Polskie Radio Dzieciom

Jak zadbać o zdrową dietę w okresie wakacyjnym?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 14:42
Wielu z nas traktuje wakacje jako czas postanowień. Mówimy, że będziemy prowadzić bardziej aktywny tryb życia oraz zmienimy dietę na zdrowszą. Niestety po pewnym czasie nasza motywacja się obniża, co w znacznym stopniu spowodowane jest błędnym przedstawianiem zdrowego odżywiania jako odmawianie sobie produktów, które lubimy. Zamiast tego istotne jest, aby w jedzeniu znaleźć równowagę, o czym w audycji "Strefia Rodzica" mówiła dr Paulina Metelska, koordynatorka programu "6-10-14 dla zdrowia".
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/

Jednym z głównych problemów okresu wakacyjnego jest brak rytmu dnia. Chodzimy spać i wstajemy później niż zazwyczaj, przez co odżywiamy się nieregularnie. Dlatego też warto zrobić harmonogram dnia, który będzie określać godziny spożywania posiłków. Ponadto między czerwcem, a wrześniem dzieci nie muszą chodzić do szkoły, podczas gdy rodzice wciąż pracują. Zwiększona ilość wolnego czasu może powodować nudę, a w efekcie tego częstsze zaglądanie do lodówki. W związku z tym dobrze jest zadbać o to, aby była ona wypełniona produktami zdrowymi i odżywczymi. Co więcej, do edukacji osoby młodszej na temat zdrowych nawyków żywieniowych można zaangażować także dziadków, którzy spędzają z dziećmi dużo czasu. Nie można zapomnieć także o korzyściach płynących z zaplanowanej aktywności fizycznej. 

Posłuchaj
59:54 2021_06_29 20_59_58_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 29 czerwca godz. 21:00

W upalne dni bardzo często sięgamy także po lody, które korzystnie byłoby traktować jako deser do zmniejszonego posiłku. Dodatkowo najlepszym wyborem byłyby sorbety lub lody domowe.  W przypadku ognisk lub grillów możemy zacząć od nałożenia i spożycia najpierw sałatki lub warzyw.  Zamiast napojów słodzonych warto pić czystą wodę, a sosy przygotowywać w oparciu o jogurt naturalny, a nie majonez mający dużą gęstość kaloryczną. Z kolei kiedy jesteśmy nad morzem czas na plaży możemy spędzić grając w piłkę, pływając w Bałtyku, biegając lub planując wycieczkę rowerową nadmorskimi terenami. Jeśli natomiast wykupiliśmy wakacje z ofertą „all inclusive”, niezmiennie warto zadbać o to, by jeść regularnie, o porach zbliżonych do spożywania posiłków w domu. 

Posłuchaj
59:45 2021_06_29 22_00_14_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 29 czerwca godz. 22:00

Jeżeli dziecko ma problem z otyłością istotne jest, aby powrót do prawidłowej masy ciała nastąpił w sposób trwały. Jako że obecnie dostęp do produktów mniej zdrowych jest szybszy i łatwiejszy, z korzyścią będzie zmiana swoich nawyków żywieniowych oraz zadbanie o aktywność fizyczną. – Mi się wydaje, że w zdrowym odżywianiu chodzi o to, żeby bardzo często robić dobrze, a od czasu do czasu jeśli sobie pozwolimy na jakiś grzeszek, to organizm sobie z tym poradzi – skomentowała dr Paulina Metelska. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: dr Joanna Neuhoff-Murawska
Gość: dr Paulina Metelska
Data emisji: 29.06.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Zobacz także
Czytaj także

Ile godzin powinniśmy spać by dobrze się wyspać? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 12:44
Odpowiednia ilość snu jest dla naszego organizmu niezwykle ważna, ponieważ to właśnie wtedy nasze ciało i umysł się regenerują, a pokłady energii zużytej w ciągu dnia mogą zostać odbudowane. Sen umożliwia także logiczne myślenie oraz rozwiązywanie problemów w skuteczny sposób. Jak się jednak okazuje, jego nadmierna ilość może być równie niekorzystna, co niedobór senny. Co możemy zatem zrobić, aby dobrze się wysypiać? W "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom zapytaliśmy o to Kaję Romanowicz, psychologa klinicznego i psychoterapeutę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co robić gdy u dziecka pojawi się wysoka gorączka?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 11:09
Gorączka u dzieci, zwłaszcza u niemowląt może wywołać stres i niepokój u rodziców. Zazwyczaj oznacza ona stan zapalny, lecz może być to także wynik przegrzania organizmu na skutek przebywania na słońcu lub wzmożonej aktywności fizycznej. O tym jakie sposoby mogą pomóc w zmniejszaniu gorączki oraz na co zwracać uwagę opowiedział w Strefie Rodzica pediatra, dr Wojciech Feleszko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wygląda organizacja życia rodzinnego z perspektywy taty?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 23:59
Biorąc pod uwagę ostatnie lata można zauważyć, że różnice w wykonywanych czynnościach, które kiedyś były stereotypowo przypisywane mamom lub tatom powoli się zacierają. Obecnie w rodzicielstwie występuje wymiana ról, czego efektem jest większa współpraca między dorosłymi, a także jednakowe zaangażowanie obojga rodziców. Dodatkowym zaproszeniem dla ojców do bycia obecnym w życiu rodzinnym jest kalendarz, o którym w "Strefie Rodzica" opowiedzieli jego twórczynie Ania Tomaszewska, Agnieszka Trawczyńska oraz współautorzy, Krystian Hanke i Michał Alicki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym jest zespół metaboliczny i jak jemu zapobiegać?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 12:37
Organizm człowieka potrzebuje składników, które będą go budować, regenerować i pomogą mu w przystosowaniu się do obecnych warunków życia wywołujących m.in. stres i niepokój. Niestety sposób odżywiania się wielu z nas, a także nieprawidłowa dieta skutkują zespołem metabolicznym, czyli grupą chorób dietozależnych, metabolicznych. Temat ten został omówiony w "Strefie Rodzica" przez dietetyka Justynę Mizerę.
rozwiń zwiń