różne miejsca i przedmioty, których tak do końca być może nie widzicie na co dzień - powiedziała Natalia Lesz - gość wtorkowego "Popołudnika" w Polskim Radiu Dzieciom. Stacja objęła patronatem medialnym zarówno płytę "Piosenki domowe" jak również niedzielny koncert. Zapraszamy do wysłuchania dalszej części rozmowy z artystką.
rozwiń zwiń