Nauka

Powstańcy poszukiwani

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2007 10:10
Muzeum Powstania Warszawskiego zwraca się z prośbą o pomoc w zdobyciu kontaktów do Powstańców.

Muzeum Powstania Warszawskiego (www. 1944.pl), utworzone w Warszawie w 2004 roku, od razu stało się jednym z najbardziej ważnych miejsc nie tylko na mapie polskiej stolicy, ale i całego kraju. Powodem jego powstania jest konieczność upamiętniania i dokumentowania tego, co Polakom powinno być szczególnie drogie: ostatniego zrywu niepodległościowego Polaków, jaki 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17-tej (czyli godzinie „W”) rozpoczął się w Warszawie.

Powstanie Warszawskie, bo o nim mowa, jest jednym z najważniejszych punktów polskiej historii najnowszej. Zadziwiające jest, że Powstańcy tak długo musieli czekać na swoje muzeum, a dzieje walk i ich uczestników - na rzetelną dokumentację. W celu utrwalenia relacji tych, którzy brali udział w Powstaniu w październiku 2004 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego utworzono Archiwum Historii Mówionej. Jego głównym zadaniem jest utrwalenie relacji kilku tysięcy żołnierzy Armii Krajowej – uczestników Powstania Warszawskiego, żyjących do dzisiaj w Polsce i za granicą.  

„Ideą Archiwum Historii Mówionej jest jak najwierniejsze przekazywanie relacji świadków Powstania, dlatego też prawie w ogóle nie ingerujemy w zapisy wspomnień na stronie Muzeum: nie przedstawiamy obiektywnej narracji historycznej, lecz subiektywne relacje uczestników wydarzeń 1944 roku. Pragnęlibyśmy, by zgromadzone w ten sposób świadectwa były wyrazem naszego hołdu dla obecnego jeszcze wśród nas pokolenia żołnierzy Powstania, a także dla ich nieżyjących towarzyszy walki” – tłumaczą autorzy projektu.

Wciąż nie posiadamy wystarczającej wiedzy o wielu Powstańcach, dlatego Muzeum Powstania Warszawskiego zwraca się z prośbą o pomoc w zdobyciu kontaktów do osób, których relacji wciąż brakuje w zbiorach Archiwum. „Prosimy o przekazanie naszej prośby w kręgach Państwa znajomych, w środowiskach kombatanckich, w gronie osób, którym Powstanie Warszawskie jest szczególnie bliskie” – czytamy w ogłoszeniu, przygotowanym przez Muzeum. Telefony kontaktowe osób związanych z projektem to: Jan Radziukiewicz (22) 539 79 62, mail: jradziukiewicz@1944.pl; Sławomir Turkowski (22) 539 79 38, mail: sturkowski@1944.pl.

mk

 

  

Czytaj także

Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego: Teheran, Jałta, Poczdam

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2009 10:49
9 maja 2009, godz. 16:05
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eva Braun nie była naiwną kochanką Hitlera

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2010 07:35
Eva Braun, wieloletnia towarzyszka życia Adolfa Hitlera, nie była naiwną i nieświadomą blondynką u boku dyktatora, lecz odgrywała znaczącą rolę w jego otoczeniu - twierdzi niemiecka historyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojenny Poznań

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2009 10:40
Materiał Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historycy znaleźli w Grazu zbiorowy grób więźniów obozu

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2010 16:56
Austriaccy historycy natrafili na ślad zbiorowego grobu z czasów drugiej wojny światowej pod koszarami w Grazu na południu kraju. Mogą być w nim ciała ponad 80 więźniów obozu koncentracyjnego rozstrzelanych przez SS pod koniec wojny.
rozwiń zwiń