Polskie Radio Dzieciom

"Kulturalna strefa". Jak rozwinąć w dziecku pasję do czytania? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 10:00
Jako że książki rozwijają wyobraźnię i wzbogacają słownictwo, dorośli starają się rozkochać dzieci w czytaniu. Niemniej jednak, pomimo że utwory literackie pełnią dużą rolę w naszym życiu, dzieci nie zawsze chcą po nie sięgnąć. Aby przekonać dzieci do takiej formy spędzania czasu, możemy wypróbować metodę czytania wrażeniowego, o której w "Kulturalnej Strefie" w Polskim Radiu Dzieciom odpowiedziała jej autorka, Małgorzata Swędrowska.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

W obecnych czasach pełnych bodźców, kiedy świat nieustannie pędzi do przodu, spotkanie z książką jest momentem, gdy możemy się na chwilę zatrzymać i pozwolić popracować myślom i uczuciom. Co więcej, przy pomocy książki możemy w pewnym stopniu zaspokoić ciekawość świata dzieci, wzbogacić ich słownictwo czy rozwinąć wyobraźnię.  Jak dodała Małgorzata Swędrowska – Rozkochać dzieci w książkach to nie tylko taka powinność nasza, dorosłych, ale taka radość dla nas samych, że my czytając dzieciom możemy się przy nich, dzięki nim zatrzymać, coś przemyśleć.

Chociaż czytanie nie jest skomplikowaną aktywnością, czasami wymaga od nas zmiany nawyków. Kiedy chcemy czytać razem z dziećmi, istotne jest, aby razem z książką podarować im swój czas i samego siebie. W czytaniu wrażeniowym liczy się m.in. pierwsze wrażenie, jakie osoba młodsza ma na temat lektury, np. że książka może pachnieć przygodą lub stanowić formę zabawy.  W momencie, gdy zaczynamy czytać, korzystne jest aby angażować dzieci nie tylko w słuchanie lub oglądanie ilustracji, ale także zapraszanie ich do różnych aktywności. W przypadku, gdy maja one kilka miesięcy, może to być rytmiczne czytanie wierszy, dzięki czemu maluchy będą podążały za melodią języka. W następnych latach czytanie z dziećmi może być wzbogacone o ruch, poprzez reagowanie na dane słowo np. podskokiem lub machnięciem ręki. To sprawi, że zaczną one przeżywać tekst literacki w inny sposób. 

Posłuchaj
59:58 2021_08_01 21_00_20_RadioDzieciom_Kulturalna_Strefa.mp3 Kulturalna Strefa 1 sierpnia godz. 21:00

Małgorzata Swędrowska prowadzi także warsztaty dla dzieci na temat wspólnego czytania i odkrywania książek, w których uczestniczyć mogą także dorośli. Spotkania te rozpoczynają się od rozgrzewki, co przygotowuje organizm na większą koncentrację i uważność. Następnie otwarcie książki następuję wspólnie, zazwyczaj wypowiadając przy tym wymyślone hasło. W przypadku, gdy okaże się, że dzieci mają problem ze skupieniem się, do czytania wprowadzane są różne ozdobniki, np. dopowiadanie słów czy używanie emocji. Po przeczytaniu historii, przy użyciu pytań otwartych, dzieci opowiadają o tym, czego się dowiedziały.

Książki potrafią nas uspokoić, wyciszyć, zrelaksować, a także zbliżyć z dzieckiem, również w przypadku publikacji dla najmłodszych. Dzieje się tak, ponieważ nierzadko są one w stanie przenieść nas do okresu naszego dzieciństwa. Tak więc utwory literackie to nie tylko narzędzia edukacyjne, ale również pomocnicze, dzięki którym możemy zaprosić najmłodszych do świata wyobraźni

Audycja: "Kulturalna strefa" 
Data emisji: 01.08.2021.
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Małgorzata Swędrowka
Godzina emisji: 21:00
Audycja w każdą niedzielę w godz. 21.00 - 22.00.

