Nauka

Nowa kosmiczna taksówka

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2009 11:35
SpaceShipTwo rozpoczyna testy – komercyjne loty za 2 lata.

Brytyjski podróżnik i biznesmen Richard Branson zaprezentował najnowszy model kosmicznej taksówki. Pojazd SpaceShipTwo ma zabierać turystów na krótkie, suborbitalne loty. Cena biletu - dwieście tysięcy dolarów.

SpaceShipTwo jest przeznaczony do przewozu sześciu turystów i dwóch pilotów na wysokość suborbitalną osiągając prędkość ponad trzykrotnie wyższą od prędkości dźwięku. Ma 20 metrów długości, jest zrobiony z lekkich i wytrzymałych elementów. Statek zostanie wyniesiony w przestrzeń przez zbudowany z karbonu samolot White Knight Two – gdy maszyny osiągną wysokość 15 km, SpaceShipTwo odłączy się rozpoczynając samodzielną podróż. Po uruchomieniu silnika rakietowego poleci na wysokość stu kilometrów nad ziemią.

Pasażerowie będą mogli podziwiać niecodzienne widoki przez liczne okna z boku i w dachu statku; przez pięć minut będą też w stanie nieważkości. Oczywiście by zostać kosmicznym turystą konieczne będzie przeszkolenie, które potrwa trzy dni. W przeciwieństwie do załogowych misji NASA, lot SpaceShipTwo rozpocznie się już w przestworzach. Konstruktorzy podkreślają, że rozwiązanie takie zwiększy bezpieczeństwo podróży, ale także będzie miało mniej negatywny wpływ na środowisko. Tym co również odróżnia pojazd SST od istniejących statków jest napęd – zamiast osobnych silników rakietowych na napęd stały i płynny wykorzystano silnik hybrydowy.

 

Model kabiny pasażerskiej statku SpaceShipTwo zaprezentowano trzy lata temu. W ubiegłym roku poznaliśmy już cały projekt statku, razem z informacją, że maszyna jest gotowa w 60%. Teraz ukończony statek czeka na pierwsze testy. Budowa SpaceShipTwo jest oparta na przełomowej technologii SpaceShipOne. Starszy brat SST to  pierwszy na świecie prywatnie opracowany i finansowany załogowy statek kosmiczny. Pojazd zdobył nagrodę Ansari X Prize, był z powodzeniem pilotowany w przestrzeń kosmiczną trzy razy. Obecnie SpaceShipOne znajdują się w Smithsonian Museum w Waszyngtonie, a zadanie załogowych lotów przejmuje udoskonalony SST.

Richard Branson, twórca Virgin Galactic, która zarządza lotami, mówi, że docelowo flota liczyła będzie pięć nowych statków, a jego firma przez kilka pierwszych lat będzie miała wyłączność ich użytkowania.

SpaceShipTwo zaprezentowano na pustyni Mojave w Kalifornii, lecz docelowa baza ma się znajdować w Nowym Meksyku. Powstaje tam kosmodrom America, który będzie użytkowany prze kilka prywatnych przedsiębiorstw turystyki kosmicznej. Przedsiębiorcy rozważają także inne lokalizacje punktów startowych, jak Arabia Saudyjska i Wielka Brytania. Teraz rozpoczną się testy nowej kosmicznej taksówki. Pierwsze komercyjne loty mają być możliwe już za niecałe dwa lata, po przeprowadzeniu około 50-100 lotów testowych.

Przemysław Goławski

Czytaj także

Kosmiczny wyścig trwa

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2008 19:17
Obecnie rusza nowy wyścig – na Marsa. To czerwona planeta jest głównym celem planowanych wypraw kosmicznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mars w Toruniu

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2010 08:25
Pierwsza w Europie Baza Marsjańska, oddająca warunki panujące na Czerwonej Planecie może powstać w Toruniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

NASA nie ma celu

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2010 06:10
NASA po raz pierwszy w swojej historii nie ma pomysłu na kolejny cel wypraw kosmicznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosmiczny szybowiec

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2010 16:06
Pierwszy lot Falcona HTV-2 trwał 9 minut. Szybowiec osiągnął prędkość 20 Machów po czym kontakt z nim się urwał.
rozwiń zwiń