X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Tak wyglądał pierwszy Europejczyk?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2009 12:42
Zrekonstruowano twarz sprzed niemal 40 tys. lat.
Audio

Richard Neave, medyk-artysta specjalizujący się w odtwarzaniu wyglądu twarzy na podstawie kształtu czaszki, zrekonstruował oblicze dawnego człowieka, którego szczątki odkryto w Rumunii. Ów „pierwszy Europejczyk”, jak nazwała go prasa, żył ok. 35 tys. lat temu.

Mieszanina ras

Neave użył do rekonstrukcji czaszki i fragmentów żuchwy znalezionych w latach 2002-2003 w skalnym schronisku Pestera cu Oase w Karpatach, gdzie dzisiaj  zimują niedźwiedzie. Nie wiadomo, czy należały do mężczyzny czy do kobiety, ale z pewnością ich właściciel należał go jednego z pierwszych Homo sapiens, jacy trafili do Europy. Ten konkretny osobnik zamieszkiwał lasy w Karpatach w pierwszych tysiącleciach okresu zwanego dzisiaj górnym paleolitem.

Cechy zrekonstruowanej twarzy wyraźnie wskazują na afrykańskie pochodzenie pierwszych Europejczyków – w przeciwieństwie do neandertalczyków o grubych rysach i wydatnych łukach brwiowych H. sapiens był bardziej smukły i miał delikatniejsze rysy. Wbrew pozorom rekonstrukcje twarzy opierają się na ściśle wymierzonych proporcjach czaszki i anatomicznych studiach nad przebiegiem naczaszkowych tkanek miękkich – niewiele tam miejsca na tzw. licencia poetica. W kwestii domysłu pozostają jednak te cechy, których z kości wyczytać się nie da, np. kolor oczu czy skóry. Naukowcy przypuszczają, że pierwsi Europejczycy byli śniadzi i posiadali piwne lub czarne oczy – ostatecznie przyszli z Afryki…

Głowa powstała na potrzeby serialu BBC, opowiadającego o ewolucji człowieka. Obecnie spoczywa na biurku antropolog Alice Roberts z Uniwersytetu w Bristolu, aby wraz z nią wystąpić w programie BBC. – "To niezwykłe" – zwierza się badaczka. – "Jestem obiektywnym naukowcem, ale kiedy patrzę na tę twarz, mówię sobie, że to naprawdę dziwne: patrzyć w twarz komuś, kto żył 40 tys. lat wcześniej. Jest w tym coś bardzo poruszającego. Richard Neave rekonstruuje twarze ludzi żyjących współcześnie i jest przyzwyczajony do różnych anatomicznych cech, które pojawiają się u poszczególnych ras. Powiedział mi, że ta czaszka nie wygląda na żadną z nich – jest jakby ich mieszaniną. Tak chyba właśnie wyobrażaliśmy sobie tych, którzy pojawili się w Europie jako pierwsi" – relacjonuje dr Roberts.

Raczej nie krzyżówka

Daty radiowęglowe szczątków pozwoliły naukowcom stwierdzić, że odkryty H. sapiens zamieszkiwał rumuńskie Karpaty około 36-34 tys. lat temu. W tym samym rejonie żyli wówczas od dawna przedstawiciele innego gatunku, H. neanderthalensis. Człowiek anatomicznie współczesny, który przyszedł do Europy około 40-35 tys. lat temu, pojawił się tam po długiej wędrówce przez Bliski Wschód. Wkrótce niemal całkowicie zastąpił ewolucyjnego krewniaka, zajmując jego miejsce w Europie.

Chociaż czaszka z Pestera cu Oase wykazuje wiele współczesnych cech, posiada i szereg archaicznych. Należą do nich np. olbrzymie zęby trzonowe, które kazały części badaczy wierzyć, że był on krzyżowką człowieka anatomicznie współczesnego z neandertalczykiem. Erik Trinkaus z Uniwersytetu Waszyngtońskiego, światowej sławy specjalista w tej dziedzinie, orzekł jednak, że czaszka jest pierwszą dobrze wydatowaną pozostałością człowieka anatomicznie współczesnego.

Niezależnie od tego, jak rzeczy mają się w rzeczywistości, spojrzenie w twarz sprzed 35 tys. lat jest poruszające. Zapraszamy do samodzielnej oceny.
 
Eugeniusz Wiśniewski

Na podstawie: The Independent

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dante jak żywy

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2007 16:07
Zrekonstruowano twarz wielkiego poety
rozwiń zwiń

Czytaj także

Długi połóg neandertalek

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2008 08:48
Neandertalczycy wyginęli, bo zbyt wolno się rozmnażali.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poważne pytanie o śmiech

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2009 05:30
Śmiech jest uniwersalny. Śmiejemy się wszyscy. Ale nie zawsze z tego samego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludzko-neandertalskie krzyżówki?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2009 11:00
Naukowcy spierają się, czy przedstawiciele naszego gatunku krzyżowali się z neandertalczykami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kod Neandertalczyka

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2010 10:08
Ludzie są krewnymi Neandertalczyków - wynika z porónania kodu genetycznego obu gatunków.
rozwiń zwiń