X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Banjo - instrument ze strunami ale nie gitara

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 12:00
Gra na instrumentach muzycznych dobrze wpływa na rozwój dziecka, gdyż rozwija jego zdolności manualne oraz pamięć. Rodzice bądź ich pociechy często decydują, aby naukę rozpocząć od gry na fortepianie, skrzypcach lub gitarze. Niemniej jednak, wśród bogatego wachlarza instrumentów możemy znaleźć także mniej oczywiste modele, jak np. banjo, o którym w Podwieczorku opowiedział muzyk Piotr Bułas.
Banjo jest popularnym bluegrassowym instrumentem.
Banjo jest popularnym bluegrassowym instrumentem.Foto: Shutterstock.com/michelangeloop

Chociaż banjo swoim wyglądem może przypominać gitarę, nie ma z nią nic wspólnego, gdyż tak naprawdę jest to bęben. Te pierwsze instrumenty powstały w Afryce, a do ich wytworzenia używano tykwy. Do Ameryki dotarły w XVIII wieku, natomiast dopiero 1,5 wieku później stały się bardziej znane. Banjo było popularne wśród żołnierzy, ponieważ ze względu na jego wielkość i budowę mogli oni na nim usiąść, a także zabierać w podróże. 

Posłuchaj
60:28 2021_04_09 18_00_13_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Banjo - instrument ze strunami, który nie jest gitarą/Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 9 kwietnia godz. 18:00

Okrągła część instrumentu wytłoczona jest z drewna, np. klonowego i może mieć średnicę 30 cm Najprostszy typ banjo posiada 4 struny, jednakże można spotkać również modele z 5 lub 6 strunami. Instrument ten posiada kilka otworów, dzięki czemu dźwięki mogą się wydostać na zewnątrz i nie ma efektu echo. Jednakże ich kształt nie jest tak ważny, jak ich wielkość. Zdarza się, że cena banjo przekracza wartość gitary, jednakże to wszystko zależy m.in. od drewna, które zostało użyte do wykonania tego instrumentu oraz ozdób, takich jak muszle.

W ostatnim czasie banjo stało się popularniejsze. Niektórzy mogą myśleć, że jest to typowy instrument do grania utworów country, lecz można go wykorzystać również do innej aranżacji muzycznej. Chociaż może wydawać się nietypowy, instrument ten jak każdy inny pozwoli dziecku odkryć w sobie talent muzyczny.

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Piotr Bułas - muzyk
Data emisji: 9.04.2021
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

 

Zobacz także

Czytaj także

Majsterkowanie i inne aktywności z dzieckiem

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 17:55
Majsterkowanie jako forma kreatywnego spędzenia czasu i sposób na naukę powraca do łask. Rozwija nie tylko motorykę małą dziecka, ale także jego kompetencje i umiejętności psychofizyczne. Dużo dobrego kryje się pod tym hasłem. Co zatem można zmajsterkować, jak to zrobić i gdzie? O tym w bieżącym wydaniu audycji „Strefa rodzica”, którą poprowadził Mikołaj Foks.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczne wędrówki po Finlandii

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 16:45
Po drugiej stronie Bałtyku znajduje się kraina wielu jezior, mnóstwa wysepek, w której dobrze się czują niedźwiedzie i łabędzie. A nawet Muminki!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka tak bliska jak dom

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 15:01
Vogue, czyli voguing, to stylizowany, nowoczesny taniec "house" wywodzący się z późnych lat 80. XX wieku. Zyskał popularność, gdy pojawił się w piosence Madonny "Vogue", a także w dokumencie dokumentalnym Paris Is Burning z 1990 roku. I tym razem, w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" było bardzo muzycznie i rytmicznie, bo lew i królik zasłuchiwali się w muzykę z lat 80-tych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczna podróż do kraju Astora Piazzolli

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 14:46
Każdy wie, że do tanga trzeba dwojga. Jest to oczywiste przede wszystkim dla mieszkańców Ameryki Południowej, w tym także Astora Piazzolli - wybitnego kompozytora i wirtuoza. Jak wyglądało życie jednego z najwybitniejszych twórców tanga? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bułgarska muzyka ludowa

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 13:16
W muzyce piękne jest to, że w zależności od rejonu świata z którego pochodzi ma ona inne brzmienie. Dzięki temu staje się ona charakterystycznym elementem poszczególnych obszarów, co sprawia, że czasem wystarczy posłuchać kilku nut, by wiedzieć jaki kraj dana melodia reprezentuje. W niektórych sytuacjach jest to o tyle łatwiejsze, gdyż dźwięki i rytm muzyczny są jedyne w swoim rodzaju i nie można ich pomylić z niczym innym. Właśnie takim przypadkiem są oryginalne ludowe chóry w Bułgarii.
rozwiń zwiń