"Kulturalna strefa" Polskim Radiu Dzieciom to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, wywiady z artystami, pisarzami, muzykami.

*** 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Zobacz także
Czytaj także

Czy na pewno rozumiemy nasze dzieci? O "Smakach Dzieciństwa" opowiada Mirosława Kątna

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 07:56
Wspólne rodzinne wyjazdy, mnóstwo przygód, pozytywne zdarzenia, które kształtują nas na całe życie...nie każdy z nas miał takie dzieciństwo. O tych innych - trudnych - barwach i smakach dzieciństwa, Mirosława Kątna - psycholog, współtwórczyni Komitetu Ochrony Praw Dziecka, a także  pełnomocnik rządu do spraw dzieci w Kancelarii Premiera RP - opowiada w swojej książce "Smaki dzieciństwa". Książka jest zapisem dramatycznych historii które dotykają młodych ludzi, krzywdzonych, zranionych lub unieszczęśliwionych przez rówieśników i dorosłych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz przeżyć niezapomnianą przygodę? Dołącz do George’a i Annie!

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 15:02
George i jego najlepsza przyjaciółka Annie stają przed życiową szansą. Zostają przyjęci do programu dla astronautów, który przygotowuje młodych ludzi do załogowej misji na Marsa w przyszłości. Spełnia się ich największe marzenie – mogą uczestniczyć w najnowszych odkryciach i poznać nowych przyjaciół zafascynowanych Wszechświatem tak samo jak oni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak oglądać dzieła sztuki z dzieckiem?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 15:01
Latem mamy więcej czasu na odpoczynek i podróżowanie. To oznacza, że możem udać się np. do muzeów i galerii sztuki zarówno własnym mieście, jak i poza nim. Jednakże taka wycieczka nie musi przybrać jedynie formę edukacyjną. Może być ona interesująca dla każdego członka rodziny, bez względu na wiek, m.in. dzięki kreatywnym warsztatom muzealnym przeznaczonym dla osób młodszych. Co jeszcze możemy zrobić, aby wystawy dzieł sztuki były ciekawe i przyjemne dla każdego? W "Strefie Rodzica" porozmawialiśmy o tym z Grzegorzem Wojturskim i Sławomirem Ortylem z Działu Edukacji Muzealnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Agnieszką Basak-Wysotą z Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu oraz Aleksandrą Anzel - edukatorką artystyczną z Galerii Sztuki Współczesnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czego uczą książki detektywistyczne dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 08:00
Książki detektywistyczne niezmiennie cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród ludzi w różnym wieku. Oferowane są one także dla dzieci, lecz głównie dla tych, które potrafią już czytać, wyłączając przez to z grupy odbiorców maluchów. Jak się jednak okazuje, lektury z zagadkami są źródłem ważnych treści oraz mogą zainteresować nawet przedszkolaków. Doskonale o tym wie gość Strefy Rodzica, Maja Strzałkowska, autorka serii książek detektywistycznych "Julka i Szpulka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jemy borówki na polu". Piękno języka polskiego podczas spotkań w Rabce Zdroju

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 10:00
Podczas trzeciej edycji projektu "Jemy borówki na polu czyli wakacyjne spotkania z językiem polskim" eksperci opowiadali o bogactwie i zawiłościach języka polskiego, a także jak się nim posługiwać, by skutecznie dotrzeć do odbiorcy. Usłyszeć można było również wybitnych opowiadaczy, Agnieszkę Ayşen Kaim, Irenę Stopę, Grzegorza Uzdańskiego i Magdę Lenę Górską, która wystąpiła przy akompaniamencie muzyki Serge’a Tamasa. Przedstawione opowieści łączyły m.in. ciekawą fabułę i piękny język, których fragmenty można było usłyszeć podczas "Kulturalnej Strefy".
rozwiń zwiń