Polskie Radio Dzieciom

Szczecin i jego atrakcje turystyczne

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 12:15
Niedaleko Morza Bałtyckiego, na północnym zachodzie Polski położone jest miasto, w którym co kilka lat odbywają się wspaniałe regaty. Co ciekawe, w jego centrum można zacumować np. jacht, a odległość dzieląca je z Warszawą jest większa niż ze stolicą Niemiec. Mowa o Szczecinie, o którym w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" opowiedział Tomasz Wieczorek, licencjonowany przewodnik po mieście.
Wały Chrobrego, Szczecin
Wały Chrobrego, SzczecinFoto: Shutterstock/Mike Mareen

Jedną z atrakcji Szczecina jest Zamek Książąt Pomorskich, zwany kiedyś Królewskim. Znajdują się tam również Wały Chrobrego, gdzie stoją symboliczne latarnie morskie. Z racji tego, że Szczecin nie ma naturalnej plaży, postanowiono przywieźć do miasta setki ton nadmorskiego piasku z Dziwnowa. Za symbol miasta uznaje się gryf, czyli postać przypominającą lwa z głową orła. Na niektórych ozdobach znajdziemy również wyrzeźbione pegazy lub syreny. Będąc tam możemy wybrać kilka tras wytyczonych specjalnie dla turystów. Jedna z nich zaczyna się od miejskiej plaży i prowadzi wzdłuż rzeki, przez bulwary. Druga natomiast przechodzi przez samo centrum, obok wspomnianego zamku i najstarszego ratusza w Szczecinie. Wybierając trzecią trasę dojdziemy do największego parku w mieście. 

Posłuchaj
59:37 2021_07_22 18_00_01_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 22 lipca godz. 18:00

W Szczecinie mieszkała niegdyś Sydonia, pomorska czarownica, którą posądzono o rzucanie klątw, w efekcie których zmarli książęta z dynastii Gryfitów. Jej powodem była podobno chęć zemsty za to, że jeden z nich nie wziął z nią ślubu pomimo obietnicy. Inna legenda głosi, że dawno temu do jednej z zamkowych wieży został wtrącony za karę młody chłopiec. Kiedy jego mama poprosiła księcia, aby go wypuścił, a ten się nie zgodził, kobieta wypowiedziała zaklęcie. W jego wyniku każdy z więźniów zamienił się w czarnego kota i uciekł przez więzienne kraty, a obecnie snuje się po zamku. 

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Tomasz Wieczorek- przewodnik 
Data emisji: 22.05.2021
Godz. emisji: 18.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.  

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Zobacz także
Czytaj także

Ciało ludzkie. Czy wiesz, że …

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 16:51
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak niesamowite jest ludzkie ciało. Nie tylko pod względem jego funkcjonowania, ale też budowy. Dla przykładu, gdyby można było rozłożyć skórę, która jest największym ludzkim organem, zajęłaby ona 2 metry kwadratowe. Co więcej, ponieważ ma ona nas chronić przed urazami, jej grubość waha się między 1,5mm-5mm w zależności od części ciała. O innych ciekawostkach dotyczących ludzkiego ciała usłyszeć można w audycji Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego Mars nazywany jest Czerwoną Planetą?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 13:00
Coraz częściej zastanawiamy się, czy człowiek mógłby żyć na Marsie. Próbując znaleźć odpowiedź na to pytanie, analizujemy zebrane przez będące tam łaziki informacje, które następnie przesyłane są do nas za pomocą systemu anten poruszających się po orbicie. Więcej na ten temat opowiedział gość "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem", Jan Amos Jelinek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Audycje pełne lata. Letnia ramówka Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 11:45
Wraz z zakończeniem roku szkolnego Polskie Radio Dzieciom rozpoczęło nadawanie programu według letniej ramówki. Na antenę tej całodobowej stacji powróciły audycje pełne lata, a poranna audycja nadawana od poniedziałku do piątku startuje o godzinę później czyli o 8.00. Czego posłuchamy w wakacje?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poznajemy Argentynę - audycja dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 12:44
W "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom zabraliśmy słuchaczy w daleką podróż do Argentyny, która jest drugim co do wielkości państwem Ameryki Południowej, a swą nazwę podobno wzięła od srebra. 
rozwiń zwiń