Polskie Radio Dzieciom

Bardzo interesujące targi książki dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2012 09:19
Książka dla młodych ściągnęła na poznańskie targi tysiące zwiedzających. Za nami jedenaste Targi "Książka dla Dzieci i Młodzieży".
Audio
  • Czy targi wpłyną na wzrost czytelnictwa - pytał reporter Polskiego Radia Merkury w Poznaniu, Jacek Butlewski

Najmłodsi czytelnicy i fani literatury mają własną imprezę. Odbywające się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich wydarzenie to pierwsza w Polsce impreza targowa w całości poświęcona literaturze dla najmłodszych. Jej głównym założeniem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i ich rodzin, a magię książek pomagali im odkryć pisarze, znakomici ilustratorzy, wydawcy, pedagodzy i przedstawiciele instytucji kulturalnych.

Targom książki towarzyszyły targi edukacyjne. Obie imprezy odwiedziło ponad trzydzieści tysięcy osób. Przybyli na nie dorości i dzieci. Czy targi wpłyną na wzrost czytelnictwa - pytał reporter Polskiego Radia Merkury w Poznaniu, Jacek Butlewski - Posłuchaj.

Targi książki dla dzieci były dedykowane Januszowi Korczakowi, bo rok 2012 jest Rokiem Korczaka. Panel "W świecie wartości Janusza Korczaka" zorganizowano w piątek.

Na targach otwarto wystawę "Korczak i jego dzieło", która jest pokłosiem warsztatów zorganizowanych dla artystów w 2006 roku przez Samodzielne Publiczne Sanatorium dla Dzieci im. Janusza Korczaka w Krasnobrodzie. Prace 40 artystów to głównie ilustracje do książek Korczaka i jego portrety.

Podczas piątkowego panelu, w którym wziął udział Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak mówiono m.in. o słabej znajomości jego pisarstwa i prac dydaktycznych.
- Janusz Korczak jest znany głównie ze swojej martyrologii, śmierci w obozie. A on daje nam przykład pozytywnego myślenia o dziecku, jako podmiocie i partnerze w życiu. Korczak starał się głębię tego młodego człowieka dostrzec. Mam nadzieję, że ten rok da nam możliwość zapoznania się z jego dorobkiem - powiedział podczas panelu Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

O Korczaku mówiła pisarka Iwona Chmielewska, autorka "Pamiętnika Blumki", książki opisującej życie w sierocińcu przy ul. Krochmalnej w Warszawie, pisanej językiem dziecka i uzupełnionej rysunkami.

- Zawsze, kiedy myślałam o Korczaku, to był to Korczak z getta. Zaczęłam czytać wszystko, co napisał Korczak, i co o nim napisano i stwierdziłam, że byłby na mnie zły i obrażony, że to jego życie podsumowałabym książką o jego ostatnich miesiącach. Jego niezwykłe życie i działalność na rzecz dzieci nie przekłada się na wiedzę powszechną" - powiedziała podczas panelu Chmielewska.


(pj)

Zobacz także
Czytaj także

Sztuka dla dzieci ma swoje Biennale

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2011 10:26
Spektakle, koncerty, wystawy i prezentacje filmowe - to program rozpoczynającej się w Poznaniu drugiej części tegorocznego "Biennale sztuki dla dziecka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Weź sobie książkę z Trójmiasta

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2011 14:38
Siedem punktów, gdzie dzieci mogą za darmo wziąć książki, działa w Trójmieście i Żukowie. Otwarto je w ramach społecznej akcji "Cyrkuluj Książeczko".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pamiętnik z Domu Korczaka

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2011 08:00
"Pamiętnik Blumki" to książka, która powstała z okazji 70. rocznicy śmierci znakomitego pedagoga Janusza Korczaka, przypadającej w 2012 roku.
rozwiń zwiń